بسم الله الرحمن الرحیم -- « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا »--« همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد » (آل عمران / 103)

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ یعقوب شمسا امام جمعه اهل سنت بندر سیراف بعد از ثنای الهی و فرستادن درود بر پیامبر عظیم الشان اسلام گفت: در خصوص اعلام عید فطر، تابع حکم رهبر هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ احمد رضا کنعانی در خطبه های جزیره شمالی گفت: مبلغ فطریه امسال، طبق نظر شورای روحانیت اهل سنت همان مبلغ هفت هزار تومان می باشد.

 

ایشان بعد از حمد و ثنای خداوند و سفارش به تقوا، پرهیزگاری و دوری از گناه گفت:  لِّكَيْلَا تَأْسَوْا عَلَىٰ مَا فَاتَكُمْ وَلَا تَفْرَحُوا بِمَا آتَاكُمْ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ (حديد – 23) این بخاطر آن است که برای آنچه از دست داده‌اید تأسف نخورید، و به آنچه به شما داده است دلبسته و شادمان نباشید؛ و خداوند هیچ متکبّر فخرفروشی را دوست ندارد!

الَّذِينَ يَبْخَلُونَ وَيَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبُخْلِ وَمَن يَتَوَلَّ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ (حديد – 24) همانها که بخل می‌ورزند و مردم را به بخل دعوت می‌کنند؛ و هر کس (از این فرمان) روی‌گردان شود، (به خود زیان می‌رساند نه به خدا)، چرا که خداوند بی‌نیاز و شایسته ستایش است!

 

ایشان از مردم خواست از بخل ورزیدن در اموالی که خداوند به آنها عنایت کرده خودداری نمایند و سپس گفت: همان کسانی که بخل ورزیده و مردم را نیز به بخل ورزیدن دعوت می کنند. هرکس از صدقه، این نعمت الهی روی گردان شده و به بخل ورزیدن روی آورد، به خداوند زیانی نمی رسد، زیرا خداوند بی نیاز و شایسته است.

خداوند در قرآن کریم می فرماید: «إِنْ تُبْدُوا الصَّدَقاتِ فَنِعِمّا هِیَ وَ إِنْ تُخْفُوها وَ تُؤْتُوهَا الْفُقَراءَ فَهُوَ خَیْرٌ لَکُمْ وَ یُکَفِّرُ عَنْکُمْ مِنْ سَیِّئاتِکُمْ وَ اللهُ بِما تَعْمَلُونَ خَبیرٌ» (بقره- 271) اگر فضل و بخشش ها را آشکار کنید، خوب است و اگر آنها را مخفى ساخته و به نیازمندان بدهید، براى شما بهتر است; و از گناهان شما مى کاهد و خداوند به آنچه انجام مى دهید، آگاه است.

 

شیخ کنعانی در تشریح صدقه گفت: صدقه شامل فضل و بخشش مالی و غیرمالی بوده و به دوصورت علنی و آشکار می باشد. صدقه دادن بصورت علنی اگر برای تشویق دیگران به انجام امور خیر باشد بسیار خوب است و می تواند فرهنگ سبقت در امور خیر را به راه بیاندازد، گرچه گاهی شیطان در این وسط ما را وسوسه می کند که اینکار را انجام ندهید، شاید ریا باشد.

طبق گفته قرآن کریم، صدقات نباید با منت و کوچک دانستن فقراء همراه باشد؛ «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تُبْطِلُواْ صَدَقَاتِكُم بِالْمَنِّ وَالأذَى ...» (بقره- 264)

قول معروف و مغفرة خير من صدقة يتبعها اذى گفتار نیک، گذشت، مهربانی و مغفرت بسیار بهتر از صدقه ای است که اذیت و آزار صدقه گیرنده را در بر خواهد داشت.

 

ایشان به صدقه دادن در خفا اشاره کرده و بیان داشت: اگر اینگونه صدقه با اخلاص همراه باشد، هیچ شکی در مقبولیت آن نیست. خداوند متعال در آیه ای دیگر در رابطه با صدقه دادن می فرماید: « الَّذينَ يَلْمِزُونَ الْمُطَّوِّعينَ مِنَ الْمُؤْمِنينَ فِي الصَّدَقاتِ وَ الَّذينَ لا يَجِدُونَ إِلاَّ جُهْدَهُمْ فَيَسْخَرُونَ مِنْهُمْ سَخِرَ اللَّهُ مِنْهُمْ وَ لَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ» (توبه- 79)آنان كه بر مؤمنانى كه به رغبت صدقه مى‏دهند و صدقه مستحبى مى‏پردازند و بر كسانى كه (در انفاق) جز به مقدار توان پيدا نمى‏كنند، درباره صدقاتشان خرده مى‏گيرند (به تصدق اغنياء مؤمنين و فقرائشان طعن مى‏زنند) و آنها را مسخره مى‏كنند خداوند آنها را مسخره مى‏كند، و براى آنها عذابى دردناك خواهد بود.

