قال الامام علی(علیه السلام): أَلاِْیمانُ عَلى أَرْبَعَةِ أَرْکان: أَلتَّوَکُّلِ عَلَى اللّهِ، وَ التَّفْویضِ إِلَى اللّهِ وَ التَّسْلیمِ لاَِمْرِللّهِ، وَ الرِّضا بِقَضاءِ اللّهِ.ایمان چهارپایه دارد: توکّل بر خدا، واگذاردن کار به خدا، تسلیم به امر خدا و رضا به قضاى الهى.

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ عبدالستار حرمی در خطبه های این هفته نماز جمعه اهل سنت شهر نخل تقی، به موضوع چگونگی استفاده بهینه از ماه مبارک رمضان پرداخت.

 

شیخ عبدالستار حرمی بعد از حمد و ثنای خداوند تعالی گفت: در ماه مبارک رمضان، عواملی هستند که سبب می شوند تا انسان نتواند از این ماه الهی استفاده کافی را ببرد و لذا از انجام امور مرتبط و کسب اجر اخروی باز می ماند.

ایشان تعدادی از این عوامل را به این صورت برشمردند:

1. شب نشینی بیش از حد که در آن بجای انجام دعا، تلاوت قرآن و کسب علم، به اموری همچون دیدن فیلم، تفریح، بازی و انجام کارهای لهو و لعب پرداخته شود. اینگونه شب نشینی ها در اسلام نکوهیده شده است و باید آن را ترک نمود.

2. خوابیدن در روز بجای انجام عبادات و استفاده از این ایام و ساعات پر خیر و برکت، که نتیجه آن بیداری در شب می شود.

3. زیاده روی در خوردن غذا به هنگام افطار و سحر و مابین این دو، که افراد سعی می کنند بدلیل گرسنگی در روز، در شب آن را جبران نمایند که این می تواند موجب بسیاری از بیماری های گوارشی شود. همچنین پرخوری باعث خستگی و کسلی مداوم در انسان شده و باعث می شود که نتواند از وقتش استفاده بهینه را برده و به عبادت بپردازد.

ایشان در ادامه یادآور شد: از اعمالی که در ماه مبارک رمضان بسیار سفارش شده است تلاوت قرآن می باشد. تلاوت قرآن مکان و زمان خاصی نداشته و در هر کجا و هرزمانی از روز می توان به تلاوت آن مشغول شد. خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «فاقرو ما تيسر من القرآن» یعنی هر آنچه از قرآن برایتان میسر است بخوانید.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ محمد فاروقی در خطبه های این هفته نماز جمعه اهل سنت شهر گناوه به موضوع ماه مبارک رمضان پرداخت و از نمازگزاران خواست که در این ماه بیشتر به یاد فقراء بوده و آنها را در این ماه اطعام کنند.

 

«شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَن شَهِدَ مِنكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَن كَانَ مَرِيضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَيَّامٍ أُخَرَ يُرِيدُ اللّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلاَ يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُواْ الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُواْ اللّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُون»

ایشان در ابتدای خطبه خود، حلول ماه مبارک رمضان را به تمامی مسلمین جهان بخصوص مردم ایران و اهالی شهر گناوه تبریک گفت.

ایشان یادآور شد: طبق آن چیزی که دفتر مقام معظم رهبری و ستاد استهلال اهل سنت استان بوشهر اعلام کرده اند، روز شنبه شروع ماه مبارک رمضان است. در این ماه برای تقویت ایمان خودمان، وارد یکسری اعمال همچون روزه می شویم. که بر جسم، روح و فکر ما تاثیر گذاشته و باعث ایجاد تمرکز حواس می شود. طبق سنت رسول اکرم (ص) زمانی که انسان روزه دار است، باید از هر کار زشت از جمله دعوا و توهین کردن به یکدیگر دست برداشته و علاوه بر خودداری از خوردن و آشامیدن، از انجام هرگونه عمل غیر انسانی و غیراخلاقی دست برداشته و با تمام وجود روزه دار باشد.

