بسم الله الرحمن الرحیم -- « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا »--« همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد » (آل عمران / 103)

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ حمزه کردی در خطبه های این هفته نماز جمعه گفت: خداوند تنها زمانی اعمال یک مسلمان را می پذیرد که در انجام دستوراتش تلاش کامل خود را بکار گرفته باشد.ایشان در ادامه موضوع حقوق افراد بر یکدیگر، به حق یتیمان و ضعفاء پرداختند و گفتند:
خداوند تنها زمانی اعمال یک مسلمان را می پذیرد که در انجام دستوراتش تلاش کامل خود را بکار گرفته باشد. ایشان به حقوق دختران در خانواده اشاره کرده و گفتند: با اینکه تبعیض قائل شدن بین دختر و پسر از صفات و اعمال مشرکین قبل از اسلام است، اما متاسفانه شاهد هستیم گاهی بعضی از مسلمانان چنین اعمالی را انجام می دهند و به دخترانشان بی توجهی کرده و یا آنها را ننگ می دانند. همچنین ایشان به حق فقیر اشاره کرده و نقل کردند که مشرکین و سران قبائل نزد پیامبر آمدند و گفتند: شرط آنکه با تو مذاکره کنیم این است که با افراد فقیر و پایین دست معاشرت و نشست و برخاست نکنی؛ در این زمان آیه 28 سوره مبارکه کهف نازل شد:  «وَاصْبِرْ نَفْسَكَ مَعَ الَّذِينَ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَدَاةِ وَالْعَشِيِّ يُرِيدُونَ وَجْهَهُ وَلا تَعْدُ عَيْنَاكَ عَنْهُمْ تُرِيدُ زِينَةَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَلا تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنَا قَلْبَهُ عَنْ ذِكْرِنَا وَاتَّبَعَ هَوَاهُ وَكَانَ أَمْرُهُ فُرُطًا» خداوند در این آیه پیامبر اکرم (ص) را مورد خطاب قرار داده و می فرماید: ای رسول من با کسانی که شبانه روز خدا را عبادت می کنند همنشین باش، نه با کسانی که تمام زندگیشان وابسته به دنیاست.
نقل شده پیامبر مکرم اسلام (ص) در جلسه ای در حال دعوت سران و بزرگان قریش بود وعبدالله بن مکتوم که پیرمردی نابینا بود وارد شد و با صدای بلند پیامبر را صدا زد. در این هنگام پیامبر کمی عبوس شدند که آیات اولیه سوره مبارکه عبس نازل شد.
پس می بینیم که خداوند رسولش را که پاکترین انسانهاست تا این حد تذکر میدهد، لذا ما نیز باید توجه کنیم که نگاهمان به دیگران به خاطر رنگ پوست، نژاد، نوع لباس و پست و مقامشان متفاوت نباشد و با هر انسانی در هر جایگاهی باید به احترام برخورد کنیم.
ایشان فوتبالیست مسلمانی که از جایزه اش صرف نظر کرد بدلیل آنکه اسپانسر آن جایز یک شرکت الکل سازی بود را ستود و گفتند: مسلمانان خصوصا قشر جوان باید در سخت ترین شرایط نیز بر عقایدشان پایبند باشند.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان خطیب این هفته نخل تقی شیخ محمد انزاری بود.

ایشان در خطبه های این هفته خود به زهد، اخلاص و شجاعت عمر (رضی الله) اشاره کردند و فرمودند: ایشان روزی پسرش عبدالله را در حال چراندن تعدادی شتر فربه و قوی هیکل می بیند و از او سوال میکند این شتران از آن کیست؟ عبدالله در پاسخ پدرش گفت: از آن من هستند. ایشان به پسرش می گوید: شترها را بفروش و نصف مال را برای خودت و باقی آن را به بیت المال واریز کن، زیرا ممکن است مردم بگویند چون پسر من هستی از آب بیشتر و چراهگاههای بهتری برخورداری  ولذا راحتتر میتوانی شترهایت را در مدینه بچرانی.
شیخ انذاری در ادامه به مسئله طلاق اشاره کردند و گفتند: شایسته نیست مردان در هر زمان که دچار خشم و عصبانیت شدند، اقدام به آزار و اذیت همسران و طلاق دادن آنها نمایند که این کاری ناپسند و خلاف رضایت خداوند است.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر شیخ جمات مژده در خطبه این هفته،ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا (س) و امام خمینی (ره)، دین اسلام را دینی جهانی و ضامن سعادت بشر در همه دوران بیان نمودند.ایشان فرمودند: در اسلام بعضی از امور دین به گونه ای هستند که انسان می تواند در آنها تفکر کرده و با عقل آنها را بفهمد، ولی بعضی امور مانند جهان بعد از مرگ به عالم غیب تعلق دارد و با عقل نمی توان به آنها پی برد و وظیفه ما این است که هرچه خداوند و رسولش گفته اند را بپذیریم.


