پرینت

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، امام جمعه این هفته اهل سنت گناوه شیخ محمد فاروقی موضوع بحث خود را پیرامون تفسیر آیات ابتدایی سوره مبارکه فاطر قرار داده و گفتند: این سوره با توجه به مکی بودن، بیشتر در باب عقائد صحبت کرده و مجموع این سوره درباره خالق عالم است که این جهان را بدون آنکه از کسی الگوبرداری کند خلق کرده است.


خداوند در آیه اول این سوره میی فرماید: «الْحَمْدُ لِلَّهِ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ جَاعِلِ الْمَلَائِكَةِ رُسُلًا أُولِي أَجْنِحَةٍ مَّثْنَى وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ يَزِيدُ فِي الْخَلْقِ مَا يَشَاءُ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ» ستایش مخصوص چنین خدایی است. خدایی که فرشتگان را دارای 2، 3 و 4 بال قرار داد و در آفرینش آنها هرچه بخواهد می افزاید زیرا او بر هرچه قادر و تواناست.

سپس در آیه دوم درباره نعمتهایی که به بنده اش می دهد می فرماید: «مَا يَفْتَحِ اللَّهُ لِلنَّاسِ مِن رَّحْمَةٍ فَلَا مُمْسِكَ لَهَا وَمَا يُمْسِكْ فَلَا مُرْسِلَ لَهُ مِن بَعْدِهِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ» هرآنچه خداوند به بنده اش عطا کند کسی نمی تواند آن را از او بگیرد و اگر نعمتی را از بنده بگیرد، کسی نیست که آن نعمت را به او بازگرداند. در آیه سوم خداوند می فرماید: «يَا أَيُّهَا النَّاسُ اذْكُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ هَلْ مِنْ خَالِقٍ غَيْرُ اللَّهِ يَرْزُقُكُم مِّنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ فَأَنَّى تُؤْفَكُونَ» ای مردم آن نعمتهایی را که خداوند به شما داده است به یاد آورید. آیا خالقی غیر از خدا دارید؟ یعنی هیچ خالقی غیر از غیر از من نیست که این همه نعمت به شما دهد. نعمتهایی از آسمان و از زمین، و خدایی جز خداوند متعال نیست، پس چطور با این همه نعمتی که به شما داده به چیزی غیر از خداوند روی می آورده و آن را پرستش می کنید؟ البته هدف خداوند از یادآوری این نعمتها اشاره به مشرکین است.

«وَإِن يُكَذِّبُوكَ فَقَدْ كُذِّبَتْ رُسُلٌ مِّن قَبْلِكَ وَإِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الأمُورُ»  در این آیه خداوند به پیامبر خطاب می کند و میگوید: ای پیامبر ممکن است تو را تکذیب کنند، اما اگر چنین کردند نگران نباش چرا که پیامبران قبل همچون عیسی (ع)، موسی (ع)، ابراهیم (ع)، ... را نیز تکذیب کردند. و بازگشت همه امور بسوی خداوند است.

سپس در آیه پنجم خطاب به مردم می گوید: «يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَلَا يَغُرَّنَّكُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ» ای مردم، وعده خداوند حق است و حتما تحقق می پذیرد و مراقب باشید که فریب زندگی دنیا را نخورید، اگر ثروتمند و قدرتمند هستید خیال نکنید که خداوند نمی تواند شما را عذاب دهد. خیلی از پادشاهان نیز اینچنین مغرور شده و فکر نمی کردند که روزی نابود خواهند شد. پس اگر مغرور شدید، شیطان شما را نسبت به خداوند فریب می دهد.

«إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا إِنَّمَا يَدْعُو حِزْبَهُ لِيَكُونُوا مِنْ أَصْحَابِ السَّعِيرِ» همانا شیطان دشمن شماست و او تمام طرفدارانش را به جهنم دعوت می کند.