پرینت

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ خلیل افرا امام جمعه این هفته اهل سنت کنگان گفت: انفاق در بالاترین درجه از قوت ایمان به خدا و یقین به آنچه نزد اوست می باشد.

 

ایشان بعد از حمد خداوند و سفارش به پرهیزگاری، پیرامون انفاق صحبت کرده و گفت: اولین صفت از صفات متقین این است که در سرور و خوشحالی، حالت غم و اندوه، غنی و فقر و در همه حالت انفاق می کنند. انفاق در بالاترین درجه از قوت ایمان به خدا و یقین به آنچه نزد اوست می باشد.

ایشان در رابطه با انگیزه های انفاق گفت: زمانیکه خداوند ذکر می کند که مالک حقیقی فقط اوست و مردم نماینده او در اموال هستند، دست و دل انسانها در انفاق و بخشش اموال باز می کند. انگیزه دوم که در آیات قرآن نیز آمده، نا پایداری اموال و سرمایه ها و بازماندن آنها بعد از انسانهاست. به تعبیری خداوند می فرماید: (او میراث بر آسمانها و زمین است) و در جایی دیگر خداوند خود را وام گیرنده و انسانها را وام دهنده میشمرد، که هزاران برابر در ازای وام دریافتی، به افراد پرداخت می کند و این اضافه بر پاداش عظیمی است که در هیچ اندیشه ای نمی گنجد. (245 بقره)

برخی از علماء و مفسرین، شرایط کمال و ارزشمند شدن انفاق را تا چندین مورد شمرده اند:

1-      از بهترین مال انفاق شود نه از مال کم ارزش. قرآن کریم در این باره در سوره بقره آیه 267 می فرماید: «لاَ تَيَمَّمُواْ الْخَبِيثَ مِنْهُ تُنفِقُونَ وَلَسْتُم بِآخِذِيهِ إِلاَّ أَن تُغْمِضُواْ فِيهِ »

2-      انفاق از اموالی که مورد نیاز انسان است «و يوثرون علي انفسهم و لو کان بهم خصاصة» (9 حشر)

3-      به کسانی انفاق کنند که سخت به آن نیازمندند. «لِلْفُقَرَاءِ الَّذِينَ أُحْصِرُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ لا يَسْتَطِيعُونَ » (273 بقره)

4-      انفاق اگر مخفی باشد بهتر است.

5-      هرگز منت و آزاری با آن همراه نباشد. «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تُبْطِلُوا صَدَقَاتِكُمْ بِالْمَنِّ وَالأذَى» (264 بقره)

6-      در انفاق اخلاص باشد. «الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ» (265 بقره)

7-      آنچه را که انفاق می کند کوچک و کم اهمیت بشمرد. «وَلَا تَمْنُن تَسْتَكْثِرُ» (6 مدثر)

8-      از اموالی باشد که به آن دلبسته و مورد علاقه اوست. «لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّى تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ» (92 آل عمران)

9-      از مال حلال انفاق کند. «إِنَّمَا يَتَقَبَّلُ اللّهُ مِنَ الْمُتَّقِينَ » (26 مائده)