بر این اساس خداوند در بیان اوصاف مومنان و پرهیزگاران آورده است: آنان که به جهان غیب ایمان دارند و باور دارند کسی جز خداوند متعال غیب نمی داند.


خداوند متعال در جاهای مختلفی از قرآن کریم به مسئله عذاب قبر اشاره کرده است. بخاری برای اثبات عذاب عذاب قبر به آیه 46 سوره غافر استدلال کرده و نیز نقل می کند که رسول اکرم (ص) فرمود: هرگاه در صبحگاهان و شامگاهان یکی از شما بمیرد، جایگاهش در بهشت یا دوزخ بر او عرضه خواهد شد. جمیع علماء بر این باورند که این عرضه در عالم برزخ صورت می گیرد.
همچنین خداوند در آیه 101 سوره مبارکه توبه می فرماید: «سَنُعَذِّبُهُمْ مَرَّتَيْنِ ثُمَّ يُرَدُّونَ إِلى‏ عَذابٍ عَظِيمٍ» ما به زودى آنها را دو بار مجازات خواهيم كرد، و پس از آن به سوى عذاب بزرگ ديگرى فرستاده خواهند شد.

بخاری برای اثبات عذاب قبر به این آیه نیز استدلال کرده است. و ابن حجر از حسن بصری نقل کرده است که گفت: در این آیه منظور از عذاب، عذاب در دنیا و در قبر است که بعد از آن انسان به عذاب دوزخ گرفتار می شود.


ایشان در حدیثی از ابن عباس نقل کردند که روزی پیامبر  از کنار دو قبر می گذشت، حضرت فرمود صاحبان این دو قبر هم اکنون در حال عذاب شدن هستند. عذاب یکی از آن روست که در دنیا غیبت می کرد و عذاب دیگری به این دلیل که از پاشیدن قطرات ادرار به لباسش پرهیز نداشت. سپس حضرت چوب تازه ای را دونیم کرد و بر سر قبر هرکدام نهاد و گفت تا زمانی که این دو چوب تازه و تر هستند، آنها عذاب نمی شوند.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر شیخ خليل افرا در خطبه نماز جمعه این هفته گفت: پدران در تربیت فرزندان به ائمه اطهار (ع) و صحابه (رض)، و مادران به فاطمه زهرا (س) اقتدا کنند و آنها را مد نظر قرار دهند.

 

ایشان خطبه این هفته را به موضوع حقوق فرزندان بر والدین اختصاص داده و گفتند:

خداوند عزوجل و رسول اکرم (ص) در جاهای مختلفی پیرامون حقوق فرزندان بحث کرده اند. از جمله: حقوق فرزندان در مسائل عبادی، اخلاقی، مادی. از این رو خداوند متعال می فرماید: (وأمر اهلك بالصلوةواصطبر عليها) «خانواده‏ات را به نماز فرمان ده و بر آن پايدار باش.»

پیامبر اکرم (ص) در حدیثی می فرماید: (مروا أولادكم بالصلاة وهم أبناء سبعسنين واضربوهم عليها وهم أبناءعشر) «فرزندان خود را به نماز دستور دهید هنگامی که هفت ساله هستند و آنها را هنگامی که ده ساله شدند تنبیه کنید»

الگوی فرزندان پسر، پدران هستند. پس باید پدران خود را با راه روش پیامبر (ص) و صلحاء وفق دهند تا بتوانند فرزندان خوب تربیت کنند.