در حدیث قدسی خداوند متعال می فرمایند: «کل عمل ابن آدم له إلا الصیام فإنه لی وأنا أجزی به، والصیام جنة  -أی وقایة- وإذا کان یوم صوم أحدکم فلا یرفث ولا یصخب، فإن سابه أحد أوقاتله فلیقل: إنی امرؤ صائم، والذی نفس محمد بیده لخلوف فم الصائم أطیب عند الله من ریح المسک، للصائم فرحتان یفرحها؛ فرح إذا أفطر بفطره، وإذا لقی ربه فرح بصومه»

(هر کار ابن آدم برای خودش است مگر روزه، که آن برای من است و من جزا و پاداشش را می دهم و روزه سپری است. پس اگر کسی از شما خواست روزه بگیرد فحش ندهد و خشمگین نشود و اگر کسی او را ناسزا گفت یا با او درگیر دعوا و مشاجره شد به او بگوید؛ من شخص روزه داری هستم و قسم به کسی که جان محمد در دست اوست بوی دهن روزه دار در نزد خداوند خوشبوتر است از بوی مشک و عنبر).

پس طبق حدیث فوق، شخص روزه دار حق مشاجره و گفتن فحش و ناسزا را ندارد.

ایشان در ادامه، اصلاح اخلاق و رفتار آدمی را هدف روزه دار بودن دانست و گفت: هدف از روزه گرفتن، تحمل گرسنگی و تشنگی نیست، بلکه هدف رسیدن به کمال اخلاقی است. باید با روزه گرفتن، به یاد فقراء و مساکین بوده و معنویت را در درون خودمان تقویت کنیم. زیرا انسانی که شکم وی گرسنه است، بیشتر به سمت معنویات متوجه می شود و در مقابل شخصی که شکمش سیر است، کمتر به معنویات توجه دارد.

شیخ محمد فاروقی از نمازگزاران درخواست کرد که در ماه مبارک رمضان بیشتر به یاد فقراء بوده و آنها را در این ماه اطعام کنند. پیامبر اسلام (ص) در اینباره می فرماید: «کسی که روزه داری را افطار بدهد، برای وی همانند اجر همان روزه دار است بدون آنکه از اجر شخص روزه دار چیزی کم شود».  افراد می توانند در هر مکانی همچون مسجد ویا منزل خودشان و هرگونه که راحت باشند و بگونه ای که به زحمت نیافتند، به افراد و خصوصا نیازمندان، مساکین، فقراء و ایتام افطاری داده و از ایشان پذیرایی کنند.

شیخ محمد فاروقی با بیان حدیثی از پیامبر اکرم (ص) که می فرماید «إذا دخلشهر رمضان فتحت أبواب الجنة، وغلقت أبوابالنار ، وصفدت الشياطين» گفت: خداوند درهای بهشت را بر روی همه در این ماه مبارک باز کرده و در مقابل، درهای جهنم را تعطیل کرده است و شیاطین را نیز در زنجیر کرده است. حال افراد باید در این ماه، مسیر خود را به سوی خداوند قرار دهند و اگر کسی نخواهد در این ماه توبه کند و به سمت خداوند قدم برداشته و تلاش و کوششی برای رسیدن به رضایت پروردگار انجام ندهد، خوش مقصر اعمال و رفتارش است. کار این شخص مانند شخصی است که پشت دری از ساختمان ایستاده و انتظار باز شدن آن را می کشد که بسته بوده و قرار نیست باز شود، درحالی که در دیگری از این ساختمان باز بوده و افراد از آن درحال تردد هستند. مطمئنا کار این شخص عاقلانه نبوده و تنها می تواند خودش را بخاطر اینکار ملامت کند. ایشان گفت: با توجه به اینکه خداوند در این ماه، شیاطین را به زنجیر کشیده است و درهای بهشت را گشوده، لذا هرکسی که در این ماه مبارک مشغول به گناه و معصیت خداوند شود، آن نتیجه اعمال خودش بوده و شیطان نیز در این میان دخالتی نداشته است.

 

شیخ محمد فاروقی در ادامه گفت: خداوند متعال در آیه 69 سوره مبارکه عنکبوت می فرماید: « وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ»    کسانی را که در راه ما مجاهدت و تلاش کنند ، به راههای خويش هدايتشان می کنيم ، و خدا با نيکوکاران است.

 

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ احمد رضا کنعانی در خطبه های این هفته نماز جمعه اهل سنت جزیره خارک گفت: در ماه مبارک رمضان خداوند نیازمند آن نیست که انسان نخورد و نیاشامد، بلکه انسان باید از تمامی منیّات و منکرات دوری داشته باشد که حقیقت روزه همین است.

ایشان با قرائت آیه 185 سوره مبارکه بقره بیان داشت: ماه مبارک رمضان در پیش روی ماست و باید آن را دریابیم. پیامبر اکرم (ص) در حدیثی می فرماید: کسی که در رمضان باعث آمرزش گناهانش نشود و از دنیا برود، خداوند او را از رحمتش دور خواهد کرد.

