بسم الله الرحمن الرحیم -- « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا »--« همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد » (آل عمران / 103)

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ اسماعیل بازدار در خطبه های نماز جمعه این هفته خود گفت :ابتدا به بیان اسم ونسب سیدنا امام حسین(رض) پرداخته، و اینکه امت اسلامی با واقعه تلخ ومصیبت بزرگ شهادت امام حسین (رض) در روز عاشورای ماه محرم سال 61 هجری در سرزمین کربلا ،روبرو شد .
سپس به مخالفت صحابه پیامبر (ص) از جمله عبدالله بن عمر وعبدالله بن عباس وعبدالله بن زبیر وسیدنا حسین(رض )،از بیعت با یزید . وهمچنین اشاره شد که معاویه برخلاف مفادصلحنامه ای که امام حسن (رض) باوی داشت یزید را به عنوان ولی عهد خود قرار داد واز این جهت صحابه که در راس آنها امام  حسین (رض) بود با حکومت یزید مخالفت نمودند.
همچنین به قیام امام حسین برای تغییر منکر موجود وارجاع حکومت ولایت عهدی یزید به حکومت اسلامی واز بین بردن ظلم وستم واینکه یزید بهترین شخص برای رهبر شدن باوجود یاران بزرگوار رسول اکرم (ص) نیست.
سپس به همت وعزم راسخ سیدنا حسین (رض) در قیام بر علیه حکومت یزید جهت دفاع از قران واسلام وتغییر منکر با اقدام شجاعانه خود ،اشاره شد همچنین به فرستادن نامه های فراوانی از طرف کوفیان جهت بیعت با سیدنا حسین (رض) وفرستادن مسلم بن عقیل پسر عموی خود به کوفه جهت تحقیق وبررسی وضعیت آراء ونظرات مردم کوفه اشاره شد.
منع سیدنا حسین بر حرکت نکردن به سوی عراق وکوفه توسط برخی از صحابه رسول خدا (ص) مثل : عبدالله بن عباس ، که به امام حسین فرمود تازمانی که کوفیان امر خود را از کوفه بیرون نکرده اند یااورا نکشته باشند وزمینه ای فراهم نشده به سوی آن قوم حرکت نکن .وهمچنین به وی پیشنهاد دادکه به سوی یمن برود چون در یمن زمینه بیشتری برای رسیدن به هدف وجود داردهمانطور که عبدالله بن عباس (رض ) به امام حسین (رض) فرمود: والا فسر الی الیمن فان به حصونا وشعابا ،ولابیک به شیعه ،وکن عن الناس بمعزل واکتب الیهم وبث دعاتک فیهم ،فانی ارجوا اذا أن یکون ما تحب.
وهمچنین عبدالله بن عمر به دنبال امام حسین (رض) رفت که اورا از رفتن به عراق منصرف نماید ولی سیدنا حسین (رض) نامه هارا به عبدالله بن عمر (رض) نشان داد وسپس عبدالله بن عمر به امام حسین فرمود : ان الله خیر نبیه بین الدنیا والاخره ،مختارالاخره ،وانکم بضعه منه لایلیکم أبدا ،وماصرفکم الله عنکم الا للذی هو خیر لکم فارجعوا ،فأبی ،فاعتنقه ابن عمروقال :استودعک الله من قتیل.
همچنین دستور یزید به قتل مسلم بن عقیل در کوفه به عبیدالله بن زیاد این شخص هالک وظالم داد.ودرنهایت با ایجاد رعب ووحشت وعده وعیدها مردم را از اطراف مسلم بن عقیل وبیعت با امام حسین متفرق نمود ومسلم بن عقیل وهانی بن عروه وتعداد زیاد دیگری را به شهادت رساند.
در رابطه با عمربن سعد که فرمانده لشکر در جنگ با امام حسین (رض) اشاره شد که پدرش سعدبن ابی وقاص دایی پیامبر (ص) اولین تیر را بر علیه مشرکین به طرف آنان در جنگ بدر انداخت وعمربن سعد اولین کسی که تیر را به سوی امام حسین (رض) پرتاب نمود و خود را در زمره ظالمان وسیاه دلان قرار داد .وهمچنین در رابطه با شمر بن ذی الجوشن در هفته آینده اگر خداوند توفیق داد در مورد شهادت مظلومانه امام حسین ویاران با وفایش وسرانجام قاتلین ومسؤلیت این جنایت بزرگ صحبت خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ یوسف ابراهیمی در خطبه های نماز جمعه این هفته خود گفت :احادیث زیاد و صحیح در فضائل وترغیب به خواندن سوره کهف از رسول الله (ص) وارد شده است ویقین داریم زمانی که رسول الله(ص) به فضیلت سوره یا آیه ای اشاره می کند حتما حایز اهمیتی می باشد باید به آن تدبر بیشتری داشته باشیم دراین سوره عظیم خداوند به ما چهار داستان بیان نموده که محور این چهار داستان در یک جهت حرکت میکند وآن فتنه های که انسان در معرض آنها می باشند
اولین آنها فتنه در دین ودر عقیده آن جوانان موحد زمانی که گرفتار آن حاکم ظالم می شوند بدون اینکه با آن حاکم مواجه شوند جهت حفظ ایمان خود به غار پناه بردند و خداوند برای نجات از این فتنه فرموده (واصبر نفسک مع الذین یدعون ربهم بالغداه والعشی یریدون وجهه ولا تعد عیناک عنهم ترید زینه الحیاه الدنیا ولا تطع من اغفلنا قلبه عن ذکرنا واتبع هواه وکان امره فرطا(28))
نجات در دوستی ورفاقت وهمراه بودن با اشخاص صالح ودوری از اشخاص فاسد.
