قال الامام علی(علیه السلام): أَلاِْیمانُ عَلى أَرْبَعَةِ أَرْکان: أَلتَّوَکُّلِ عَلَى اللّهِ، وَ التَّفْویضِ إِلَى اللّهِ وَ التَّسْلیمِ لاَِمْرِللّهِ، وَ الرِّضا بِقَضاءِ اللّهِ.ایمان چهارپایه دارد: توکّل بر خدا، واگذاردن کار به خدا، تسلیم به امر خدا و رضا به قضاى الهى.

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ محمد افروز امام جمعه اهل سنت بندر سیراف گفت: در پرداخت زکات امید برکت و اصلاح نفس با کارهای نیک است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ عبدالستار حرمی در خطبه های این هفته گفت: تقوا، اولین معیار سنجش قبولی روزه در ماه مبارک رمضان است.

 

شیخ حرمی تقوا را به عنوان رمز قبولی روزه بیان نموده و آن را ایستگاه اول در ماه مبارک رمضان خواند و گفت:

خداوند متعال در قرآن کریم هنگامی که درباره روزه صحبت میکند، در نهایت تقوا را ذکر می کند (یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون) در آخر این آیه کلمه لعلکم تتقون آمده است، یعنی انسان زمانی که روزه می گیرد تقوایش بیشتر می شود و در آخرین آیه که در مورد روزه صحبت شده در آخر آیه می فرماید: لعلهم یتقون شاید اینکه تقوای آنها بیشتر شود.

ایشان خاطر نشان کرد: زمانی تقوای انسان زیاد می شود که روزه اش خالصانه باشد کسی که روزه می گیرد باید  ببیند که آیا تقوایش زیاد شده است یا نه و این معیاری است برای سنجش قبولی روزه.

 

وی از رمضان و تاثیر آن در تغییر نفس انسان به عوان ایستگاه دوم یاد کرد و افزود: در این ماه انسان وظیفه دارد که به تزکیه نفس بپردازد. خداوند متعال در قرآن مجید می فرماید: (قد افلح من زکیها) و (قد افلح من تزکی) تزکیه نفس یعنی انسان در خود بنگرد و عیبها و نواقصی را که دارد از خود رفع کند در این ماه فرصت مناسبی است که انسان به تزکیه نفس بپردازد.

شیخ عبدالستار حرمی یادآور شد: انسان در زندگی با دو دشمن مواجه است، یکی شیطان و لشکریانش که در احادیث آمده در ماه مبارک رمضان شیطان و لشکریانش در زنجیر هستند و دشمن دیگر نفس اماره است. وقتی که انسان روزه هست راحتتر می تواند بر نفس اماره خود تسلط داشته و آن را از ارتکاب به گناه باز دارد.

 

امام جمعه نخل تقی، ایستگاه سوم در ماه مبارک رمضان را پیروزی و نصرت از جانب خداوند خواند و گفت: اولین غزوه ای که زمان پیامبر بین مسلمانان و مشرکین صورت گرفت غزوه بدر بود در ماه مبارک رمضان رخ داد. غزوه دوم هم در مکه صورت گرفت و در ماه مبارک رمضان اتفاق افتاد و در طول تاریخ شاهد جنگهایی هستیم که در این ماه صورت گرفته که خداوند مسلمانان را پیروز کرد. وقتی انسان می تواند بر نفس خود مسلط شود در جبهه خارج نیز پیروز خواهد شد.

وی گفت: شب قدر در ماه مبارک رمضان به عنوان چهارمین ایستگاه است. در آیاتی از قرآن به شب قدر اشاره شده است که ارزش آن بهتر از هزار ماه است و قرآن نیز در شب قدر نازل شده است. پیامبر اکرم (ص) فرمود: شب قدر در ده روز آخر رمضان است، انسان باید در این شب عبادت و تلاوت قرآن را بیشتر انجام دهد تا بتواند فیض بیشتری از شب قدر ببرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ حمزه کردی افروز امام جمعه اهل سنت جزیره شمالی در خطبه های خود گفت: دعا برای هر مظلومی و همچنین یاری او لازم است حال وی مسلمان باشد یا غیر مسلمان.

