قال الامام علی(علیه السلام): أَلاِْیمانُ عَلى أَرْبَعَةِ أَرْکان: أَلتَّوَکُّلِ عَلَى اللّهِ، وَ التَّفْویضِ إِلَى اللّهِ وَ التَّسْلیمِ لاَِمْرِللّهِ، وَ الرِّضا بِقَضاءِ اللّهِ.ایمان چهارپایه دارد: توکّل بر خدا، واگذاردن کار به خدا، تسلیم به امر خدا و رضا به قضاى الهى.

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ حسین افروز موضوع خطبه این هفته را به فضیلت خواندن قرآن اختصاص داده و فرمود: اگر بخواهیم دارای عظمت باشیم، چاره ای جز انس دادن فرزندانمان با قرآن کریم نداریم.

ایشان پس از حمد خداوند متعال و سفارش نمازگزاران به تقوا، گفت: پیامبر مکرم اسلام (ص) در حدیثی می فرماید: «خیرکم من تعلم القرآن و علمه» بهترین شما کسی است که قرآن را فراگرفته و به دیگران آموزش دهد. همچنین خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:

«ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم و یبشر المؤمنین الذین یعملون الصالحات ان لهم اجرا کبیرا» (اسراء / 9( حقّا كه اين قرآن (جامعه انسانى را) به پايدارترين و استوارترين طريقه و آيين هدايت مى‏كند، و مؤمنانى را كه پيوسته عمل‏هاى صالح به جا مى‏ آورند بشارت مى‏دهد كه براى آنها (در دنيا و آخرت) پاداشى بزرگ است

 

قرآن انسان را به دینی هدایت می کند که آن دین قائم بر اصلاح انسانها بوده و خیر و سعادت آنها را در هردو جهان تامین می کند.

در حدیثی از نبی اکرم (ص) فرمود: فرزندانتان را بر اساس سه خصلت تربیت کنید:

1. محبت پیامبرتان

2. محبت اهل بیت پیامبرتان

3. تلاوت قرآن

به درستی که حاملان قرآن در قیامت در سایه عرش الهی به همراه پیامبران او و برگزیدگانش هستند. در روزی که هیچ سایه ای بجز سایه حق تعالی نیست. ابن سینا در کتاب السیاست خود پیشنهاد میکند که هرگاه دریافتید که کودکانتان از لحاظ جسمی و عقلی دارای توانایی هستند، آموزش قرآن کریم به آنها را آغاز کنید تا از همان ابتدای زندگی آن را فراگرفته و نشانه های ایمان در درونش نفوذ کند.

ایشان افزود: راه اصلاح امت فقط راهی است که در گذشته پیموده شده است و همانا آغاز آن راه با تلاوت قرآن و تطبیق عملی این کتاب عظیم با زندگی بوده است. اگر تاکنون واجد عزت و عظمتی بوده ایم و از جهت شیوه های زندگی برتری داشته ایم، بواسطه عظمت اسلام و قرآن بوده است. پس اگر بازهم خواهان آن عظمت باشیم چاره ای جز انس دادن فرزندانمان با قرآن کریم نداریم. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: «ان القلوب تصدا کما یصدا الحدید قیل فما جلاوها یا رسول الله . قال تلاوة القرآن و ذکر الموت» دلها زنگ می زند همانطور که آهن زنگ می زند. سوال شد: یا رسول الله! دلها چگونه پاک می شود؟ فرمود: با تلاوت قرآن و یاد مرگ.

درجایی دیگر حضرت علی بن ابیطالب (ع) می فرماید: عبادتی که شناخت و معرفت خداوند در آن نباشد و تلاوتی که همراه با تدبر در آیات نیست فایده ای ندارد.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ جمات مژده امام جمعه این هفته اهل سنت جزیره خارک در خطبه های خود توحید را به عنوان موضوع اصلی دعوت تمام انبیاء و مرسلین معرفی کرد و موضوع بحث را پیرامون کلمه توحید و اهمیت آن قرار داد و گفت: خداوند در سوره ابراهیم آیه 24 می فرماید: «ألم تر كيف ضرب الله مثلا كلمة طيبة كشجرة طيبة أصلها ثابت وفرعها في السماء تؤتي أكلها كل حين بإذن ربها ويضرب الله الأمثال للناس لعلهم يتذكرون » آيا نديدى كه خداوند چگونه مثلى زده؟ كلمه پاكيزه (توحيد) را همانند درخت پاكيزه‏اى (قرار داده) كه ريشه ها‏یش (در زمين) استوار و شاخه‏اش در آسمان است. (ريشه درخت توحيد عقايد اصولى جامعه، و شاخه‏ هاى آن اعمال فروعى دين است كه سر از آسمان جامعه برين برمى‏ آورد.)

ایشان افزود: منظور کلمه طیبه همان توحید است به عنوان موضوع اصلی دعوت تمام انبیاء و مرسلین بوده است. کلمه ای که تمام انبیاء و مرسلین مبعوث شده اند تا معنی آن را برای انسان تبیین کنند. در این باره خداوند متعال می فرماید: « وما أرسلنا من قبلك من رسول إلا نوحي إليه أنه لا إله إلا أنا فاعبدون» (انبیا- آیه 25) و پيش از تو هيچ رسولى را نفرستاديم مگر آنكه به او وحى مى‏كرديم كه معبودى جز من نيست پس (تنها) مرا پرستش كنيد.