 

شیخ کنعانی یاد آور شد: صدقه تنها بوسیله بخشش مال نیست بلکه تمام خصلتهای نیک می تواند صدقه اطلاق شود و انفاق مال در راه خدا، بهترین صدقات است. رسول اکرم (ص) می فرماید: ذهب أهل الدثوربالأجور، یصلون کما نصلی، و یصومون کما نصوم، و یتصدقون بفضول أموالهم، قال : أولیس قد جعل الله لکم ما تصدقون؟ إن بکل تسبیحة صدقة، و بکل تکبیرة صدقة، و بکل تهلیلة صدقة، و بکل تحمیدة صدقة، و أمر بالمعروف صدقة، ونهی عن منکر صدقة، و فی بضع أحدکم صدقة، قالوا یا رسول الله أیاتی أحدنا شهوته و یکون له فیها أجر؟! قال : أرأیتم لووضعها فی حرام أکان علیها وزر؟ فکذلک إذا وضعها فی الحلا کان له أجر" (صحیح مسلم 1006/697/2(

گروهی از صحابی فقیر نزد رسول الله (ص) آمدند و گفتند که ثروتمندان پاداش ها را بردند و به سبب زیادی اموالشان که خداوند به آنها عنایت کرده صدقه می دهند. پیامبر (ص) از آنها پرسید آیا خداوند چیزی به شما نداده که آن را صدقه دهید؟ آنها گفتند که نه، ما چیزی از مال دنیا نداریم. هر سبحان الله، الله أکبر، لا إله إلا الله و الحمدلله که می‌گویید برای شما صدقه محسوب می‌شود، امر به معروف و نهی از منکر صدقه است، و در نزدیکی با همسرانتان صدقه هست. گفتند : ای رسول خدا! یکی از ما شهوتش را برآورده می‌کند برایش اجر و پاداش هم هست؟ فرمود : مگر ندانست که اگر آنرا از راه حرام برآورده کند، گناهکار می‌شود؟ پس به همین ترتیب اگر در راه حلال آنرا برآورده کند، اجر و پاداش دریافت می‌نماید.

 

در جایی دیگر حضرت رسول اکرم (ص) فرمود: مسلمان نهالی نمی نشاند که انسان، حیوان یا پرنده ای از آن بخورد مگر اینکه تا روز قیامت برای او صدقه به حساب می آید.

همچنین در حدیثی از رسول خدا آمده است که فرمود: بر هر مسلمان صدقه لازم است، گفتند: اگر صدقه نیافت چه می شود؟ حضرت فرمود: به دست خود کار کند و به خود نفع رساند و صدقه دهد. گفتند: اگر نتوانست چه؟ حضرت فرمود: به نیازمند در رنج کمک کند. خداوند به فکر یاری بنده اش است تا زمانی که آن بنده به فکر یاری برادر مسلمان و نیازمندش است. گفتند: اگر نتوانست چه؟ حضرت گفت: به نیکی امر کند و از بدی، خود را بازدارد، زیرا اینها همه صدقه است.

ایشان به موضوع زلزله اخیر در آذربایجان غربی اشاره کرده و گفت: باید با آنها ابراز همدردی کرده و می توانیم از صدقاتمان به آنها نیز کمک نماییم.

 

شیخ احمدرضا کنعانی با اشاره به نزدیک شدن به عید سعید فطر گفت: اعمالی برای این روز مستحب است از جمله:

غسل کردن، پوشیدن لباس نو، استعمال بوی خوش، کوتاه کردن مو و ناخن، خوردن چند دانه خرما و بازکردن روزه قبل از نماز عید، تکبیر گویان به سوی عیدگاه رفتن، صدقه دادن، تکبیر گفتن به یکدیگر، رفتن از راهی و برگشتن از راهی دیگر، اظهار سرور و شادمانی کردن در عید مقدس مسلمانان.

رسول اکرم (ص) می فرماید: کسی که رمضان را روزه گرفت و به تعقیب آن شش روز از شوال را به آن پیوست کند، مانند آن است که همیشه روزه داشته است.

ایشان در ادامه گفت: مبلغ فطریه امسال، طبق نظر شورای روحانیت اهل سنت همان مبلغ هفت هزار تومان می باشد که در پایان ماه مبارک رمضان و به شکرانه این نعمت بزرگ و توفیق عبادت، در این روز بر ما واجب شده است. زکات فطره برای هر نفر یک ساع یا همان دو و نیم الی سه کیلوگرم از قوت غالبی که از آن استفاده می کند واجب است که بپردازد.