دوما فتنه مال صاحب دو باغ که کفران نعمت نموده ومنکر بعث شده جهت حفظ ااز این فتنه خداوند فرموده: واضرب لهم مثل الحیاه الدنیا کماء انزلناه من السماء فاختلط به نبات الارض فاصبح هشیما تذروه الریاح و کان الله علی کل شیء مقتدرا(45)عبرت گرفتن از فناء بودن این دنیا ومرگ اشخاص ونابودی ظالمان.
سوما فتنه علم، عالم باید همیشه این آیه مد نظر داشته باشد (وفوق کل ذی علم علیم ) مغرور به دانایی خود نباشید وطلاب وباقی آحاد مردم باید به آراء .فتواهای علما احترام قایل باشند اگر چیز مبهمی در فتواهایشان بود بدون اینکه دلیل آنهارا بدانیم نباید موضع بگیریم و نجات از این فتنه تواضع و فروتنی میباشد.
چهارمی :فتنه سلطان داستان ذوالقرنین آن پادشاه عالم وفقیه وعادل که در مسیر حرکتش به قومی می رسید که درخواست کمک از شر آن قوم یاجوج وماجوج وتوانست بدون خونریزی از شرآن قوم جلوگیری نماید.
از این چهار مورد درس میگیریم چنانچه با این فتنه ها روبرو شدیم نباید این فتنه ها بزرگ وسبب خون ریزی وتفرقه شود حکیم باشیم در معالجه امور.
ایشان در خطبه دوم؛ با تاکید بر وحدت و عملیات انتحاری اخیردر لبنان که متسبب به شهید شدن یکی از هموطنان ما شد را محکوم کرد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، سید حسن حسینی در خطبه های نماز جمعه این هفته خود پس از سفارش به تقوی گفت :مرگ عبرتی ودرسی برای بندگان خداست انسانی که با سکرات موت روبروست گاهی اتاق را برای خود از تنگی مثل سوراخ می بیند گاهی این اتاق برای او بزرگ به نظر می رسد و وحشتناک، گاهی دوستان وخانوادهاش را نزدیک میبیند گاهی دوراز خود تصور می کند انسان هنگام مرگ ازاعمالی که انجام داده پشیمان می شود می بیند مالی که جمع کرده مقام ومنصبی که دارد ،از دست می دهد لذا حسرت می خورد انسان باید فکر قبر وقیامتش بکند تامرتکب گناه نشود.
ایشان در خطبه دوم هفته بسیج را به بسیجیان سلحشور وایثارگر تبریک گفتند، و بیان کردند: بسیج شجره طیبه انقلاب اسلامی است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ یعقوب شمسا در خطبه های نماز جمعه این هفته خود گفت : باید شکر گذار وسپاشگذار خداوند در برابر نزول رحمتش که واقعا همه مخلوقات ذی روح نیاز ومحتاج چنین رحمتی هستند وزندگی ما و همه ی مخلوقات به رحمت الهی وابسته و احیا می شود.
خداوند می فرماید (وجعلنا من الماء کل شیء حی )ما به وسیله آب همه چیز را زنده نگه داشتیم.
شکر در برابر هر نعمتی از نعمتهای خداوند واجب والزامی است .زیرا بهترین وسیله حفظ نعمت یکی درست استفاده کردن از آن و دوم شکر وسپاسگذاری در برابر آن نعمت است که هم باعث زیاد شدن نعمت می شود وهم نعمت از ما گرفته نمی شود. اگر نعمت اختصاص به یک شخص داشته باشد بر شخص واجب است که قدر شناس آن نعمت باشد و شکر آن نعمت بجا آورد . اگر نعمت اختصاص به یک گروه یا یک ملت داشته باشد همه قوم وهمه گروه در برابر آن مسئولند وباید سعی کنند که آن نعمت را در بین خود حفظ کنند وشکر آن نعمت به جاآورند .
(فاذکرونی اذکرکم  واشکروا لی ولا تکفرون )
مرا یاد کنید تا شمارا یاد کنم وشکر مرا به جا آورید و هیچ وقت کفر نورزید.
وحقیقت شکراین است که قولا وعملا باشد-اینکه بنده همیشه مطیع باشد ونافرمانی نکند وهمیشه خدا را که صاحب نعمت است یاد کند واورا فراموش نکند –وهمیشه شکر خداوند را به جا آورد وبه نعمتهای خداوند کفر نورزد (شکر وصبر 2 صفات مهم ایمان داری است که انسان به مقام ومنزلت بالا می رساند وهمیشه پیامبر(ص) بعداز سلام نماز این دعا را می خوانیم.(اللهم اعنی علی ذکرک وشکرک وحسن عبادتک ).

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391