 

شیخ حمزه کردی گفت: در دهه دوم ماه مبارک رمضان پیامبر فرمودند: شما به استقبال ماهی می روید که ده روز اول آن رحمت، دهه دوم مغفرت و دهه سوم آن آزادی گردن ها از آتش جهنم است. لذا خداوند در دهه دوم این دستور را می دهد: (یا عبادی الذین اسرفوا علی انفسهم لا تقنطوا من رحمت الله انه یغفر الذنوب جمیعا) ای کسانی که در گناه زیاده روی کردید، از رحمت خداوند متعال نا امید نباشید و بسوی خدا بیایید قطعا خداوند همه گناهان شما را خواهد بخشید.

 

ایشان در پایان خطبه، از مومنان در خواست دعا برای همه مظلومین جهان کرد و گفت: مظلوم هرشخصی است که به او ظلمی روا شود و برای ما مسلمانان، دعا برای هر مظلومی و همچنین یاری او لازم است حال وی مسلمان باشد یا غیر مسلمان.

امام جمعه اهل سنت گناوه: برای همه گناه ها و بلکه غفلت ها باید توبه کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ محمد فاروقی گفت: شیخ فاروقی در بحث توبه گفت: توبه یعنی رجوع و بازگشت به خداوند متعال. توبه با علم و آگاهی صورت می گیرد زمانی که انسان از گناهی که مرتکب شده با خبر می شود و به جایگاه خودش که بسیار کوچک است در مقابل عظمت پروردگار می نگرد و این ترس در دلش جا میگیرد و این ترس از خداوند او را به طرف توبه می کشاند. توبه کننده کسی است که پشیمان باشد و بسوی خدا بازگردد.

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: (قل یا عبادی الذین اسرفوا علی انفسهم لا تقنطوا من رحمت الله انه یغفر الذنوب جمیعا انه هو الغفور الرحیم و أنیبوا الی ربکم و أسلموا له من قبل أن یأتکم العذاب ثم لا تنصرون و اتبعوا احسن ما انزل الیکم من ربکم من قبل لا یاتیکم العذاب بغتة و انتم لا تشعرون) سوره زمر آیات 53 الی 55

وی یادآور شد: بعضی از افراد میپندارند که توبه فقط برای کسی است که مرتکب گناهان کبیره می شود و ما که نماز می خوانیم، روزه می گیریم و گناهی انجام نمیدهیم چرا باید توبه کنیم؟ بیاییم ببینیم که چقدر در حق خداوند کوتاهی می کنیم، خیلی از ما مرتکب گناه شده ایم، بعضی از اوقات پیش آمده که نماز را سبک شمرده ایم یا نمازمان قضا شده ، خیلی از نمازهای ما بدون خشوع و خضوع و حضور قلب بوده است. چقدر از خدا غافل شده ایم مگر اینها گناه نیستند که ما باید از آنها توبه کنیم؟

ایشان گفت: پیش آمده که غیبت کرده ایم که خود نیز از گناهان کبیره است. خداوند در سوره مبارکه حجرات، غیبت را به خوردن گوشت برادر مرده خود تشبیه کرده است . زنای چشم که نگاه حرام می باشد مانند مشاهده کانالهای غیر صحیح ماهواره، اینها همه از گناهان است و همه اینها گناهانی است که نیاز به توبه دارند. خیلی از گناهان و غفلتهایی که ما دچار آن هستیم آیا برای این همه گناهانمان توبه کرده ایم؟

ایشان در پایان از نمازگزارن خواست از گناهان و غفلت ها توبه کنند و گفت: سر به سجده بگذاریم و به در گاه خدا رو بیاوریم و برای همه گناه ها و بلکه غفلت ها باید توبه کنیم.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391