بسم الله الرحمن الرحیم -- « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا »--« همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد » (آل عمران / 103)

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان خطيب اين جمعه عسلویه شيخ ابراهيم محمدي در خطبه های خود گفت: مسلمانان حقوق و واجبات یکدیگر را مراعات کنند .ایشان موضوع خطبه های این هفته را به حقوق مسلمانان نسبت به یکدیگر اختصاص دادند و فرمودند: مسلمانان نسبت به یکدیگر حقوق وواجباتی دارند که بایستی آنها را مراعات کرد خداوند متعال در آیه 63 سوره مبارکه انفال می فرمایند «والف بین قلوبهم لو انفقت ما فی الارض جمیعا ماالفت بین قلوبهم ولکن الله الف بینهم انه عزیزحکیم» و ميان دلهايشان الفت انداخت، كه اگر آنچه در روى زمين است همه را خرج مى‏كردى نمى‏توانستى ميان دلهايشان الفت برقرار كنى، ولى خدا بود كه ميان آنان الفت انداخت، چرا كه او تواناى حكيم است .

ورسول خدا صلی الله علیه وعلی آله وصحبه وسلم می فرمایند «والله لاتدخلوا الجنه حتی تومنوا ولاتومنوا حتی تحابوا افلا ادلکم علی شئ اذا فعلتموه تحاببتم افشوا السلام بینکم» بخدا سوگند وارد بهشت نمی شوید مگر اینکه ایمان داشته باشید وایمان نخواهید داشت مگر اینکه یکدیگر را دوست داشته باشید آیا شما را به چیزی راهنمایی نکنم که اگر آن را انجام داده اید محبت ودوستی بین شما برقرار می شود سلام کردن بین خودتان رامنتشر کنید.

وهمچنین رسول الله صلی الله وعلیه وسلم فرمودند: «حق المسلم علی المسلم ست اذا لقیته فسلم علیه واذا دعاک فاجبه واذا استنصحک فانصحه واذاعطس فشمته واذا مرض فعده واذا مات فشیعه»  حق هر مسلمان بر برادرمسلمانش شش چیز است: هرگاه او را دیدار کردی بر او سلام کن و هرگاه تو را دعوت نمود اجابت کنی وهرگاه از تو پند و نصیحت خواست او را نصیحت کنی و هرگاه عطسه کرد بگویی خدا تو را مورد رحمتش قرار دهد  و هر گاه بیمار شد به عیادتش بشتابی وهرگاه وفات نمود به تشییع جنازه ی او حاضر شوی یکی دیگر از حقوق مسلمان  احترام گذاشتن به اوست چه کوچک باشد یا بزرگ.

رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرمایند «لیس منا من لم یرحم صغیرنا ویوقر کبیرنا» کسی که بزرگ ما را احترام وکوچک ما را رحم نکند از ما نیست.

و حضرت علی (علیه السلام)  می فرمایند: مردم یا برادر دینی تو هستند و یا در آفرینش همانند تو می باشند.

دیگر حقوق مسلمان حفظ حرمت و آبروی او می باشد.

رسول خدا می فرمایند: «ان الله حرم من المسلم دمه وماله وان یظن به ظن السوء» خداوند تجاوز به خون و مال مسلمان را حرام نموده واجازه نداده که کسی به یک فرد مسلمان گمان بد ببرد، گذشت و عفو از لغزشهای ناخواسته برادر مسلمان یکی دیگر از حقوق او می باشد.

حق دیگر برادر مسلمانت دعا کردن برای او خصوصا در غیابش است.

حضرت رسول می فرمایند: «دعای مسلمان برای برادر مسلمان در غیاب او روزی را به سوی دعا کننده میگشاید وبلا را از او بر می گرداند  وفرشتگان می گویند دو برابر آنچه برای برادرت خواستی به تو داده می شود»

امیدوارم خداوند به ما توفیق دهد تا حقوق برادر مسلمان را مورد احترام قرار دهیم واخوت وبرادری مسلمانان رامستحکمتر کن.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان شیخ حمزه کردی در خطبه های نماز جمعه این هفته اهانت به قرآن و آتش زندن آن را محکوم کردند و گفتند: این عمل آتشی در قلب مسلمانان روشن کرده و آنان را بیشتر به سمت دین می کشد.

ایشان خطبه خود را پیرامون ظلم آغاز کردند و فرمودند: خداوند متعال در سوره مبارکه الفاتحه، راجع به صفت رحمانیت خود سخن می گوید. دشمنان و کفار، اسلام را دین ظلم معرفی می کنند و این در حالی است که خداوند متعال در حدیث قدسی فرموده اند: «يَا عِبَادِي: إنِّي حَرَّمْتُ الظُّلْمَ عَلَى نَفْسِي، وَجَعَلْتُهُ بَيْنَكُمْ مُحَرَّمًا؛ فَلَا تَظَالَمُوا .» اى بندگان من! ظلم و ستم را بر خود حرام نمودم و ميان شما نيز آن را حرام كردم ؛ پس، به همديگر ظلم و ستم نكنيد.

ایشان فرمودند بنابراین همه افراد جامعه باید تلاش کنند که در حق دیگری ظلم نکنند. در گذشته افراد ظالمی چون فرعونیان بوده اند و خصوصا در چند سال گذشته حاکمان ظالمی در منطقه بودند و دیدیم که سرنوشتشان چه شد. آخرین آنها نیز وزیر نفت لیبی بود که پول نفت را بجای آنکه خرج مردم کشورش کند صرف مناسباتش با کشورهای دیگر می کرد و دیدیم که با چه خفتی جسد او را در یک کشور بیگانه یافتند.

ایشان در ادامه به مسئله اهانت به قرآن کریم و آتش زدن آن در آمریکا اشاره کردند و گفتند: این مسئله از طرف و هر مسلمانی در جهان محکوم است و این اولین باری نیست که این اتفاق در کشورهایی که ادعای دموکراسی دارند اتفاق می افتد. البته این کارها مسلمانان را سست نکرده و باعث روشن شدن آتشی در قلب آنها شده و موجب می شود بیشتر به سمت بیایند. همانطور که مشاهده کردیم بعد از ماجرای 11 سپتامبر، برخلاف تبلیغات سوء دشمنان اسلام، قرآن کریم پرفروش ترین کتاب در آن سال شد.

ایشان همچنین یادآور شدند که این انقلاب و حکومت اسلامی به آسانی بدست نیامده و برای آن شهیدان بسیاری دادیم و باید از آن حراست کنیم و اگر جایی کمکاری از یک فرد مسئول می بینید، آن را به اصل نظام ربط ندهید و فکر نکنید که این جزء سیاستهای نظام است، بلکه باید آن شخصی که کمکاری کرده است را بازخواست نمود.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان شیخ یعقوب شمسا در خطبه این هفته عسلویه، بعد از سفارش به تقوا و پرهیزگاری در کارها، خطبه خود را پیرامون فضایل ابوبکر (رضی الله عنه) قرار دادند.

ایشان فرمود : ابوبکر(رضی الله عنه) ایشان پس از آنکه اسلام از سوی پیامبر بر وی عرضه شد، مسلمان شد. او بردگانی را که مسلمان شده و توسط مشرکین شکنجه می شدند را خریداری و آزاد می نمود. ایشان بعد از حدود 2 سال و 3 ماه از خلافتشان وفات یافتند.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391