روزه داری یعنی خودداری از خوردنی ها و نوشیدنی ها و آمیزش تا وقت معین می باشد. البته این فقط اسکلت و ظاهر روزه است، اما در واقع روزه دارای یک وجه ظاهری و یک وجه باطنی است. روح روزه، رسیدن به تقوا و خودداری از تمام منّیات و منکرات درونی و بیرونی، از قبیل غیبت، گمان بد، دروغ، تهمت و ... می باشد.

 رسول خدا (صلى الله عليه و آله) فرمود: الصوم جنة فاذا صام احدكم فلا يرفث و لا يجهل و ان امرء جادله او شاتمه فليقل انى صائم : كه روزه سپرى است از براى شخص، زيرا يكى از شما اگر روزه گرفت‏سخن زشت نگويد، و كارهاى بيهوده نكند، و اگر كسى با وى مجادله كند يا او را شماتت نمايد، او بگويد من روزه هستم.

عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ : "إِنَّ فِي الْجَنَّةِ بَابًا يُقَالُ لَهُ الرَّيَّانُ يَدْخُلُ مِنْهُ الصَّائِمُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ لَا يَدْخُلُ مِنْهُ أَحَدٌ غَيْرُهُمْ يُقَالُ أَيْنَ الصَّائِمُونَ فَيَقُومُونَ لَا يَدْخُلُ مِنْهُ أَحَدٌ غَيْرُهُمْ فَإِذَا دَخَلُوا أُغْلِقَ فَلَمْ يَدْخُلْ مِنْهُ أَحَدٌ"رواه البخارى

پیامبر اکرم (ص) که می فرماید «إذا دخلشهر رمضان فتحت أبواب الجنة، وغلقت أبوابالنار ، وصفدت الشياطين»

به زنجیر کشیدن شیطان به سبب کثرت عبادت، دعای خیر و خوبیهای انسان است که اینچنین شیطان می تواند در تمام ایام، اسیر و دربند ما باشد و انسان مخلص و با تقوا می تواند چنین انسانی باشد که در ماههای دیگر نیز شیطان را به غل و زنجیر بکشد.

در ماه مبارک رمضان بطور کلی چهار عبادت مورد توجه مومنین قرار می گیرد که البته در غیر این ماهها نیز می تواند چنین باشد:

1.  روزه، که در غیر رمضان نیز روزه های مستحبی از جمله روزه در روزهای دوشنبه و پنجشنبه، ایام البیض و ... را داریم.

2.  نمازهای نافله و مستحب

3.  تلاوت قرآن کریم؛ که شایسته است در ماه نزول قرآن، به آن بیشتر توجه کنیم

4.  صدقات، خیرات و انفاق که در این ماه بیشتر به چشم می آید و از آنجا که خودمان در این ماه بیشتر نیازمند خوردن و نوشیدن هستیم، امروز بیشتر می توانیم نیازمندان را درک کنیم.

 

شیخ در ادامه یادآور شد: خداوند نیازمند آن نیست که انسان نخورد و نیاشامد، بلکه انسان باید از تمامی منیّات و منکرات دوری داشته باشد که حقیقت روزه، خودسازی به معنای حقیقی است و رضای الهی را در بر خواهد داشت. خودسازی باعث ارتقای اجتماعی ما شده و جامعه ای به دور از هر بی بندباری، عصیان و گناه را سبب می شود.

 

ایشان برخی از سنت های روزه چنین برشمرد:

تناول غذای سحری و تاخیر در آن.

تعجیل در افطار

افطار کردن با چند دانه خرما

خواندن دعای افطار به شرح : اللّهُمَّ لَكَ صُمتُ و عَلى رِزقِكَ أفطَرتُ و عَلَیكَ تَوَكَّلتُ، سُبحانَكَ و بِحَمدِكَ، تَقَبَّل مِنّی إنَّكَ أنتَ السَّمیعُ

پرداختن به کارهای نیک از طریق تلاوت قرآن، ذکر، اعتکاف، احسان، صدقه و اطعام روزه داران.

 

و همچنین از جمله مکروحات روزه اینچنین یاد کرد:

زیاده روی در استنشاق آب حتی در وضو

استشمام بوی خوش و استعمال زینت

مسواک زدن بعد از نماز عصر و نزدیک غروب

 

ماه مبارک رمضان دارای ویژگی هایی است از جمله:

نزول قرآن در این ماه

وجوب روزه به مدت یکماه

وجود شب قدر در شبهای رمضان

وجوب پرداخت زکات فطره برای هر شخص

 

ابن عباس روایت می کند که رسول اکرم (ص) از دست و دلبازترین مردم بود و رمضان از هروقت دیگر بخشنده تر بود، جبرئیل در هر شب با وی دیدار نموده و قرآن تلاوت می کردند.

