قال الامام علی(علیه السلام): أَلاِْیمانُ عَلى أَرْبَعَةِ أَرْکان: أَلتَّوَکُّلِ عَلَى اللّهِ، وَ التَّفْویضِ إِلَى اللّهِ وَ التَّسْلیمِ لاَِمْرِللّهِ، وَ الرِّضا بِقَضاءِ اللّهِ.ایمان چهارپایه دارد: توکّل بر خدا، واگذاردن کار به خدا، تسلیم به امر خدا و رضا به قضاى الهى.

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان شیخ خليل افرا در خطبه نماز جمعه خود گفت: حقوق همسایگی یکی از واجبات است.

 

ایشان خطبه این هفته را به حقوق همسایه اختصاص داده و حدیثی را در خصوص اهمیت احترام به همسایه از پیامبر مکرم اسلام نقل کردند که حضرت فرمودند: جبرئیل آنقدر سفارش همسایه را به من کرد که گمان کردم همسایه از همسایه ارث می برد. و همچنین در حدیثی دیگر از حضرت درباره همسایه آمده است که فرمودند: کسی که همسایه اش را آزار و اذیت کند ایمان ندارد و اینکه کمال ایمان در احترام به همسایه است. همچنین شخصی از ایشان سوال کرد که من دو همسایه دارم، به کدامین آنها هدیه دهم؟ حضرت فرمودند: به آن همسایه ای که خانه اش به خانه ی تو نزدیکتر است. در اقوال علماء و بزرگان دین ذکر شده که همسایه را تا 40 خانه می دانند.

ایشان همچنین در ادامه خطبه فرمودند: بحمدالله در شهرستان کنگان، شیعه و سنی برادرانه در کنار هم و با رعایت حقوق یکدیگر زندگی می کنند و به برکت قرآن و احادیث و نظام اسلام، روز به روز اخوت و محبتمان مستحکمتر و قویتر می گردد و از خداوند متعال خواهانیم که این وحدت و برادری و نظام اسلامی برای همیشه مستدام یابد.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان، نماز ظهر اين جمعه عسلويه به امامت شيخ ابراهيم محمدي برگزار شد.

 

ايشان موضوع بحث خطبه های خود را به حقوق فرزندان بر والدين قرار دادند.

ايشان فرمودند: یکی از نتیجه های ازدواج به دنیا آمدن فرزندان است و این فرزندان نسبت به والدین حقوقی دارند همانطوریکه والدین نسبت به فرزندان حقوقی دارند از جمله:

1. اولین حق فرزند بر پدر انتخاب مادر خوب برای اوست. مادری مومن، متدین و با خدا، زیرا مادر اولین مربی فرزند است و مربی که دارای صفات خوب و عالیه باشد، فرزندش نیز همانند او خواهد شد و از مادری نیک فرزند نیّم به دنیا میآید. رسول اکرم (ص) می فرماید: «تخیروا لنطفکم وانکحوا الأکناء الیهم»، برای نطفه های خود زنان پاکیزه و دین دار را انتخاب کرده و زنان شایسته خود را نکاح کنید و به افراد شایسته زن بدهید.

2. وظیفه دوم والدین انتخاب نام خوب و مناسب برای فرزندان خود میباشد.

3. تعلیم و تربیت فرزندان یکی دیگر از وظایف والدین است و وادار کردن آنها به کارهای نیک و درست و بازداشتن آنها از کارهای زشت وظیفه سنگین پدر می باشد، رسول الله (ص) می‏فرماید: «مروا اولادکم بالصلاة لسبع و اضربوهم علیها لعشر و فرقوآ بینهم فی المضاجع » در هفت سالگی فرزدانتان را به نماز امر نمائید و در ده سالگی آنان را به خاطر ترک نماز کتک بزنید و در رختخوابهایشان از یکدیگر جدا کنید.

 

4. وظیفه ديگر والدين رعایت عدالت در همه موارد تربیت، تفقه، محبت و دلسوزی درباره فرزندانشان است تا در دل فرزندان به علت بی عدالتی کینه، حسادت و دشمنی کاشته نشود.

 

5. تأمین حیات فرزندان، وظیفه پدر است که از زندگی و سلامتی فرزند محافظت کند.

