بسم الله الرحمن الرحیم -- « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا »--« همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد » (آل عمران / 103)

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

موضوع خطبه : فضائل رمضان
رمضان دارای فضیلت های بسیار فراوان برای مسلمانان و روزه داران می باشد، که نمونه هایی از این فضیلت ها بیان می کنیم.
اولاً: باعث مضاعف شدن حسنات و نیکی های انسان می شود .
در حدیث آمده است که هر عملی که فرزند آدم انجام می دهد چند برابر می شود نیکی به ده برابرش تا هفتصد برابرش – الله تعالی فرمود: مگر روزه که همانا از برای من است و من بدان پاداش می دهم –شهوت و طعام خود را به دستور من می گذارد و برای روزه دار دو شادی است هنگام افطار وهنگام ملاقات با پروردگارش
ثانیاً: اجابت دعای روزه دار
روزه داری که برای رضایت الله از شهوت ها و طعام روزه می گیرد هنگامیکه دست به دعا برمی دارد الله ندا می زند به فرشتگان خود یا ملائکتی، ای فرشتگان من نگاه کنید بنده چه چیزی از من می طلبد و به او بشارت دهید که دعای او مورد اجابت من قرار گرفته و در روایتی دیگر هنگامیکه شخص روزه دار دعا می کند عرش الله به لرزه می افتد.
ثالثاً: فضیلت روزه دور شدن انسان از عذاب الهی
پیامبر می فرماید (****)
ترجمه : رسول اکرم (ص) فرمود : هیچ بنده ای نیست که روزی در راه خدا روزه گیرد مگر اینکه خداوند به آن روز وی را هفتاد سال از دوزخ دور می کند.
رابعاً: دیگر فضائل رمضان –اکرام روزه دار در روز قیامت
پیامبر در حدیثی بیان کرده اند که خداوند سبحانه در روز قیامت تحمل این سختی ها و مشقت ها و صبر بر طاعت الله و اجتناب از شهوت ها و خوردن و آشامیدن چنین مورد اکرام قرار می دهد و هر آینه در بهشت دری است که یه آن «ریان» گفته می شود و روزه داران در روز قیامت از آن داخل می گردند که هیچ کس غیر از ایشان از آن داخل نمی گردد. گفته می شود روزه داران کجایند پس ایستاده می شوند و از آن کسی غیر از ایشان داخل نمی گردد.

خلاصه خطبه دوم :
*استفاده از فرصت های ارزشمندماه مبارک رمضان
ماه مبارک رمضان فرصت عظیمی برای صله رحم است پیامبر یکی از سنت های خود در این ماه مبارک صله رحم که اسلام تأکید بسزایی به آن دارد بجا می آورند.
*صدقه دادن و توجه بیشتر به فقرا و ایتام:
یکی دیگر از اعمال پیامبر در ماه مبارک رمضان همان طور که در احادیث بسیاری آمده است ابن عباس (رضی الله عنهما) از پیامبر نقل می کند.
پیامبر دست و دل باز ترین مردم بود و در رمضان از هر وقت دیگر بخشنده بود.
تلاوت قرآن کریم: دیگر اعمال پیامبر و فرصت هایی که غنیمت می شمردند وقت خود در تلاوت قرآن می گذراندند، مشهور است که جبرئیل امین در هر شب با وی دیدار نموده و قرآن را با وی تکرار می کرد.
*احیاء شب با ذکر و تسبیح ونمازهای شب
پیامبر و یاران با وفای او شب ها برای عبادت و راز ونیاز زنده می کردند . همانطور که در قرآن می فرماید: کانوا قلیلاً من اللیل ما یهجهون.
خطیب : حسن بازدار        مکان : مسجد النبی گوده

93/04/20

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391