 

شیخ به تعدادی از احکام مترتب بر زکات فطره اشاره کرده و آنها را به این شکل برشمرد:

همزمان با غروب شب عید واجب می شود و نقصان روزه را جبران می مکند.

کسی که بعد از غروب شب عید فوت کند زکات فطره بر او واجب است.

نوزادی که قبل از غروب شب عید به دنیا بیاید زکات فطره اش واجب است.

نوزاد در شکم مادر فطریه ندارد.

طبق نظر علماء، وقت زکات ادای فطره تا قبل از نماز عید می باشد و بعد از نماز تا غروب آفتاب، ادا، ولی مکروه است.  تاخیر در پرداخت زکات فطره گناه است.

وقت وجوب پرداخت زکات فطره، شب عید بوده ولی فقها اجتهاد کرده اند که اگر چند روز قبل از عید، آن را به فقرا و نیازمندان بدهید اشکالی ندارد.

فقیری از دادن زکات فطره معاف است که غذای شب و روز عید را نداشته باشد؛ ولی اگر با کمکهای مردمی که فطریه به او میدهند، افزون بر نیاز خود را دارا شد، بر او واجب است که زکات فطریه خود را ادا کند.

بر هر شخص واجب است که علاوه بر پرداخت زکات خود، زکات افراد تحت تکفل خود را نیز بپردازد.

فطریه به کسانی که مستحق زکات هستند داده شده و فطریه هر شهر باید به نیازمندان همان شهر داده شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ حمزه کردی امام جمعه اهل سنت جزیره شمالی بندر گناوه در خطبه های این هفته گفت: امروز اسرائیل بیش از هر زمانی احساس حقارت و تنهایی می کند.

خداوند متعال در آیاتی از ، روزه را بر همه مسلمانان به عنوان فریضه قرار داده تا متقی و پرهیزگار شوند. ای مردم طوری نباشد که ما تنها در این ماه عزیز دست از گناه کشیده و به طریقی به نماز، روزه و عبادات مشغول شده و اهمیت دهیم و تنها برای همین یکماه باشد و بعد از آن نسبت به این مسائل بی توجه شویم. بلکه فلسفه یک ماه روزه داری، عبادت و آماده شدن برای یازده ماه دیگر سال است تا این عبادت و اطاعت همواره در زندگی ها باشد.

امروز بیش از هر زمانی مردم کشورهای جهان و بخصوص کشورهای اسلامی به این نتیجه رسیده اند که راه عزت و سعادت در دین است که نمونه آن را در کشورهای مصر، تونس، لیبی و غیره می بینیم که مردم بعد از چندین دهه، دوباره به دین روی آوردند. امروز اسرائیل بیش از هر زمانی احساس حقارت و تنهایی می کند و از قدرت او کاسته شده است، چرا که در کشورهای همسایه همچون مصر که زمانی حامی اسرائیل بوده و نوع نیروی دفاعی در آن منطقه برای اسرائیل محسوب می شدند امروز به دست مسلمانان و به دست افرادی است که قانون اساسی خودشان را، قانون خداوند عظیم الشان قرار داده اند.

این نویدی برای ملتهای مظلوم و ستم دیده بوده و آزادی همه مستضعفان نزدیک است. ظلم و ستم پایدار نیست. حاکمان کشورهای اسلامی باید یکدیگر را حمایت کرده و بجای آنکه بر علیه کشورهای اسلامی همچون سوریه جبهه بگیرند، باید بر علیه اسرائیل جبهه گرفته و وحدتشان بر علیه دشمنان اسلام و کشورهای اسلامی باشد.

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «ایها الذین امنوا لاتتخذو عدویو عدوکم اولیاء» (ممتحنه-1) ای مومنان، دشمن من و دشمن خود را دوست نگیرید. که مراد خداوند در این آیه، یهود است.

امیدواریم خداوند متعال هرچه زودتر ملتهای اسلامی را از دست ظالمان آزاد کرده و به آنها غرت ببخشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ محمد انزاری امام جمعه اهل سنت شهر نخل تقی در خطبه های روز گذشته گفت: اگر مسلمانان همه زیر چتر یک رهبر باشند، می توانند مسجد الاقصی را آزاد نمایند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ خلیل افرا امام جمعه موقت اهل سنت کنگان گفت: سرزمین فلسطین حق مسلمانان است و ما حتی از یک وجب سرزمین فلسطین نمی گذریم.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391