شیخ کنعانی در باب احکام روزه چنین گفت:

مسافر و بیمار می توانند روزه نگیرند به شرطی که بعد از ماه مبارک رمضان قضای آن را بجا بیاورند

شخص مسافر اگر برای سفری مباح از حد ترخص که حدود 16 فرسخ است عبور کند می تواند روزه اش را افطار کرده و باید بعد از ماه مبارک رمضان قضای آن را بجا آورد.

شخص بیمار نیز می تواند روزه نگیرند به شرطی که بعد از ماه مبارک رمضان قضای آن را بجا بیاورند.

اگر شخص بیمار، امیدی به بهبود ندارد باید در مقابل هرروز به مسکین طعامی به عنوان فدیه بدهد، سالمندی که توان روزه گرفتن ندارد نیز اینگونه است.

زن باردار و شیرده نیز به چهار گروه تقسیم می شوند:

اگر روزه برایش او و فرزندش زیانی ندارد باید روزه بگیرد ... ادامه احکام در فایل صوتی

 

ایشان با گله از بعضی افراد گفت: بعضی از افراد به اشتباه از روزه گرفتن فرزندانشان خودداری کرده و می گویند هنوز سن آنان کم است، درحالیکه باید فرهنگ روزه داری را از سنین کم به فرزندان آموخت.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ حمزه کردی در خطبه های این هفته نماز جمعه اهل سنت بندر سیراف به بیان فضائل ماه مبارک رمضان پرداخت.

شیخ حمزه کردی پس از حمد و ثنای الهی، به بیان فضائلی از ماه مبارک رمضان پرداخت و گفت: حضرت سلمان فارسی از پیامبر اسلام (ص) روایت می کند که ایشان در جمعه ی آخر ماه شعبان خطبه ای را خواند و گفت: "ایها الناس انه قد اضلکم شهر فیه لیله خیر من الف شهر..."ای مردم قطعا بزرگترین ماه خداوند سبحان بر شما سایه افکنده است، ماهی که با برکت بوده و در آن شبی که عبادت در آن برابر با هزار ماه است قرار دارد. این ماه، ماه مساوات و دلسوزی با فقراء است. ماهی است که دهه اول آن رحمت، دهه دوم آن مغفرت و دهه آخرش آزادی گردن ها از آتش جهنم است.

در این ماه خدای متعال را به نحو احسن بندگی کنیم و برای 11 ماه دیگری که پیش رو داریم سعی در تمرین بندگی کنیم. پیامبر اکرم (ص) فرمود: اگر شخصی به حج برود و حج وی قبول شود، همانند شخصی که تازه از مادر متولد شده، بی گناه و پاک است؛ شخص روزه دار نیز اینگونه است. باید سعی کند حسد، کینه، بغض و دشمنی ها را از بین ببرد. اگر خلاف این عمل کند و تنها که از روزه داری گرسنگی و تشنگی را بهره ببرد، همان بهتر که روزه اش را افطار کند چرا که برایش سود و فایده ای ندارد. لذا سعی کنیم که علاوه بر پرهیز از خوردن و آشامیدن، سعی کنیم از تمام گناهان دیگر نیز دوری کنیم تا در زندگی که در سال آینده در پیش داریم بتوانیم به نحو احسن خدای متعال را بندگی کنیم.

از زمانی که اختلاف ها در کشورهای اسلامی و بخصوص کشور سوریه بیشتر شده است، دشمن سوء استفاده کرده و امروز شاهد کشتار مردم میانمار هستیم. این نشان می دهد که هر زمانی در میان امت اسلامی اختلافی بیافتد، این دشمن است که از آن سود می برد. امروز مجامع بین المللی کجا هستند؟ آنهایی که در کشورهای دنیا دخالت می کنند و ادعای حقوق بشر دارند ولی در جایی که مردمانی همچون مردم مظلوم میانمار به خاک و خون کشیده می شوند، سکوت کرده و چیزی نمی گویند. حال می بینیم که این کشورها که خود را بنام حامی حقوق بشر می نامند، شعارشان یک چیز بیهوده و توخالیست. اگر حقوقی هست، باید برای مسلمان و کافر، عرب و عجم، سفید و سیاه و تمام مردم دنیا یکسان باشد و همه ملتها باید به یک چشم دیده شوند.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391