اگر انسان به «لااله الاالله» توجه کند به وظیفه واقعی خود پی می برد. در توحید یک روی سکه  «لااله الاالله» است و روی دیگر آن «ایاک نعبد و ایاک نستعین» است. این اولین پیامی است که خداوند متعال در کنار کوه طور به موسی (ع) داد و فرمود: «و لقد بعثنا فی کل امة رسولا ان اعبدوا الله واجتنبوا الطاغوت» (نحل- آیه 36) و در جایی دیگر خطاب به پیامبر اسلام (ص) و همه بشریت چنین دستور میدهد: «فاعلم أنه لا إله إلا الله واستغفر لذنبك» (محمد- آیه 19) پس بدان که هيچ خدايی جز الله نيست از گناه خود آمرزش بخواه.

همینطور اسلام دستور داده است تا اولین چیزی که در گوش نوزاد گفته می شود اذان باشد تا با آن آشنا شده و زندگی او با این کلمه آغاز شود، همانطور که به هنگام مرگ چنین باید کرد. انسان باید در تمام زندگیش به این آیه عمل کند که می گوید « قل ان صلاتي و نسكي و محياي و مماتي لله رب العالمين» (انعام- آیه 162) بگو : نماز من و قربانی من و زندگی من و مرگ من برای خدا آن پروردگار جهانيان است

و خداوند خودش را در آیه 163 سوره مبارکه بقره کاملا معرفی فرموده است « و الهکم اله واحد لا اله الا هو الرحمن الرحیم »

لااله الا الله دارای شروطی است تا مورد قبول خداوند واقع شود و از آن جمله داشتن یقین و باور قلبی به آن است.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ محمد انزاری امام جمعه این هفته اهل سنت نخل تقی در خطبه های خود گفت: کسب علم نیازمند نیت خالصانه، عمل به آن و تعلیم آن است.

 

ایشان پس از توصیه به تقوا گفت: خداوند در قرآن کریم می فرماید: «هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون» آيا كسانى كه مى‏دانند و كسانى كه نمى‏دانند يكسانند؟ (الزمر- آیه 9)  و در جایی دیگر در آیه 114 سوره مبارکه طه خطاب به پیامبر می فرماید: «قل رب زدنی علما» بگو: پروردگارا، بر علم من بيفزاى.

ایشان در ادامه افزود: کسب علم نیازمند نیت خالصانه، عمل به آن و تعلیم آن است و دراین باره رسول الله (ص) می فرماید: «من یرد الله به خیرا یفقّهه فی الدّین.» هرکس که خداوند خیر او را بخواهد او را در دین آگاه می گرداند. بلقیس در زمان حضرت سلیمان بوسیله حکمت و علم به سلیمان (ع) ایمان آورد. دیدیم که وقتی حضرت سلیمان از حاضرین در مجلسش خواست که تخت حکومتی بلقیس را به یمن بیاورند، شخصی از جنیان که فرد سرسختی بود گفت: من می آورم و مدت زمان این کار را یک نصف روز تعیین نمود. اما شخصی که علم و دانش خدایی داشت (که مفسرین نام او را عاصم بن بلخیا گفته اند) گفت: من تخت بلقیس را به اندازه یک چشم به هم زدن برایت خواهم می آورد.

ایشان یادآور شد: علم و دانش برای همه است و در اسلام طبقه خاصی از جامعه برای علم آموزی در نظر گرفته نشده است.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، نماز جمعه این هفته اهل سنت جزیره شمالی گناوه به امامت شیخ حمزه کردی برگزار شد.

شیخ حمزه کردی با اشاره به موضوع اطاعت از حضرت رسول (ص) گفت: خداوند متعال در آیه هفتم سوره مبارکه حشر می فرماید: «وما آتاكم الرسول فخذوه وما نهاكم عنه فانتهوا»  هر چه پيامبر به شما داد بستانيد، و از هر چه شما را منع کرد اجتناب کنيد

این آیه در جوابیه افرادی است که امروزه می گویند ما فقط هرآنچه که خدا می گوید را قبول داریم و خداوند در آیه ای دیگر می فرماید: «من يطع الرسول فقد اطاع الله» هر که از پيامبر اطاعت کند ، از خدا اطاعت کرده است. (نساء – آیه 88)

و در جایی دیگر میفرماید: « قل ان كنتم تحبون اللّه فاتبعونى يحببكم اللّه» بگو : اگر خدا را دوست می داريد از من پيروی کنيد تا او نيز شما را دوست بدارد (آل عمران – آیه 31)

امروز اگر اتفاقات و مشکلاتی برای مسلمانان در دنیا بوجود آمده است بدلایل مالی نیست بلکه بدلیل عمل نکردن به وصایای پیامبر عظیم الشان اسلام است.

پیامبر اسلام (ص) در حدیثی فرمود: « من در میان شما دو چیز به امانت می گذارم، مادامی که به آن تمسک می جویید، هرگز گمراه نمی شوید؛ کتاب خدا که ریسمان رحمت آویزان از آسمان به سوی زمین است، و دیگری عترت و اهل بیتم. ... » (صحیح مسلم)

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391