قال الامام علی(علیه السلام): أَلاِْیمانُ عَلى أَرْبَعَةِ أَرْکان: أَلتَّوَکُّلِ عَلَى اللّهِ، وَ التَّفْویضِ إِلَى اللّهِ وَ التَّسْلیمِ لاَِمْرِللّهِ، وَ الرِّضا بِقَضاءِ اللّهِ.ایمان چهارپایه دارد: توکّل بر خدا، واگذاردن کار به خدا، تسلیم به امر خدا و رضا به قضاى الهى.

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ عبدالستار حرمی خطیب این هفته نخل تقی بود.

 

ایشان گفت: حقوقی که خداوند در خانواده برای زن و شوهر مشخص کرده سه مورد است:

1.    حق الله که شامل نماز، روزه و سایر عبادات است

2.    حق شوهر

3.    حق زوجه

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: «الرجال قوامون على النساء»  یعنی مرکزیت و اداره امور خانواده بر عهده مرد است و این برای آن است که بین زن و مرد اختلافی پیش نیاید و زن در کنار او به عنوان مشاور است، البته به این معنا نیست که مرد در خانه دیکتاتوری و زورگویی کند.

حقوقی که شوهر بر زن دارد شامل موارد زیر می باشد:

1.    بی اجازه از خانه خارج نشود

2.    از شوهر اطاعت کند مگر در مواردی که خلاف رضای خداوند است

3.    بدون اجازه شوهر مهمان دعوت نکند

5.    انجام کارهای منزل بر عهده زن است

6.    حافظ و نگهبان اموال شوهر در منزل باشد، یعنی ولخرجی نکند و یا بی اجازه مالی را نبخشد

خطيب اين جمعه اهل سنت عسلویه شيخ ابراهيم محمدي بود ایشان موضوع بحث خود را به اسلام وکسب حلال اختصاص داد و گفت: اسلام نیز برای کار کردن قداست خاصی قائل است تا آنجا که در این شریعت الهی تلاش برای امرار معاش حکم جهاد در راه خدا را دارد.

 

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: (وهوالذی جعل لکم الارض ذلولافامشوا فی مناکبها وکلوا من رزقه والیه النشور ) ازنمونه های توجه اسلام به زندگی تشویق به کار وکسب حلال است. اسلام کار وکسب حلال رااز عوامل زندگی سعادتمندانه می داند. داشتن شغل وحرفه واداره ی معاش وخدمت به جامعه از اموراتی که اسلام آن را تشویق نموده 0

اسلام نیز برای کار کردن قداست خاصی قائل است تا آنجا که در این شریعت الهی تلاش برای امرار معاش حکم جهاد در راه خدا را دارد (الکاد علی عیاله کالمجاهد فی سبیل الله)

و اسلام انسان را برای کسب حلال و دوری از حرام را تشویق نموده و خداوند متعال می فرماید (یا ایها الناس کلوا مما فی الارض حلالا طیبا ولاتتبعوا خطوات الشیطان انه لکم عدو مبین) ای مردم ازآنچه در زمین است حلال وپا ک را بخورید وازگامهای شیطان پیروی نکنید که او برای شما دشمنی آشکاراست.

و در جایی دیگر می فرماید (وکلوا مما رزقکم الله حلالاطیبا واتقوا الله الذی انتم به مومنون) وازنعمت های حلال وپاکی که خداوند به شما داده بخورید واز پروردگاری که به او ایمان دارید بترسید.

ایشان درباره ی مردی گفت که سفرش به طول انجامید چهره و موی اوغبارآلود دستش رابه آسمان درازنموده ومی گوید یارب یارب درحالی که غذاونوشیدن ولباسش ازحرام است وحرام خورده است پس چگونه دعایش مستجاب می شود پس اسلام دین پاکیها وجزپاکی برای انسانها نمی خواهد.

ایشان سپس بعضی از راهای کسب حرام وناپسند را برشمرد:

1.      درآمد از راه خرید وفروش مشروبات الکلی ومست کننده

2.      درآمد از راه خرید و فروش مواد مخدر

3.      درآمد از طریق معاملات ربوی

4.      درآمد از طریق فروش آلات قمار

5.      کسب و کارازراه سحر و جادوگری وغیره

6.      درآمدازراه غنا وموسیقی حرام

7.      در آمد از راه رشوه خواری

8.      در آمد از طریق جاسوسی برای بیگانگان علیه کشور و دولت جمهوری اسلامی ایران

9.      درآمد ازطریق فروش جنس های تقلبی وغش نمودن مشتری

کسب لقمه حرام عواقب وپیامدهایی از دارد و باعث تاریکی قلب ودل، عدم استجابت دعا، عدم قبولی نماز می شود و آتش دوزخ را به همراه داشته و در اولاد اثر سوء دارد.

در خطبه دوم شیخ ابراهیم به بیان شخصیت امام خمینی (ره) پرداخت وگفت: 14 خرداد ما رابه یاد فقدان شخصیتی بزرگ همچون امام راحل می اندازد واگر امروز امام در بین ما نیست اندیشه وکلام ورهنمودهای او بین ما می باشد وامام رحمت الله علیه حق بزرگی بر گردن ما دارد وشیخ ابراهیم از نماز گذاران خواستند  در مراسم سالگرد ارتحال ملکوتی امام که در مصلی جمعه عسلویه برگزار می شود مشارکت نمایند واین کوچکترین دینی نسبت به امام ادا کرده باشیم.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ حمزه کردی در خطبه های این هفته جزیره شمالی گناوه گفت: وظیفه همه مردم و مسئولین است که به آرمان ها و خواسته های امام خمینی (ره) عمل کنند که اطاعت از رهبری یکی از مهمترین آنهاست.

ایشان خطبه این هفته را در ادامه بحث پیرامون حقوق عباد گفت: گاهی بعضی از گناهان است که انسان از انجام آنها لذت می برد. اما برخی دیگر اینگونه نبوده و انسان بدون آنکه از بزرگی آن گناه مطلع باشد خود را دچار آن می کند.

پیامبر اکرم (ص) فرمود:  «آية المنافق ثلاث : اذا حدث كذب واذا وعد اخلف واذا اؤتمن خان»  نشانه منافق سه چيز است : 1 - سخن به دروغ بگويد . 2 - از وعده تخلف كند .3 - در امانت خيانت نمايد.

ایشان سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) تسلیت گفته و از خداوند متعال برای ایشان علو درجات درخواست کرد. ایشان گفت: امامی که از همه چیز خود برای اسلام و انقلاب گذشت و با اینکه سالها از رحلت ایشان می گذرد هر روز شاهد به وقوع پیوستن پیش بینی ها و سخنان ایشان هستیم. حال وظیفه همه مردم و مسئولین است که به آرمان ها و خواسته های امام خمینی (ره) عمل کنند که اطاعت از رهبری یکی از مهمترین آنهاست.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391