ایشان فرمودند: مهر و محبت پدر و مادر به فرزندان نباید به اندازه ای باشد که باعث سوء استفاده آنها شود. در بعضی از خانواده ها محبت کردن به حدی زیاد است که فرزند هرچه بخواهد برایش فراهم میکنند و در بعضی از خانواده ها بالعکس، و هردوی اینها میتواند باعث گمراهی فرزند شود و او را از راه دین خارج کند. متاسفانه بعضی از خانواده ها اصلا توجهی به تربیت دینی فرزند نداشته و فقط به خوراک، پوشاک، مسکن و تحصیلات دانشگاهی آنها فکر می کنند و برایشان مهم نیست که فرزندشان نماز بخواند و یا اینکه با چه کسانی همنشین شود!

ایشان رعایت عدالت در بین فرزندان را یکی دیگر از وظایف والدین دانسته و گفتند: ائمه اطهار (ع)، صحابه (رض) و بزرگان در بین فرزندان خود حتی در بوسه زدن بر آنها عدالت داشتند. پدران در تربیت فرزندان به ائمه اطهار (ع) و صحابه (رض)، و مادران به فاطمه زهرا (س) اقتدا کنند و آنها را مد نظر قرار دهند. پیامبر مکرم اسلام (ص) فرمودند: (اتقوا الله و اعدلوابین اولادکم) «از خداوند بترسید و در بین فرزندانتان عدالت برقرار کنید».

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان، شیخ محمد فاروقی در خطبه نماز جمعه این هفته شهر گناوه گفت : قرآن کریم کلام جاودانه پروردگار سبحان و منشور سعادت و خوشبختی ابدی انسانهاست.

ایشان بعد از سفارش افراد به تقوای الهی فرمودند:
خداوند متعال در قرآن کریم در سوره فاطر آیه 29 میفرماید: « إِنَّ الَّذِينَ يَتْلُونَ كِتَابَ اللَّهِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَنفَقُوا مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلَانِيَةً يَرْجُونَ تِجَارَةً لَّن تَبُور»  در حقيقت، كسانى كه كتاب خدا را مى‏خوانند و نماز برپا مى‏دارند و از آنچه به ايشان روزى داده‏ايم، نهان و آشكارا انفاق مى‏كنند، اميد به تجارتى بسته‏اند كه هرگز زوال نمى‏پذيرد.
و پیامبر اکرم (ص) فرمود: خيرُکم من تعلّم القرآن و علّمه   بهترين شما کسي است که قرآن را ياد بگيرد و به ديگران بياموزد.
همچنین حضرت در جایی دیگر میفرمایند: «ﺍﻗﺮﺅوﺍ ﺍﻟﻘﺮﺁﻥ ﻓﺈﻧﻪ ﻳﺄﺗﻲ ﻳﻮﻡ ﺍﻟﻘﻴﺎﻣﺔ ﺷﻔﻴﻌﺎً ﻷﺻﺤﺎﺑﻪ»  قرآن بخوانید که قرآن در روز قیامت شفیع اصحابش خواهد بود.
در ادامه شیخ فاروقی فرمودند: قرآن کریم کلام جاودانه پروردگار سبحان و منشور سعادت و خوشبختی ابدی انسانهاست، منبع حیات، دانش، معرفت و معنویت است و راهنمای همیشگی مسلمانان می باشد. حق قرآن بر مسلمین فراگیری این کتاب ارزشمند و تلاوت آن در شب و روز می باشد.
خداوند متعال  می فرماید: فاقرؤوا ما تيسر من القرآن  هر اندازه که برایت میسر است از قرآن بخوان.

همچنین ایشان در حدیثی از پیامبر گرامی اسلام فرمودند:
مَا اجْتَمَعَ قَوْمٌ فى بَيْتٍ مِنْ بُيوتِ اللّه‏ِ يَتْلونَ كِتابَ اللّه‏ِ وَ يَتَدارَسونَهُ بَيْنَهُمْ اِلاّ نَزَلَتْ عَلَيْهِمُ السَّكينَةُ وَ غَشِيَتْهُمُ الرَّحْمَةُ وَ حَفَّتْهُمُ الْمَلائِكَةُ وَ ذَكَرَهُمُ اللّه‏ُ فيمَنْ عِنْدَهُ؛
هيچ جلسه قرآنى براى تلاوت و درس در خانه‏اى از خانه‏هاى خدا برقرار نشد، مگر اين كه آرامش بر آنان نازل شد و رحمت دربرشان گرفت و فرشتگان در اطراف آنان حلقه زدند و خداوند در ميان كسانى كه در نزدش هستند، از آنان ياد كرد.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391