 

6. نفقه دادن فرزندان یکی دیگر از وظایف پدر است که اسلام مسئولیت انفاق و تأمین هزینه های فرزندان را بر دوش پدر گذاشته است و رسول اكرم (ص)می فرماید: «بهترین دینار آنست که شخص برای خانواده اش خرج نماید. »

 

اين تنها بخشی از وظایف والدین نسبت به فرزندان است و خدای متعال برای دانستن قیمت فرزندان و همسران به ما یاد داد که چگونه در دعا از او بخواهیم تا همسر و فرزندانمان را نور چشمانمان قرار دهد «ربنا هب لنا من ازواجنا و ذریاتنا قرة اعین و اجعلنا للمتقین اماما ؛ پروردگارا از فرزندان و همسران ما آنچه مایه روشنایی چشم است به ما عطا فرما و ما را پیشوای پرهیزگاران قرار ده.»

 

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان، شیخ حمزه کردی خطبه های نمازجمعه این هفته را به موضوع حقوق والدین پرداختند و گفتند: خداوند رضایت خودش را در رضایت والدین قرار داده است

 

 

خداوند تعالی در آيه 36 سوره نساء ميفرمايد: «واعبدوالله ولا تشرکوا به شیئا و بالوالدین احسانا؛ و خدا را بپرستید، و هیچ چیز را همتای او قرار ندهید و به پدر و مادر نیکی کنید» بر اين اساس احسان به پدر و مادر را بعد از سفارش به عبادت خودش قرار داده و رضایت خودش را در رضایت والدین و نارضایتی اش را در نارضایتی آنها قرار داده است.

همچنين در آيه 36 سوره مباركه اسرا ميفرمايد «...فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا» به گفته قرآن کریم، اگر والدين شخص او را ناراحت كردند، او حتی حق ندارد به والدینش اُف بگوید چه برسد بخواهد به آنها اهانت کند، بلكه بايد با آنها با احترام سخن كند.

رسول خدا(ص) درباره حق پدر بر فرزند فرمود:

1- پدر را با اسم صدا نزند.

2- پیش رویش راه نرود.

3- قبل از او ننشیند.

4- به پدر ناسزا نگوید.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان شیخ احمد رضا کنعانی خطبه این هفته را با توصیه به تقوا و با محوریت سوره مبارکه عصر شروع کردند و در مورد آیه ی اول این سوره گفتند آنقدر زمان مهم است که خداوند به آن قسم خورده است. حضرت رسول فرمودند: بخاطر سختی ها و مشکلاتی که به شما می رسد زمان را لعن و نفرین نکنید، زیرا آفریدگار آن خداوند ذوالجلال است.

 

ایشان علت نامیدن این سوره را به نام عصر، اين دانستند که در این سوره زمان مورد خطاب خداوند است و به نقل از صحابی رسول بیان کردند: اگر تمام قرآن همین یک سوره بود انسانها را کفایت میکرد. همچنین فرمودند صحابی تا آنجا به این سوره اهمیت می دادند که به هنگام وداع، آن را برای یکدیگر می خواندند. در تفسیر آیه دوم گفتند: امام فخر رازی فرمود معنی این آیه را از مرد یخ فروشی آموختم که می گفت رحم کنید بر شخصی که سرمایه اش ذوب می شود.

 

مولی الموحدین علی بن ابیطالب کرّم الله وجهه در خصوص این آیه فرمودند: «نَفَسُ المَرْءِ خُطاهُ إلي أجَله» نفس های انسان، گامهای او به سمت مرگ است.

در آیه بعد سودمندان با 4 عمل، متنعّمین این دنیا و آخرت هستند. همانطور که جسم ما با لباس زیبا مزین می شود، روحمان نیز با ایمان جلا می یابد. در قرآن هرکجا که سخن از ایمان است، عمل صالح نیز زمینه آن شده است و به عبارت کلی می توان گفت لازم و ملزوم یکدیگرند. برای پیشبرد جامعه مدنی و تربیت انسان صالح،وجود دو عنصر معنویت و مدنیت با هم لازم هستند.

 

همچنین ایشان فرمودند که هیچ فرقی میان جنسیت ها نیست، چنانکه یک زن با عمل صالح می تواند از یک مرد مومن بالاتر باشد. با توجه به آیه 18 سوره ابراهیم «مَّثَلُ الَّذِينَ كَفَرُواْ بِرَبِّهِمْ أَعْمَالُهُمْ كَرَمَادٍ اشْتَدَّتْ بِهِ الرِّيحُ فِي يَوْمٍ عَاصِفٍ ...» (حال كساني كه به خداي خود ايمان ندارند همچون خاكستري است كه در يك روز طوفاني، بادي بورزد و خاكستر آن را در هوا پخش كند...) كسي كه ايماني نداشته باشد و عملي انجام دهد، عمل او هيچگونه فايده اي برايش نخواهد داشت.

 

همچنين در آيه 39 سوره نور ميفرمايد: «وَالَّذِينَ كَفَرُوا أَعْمَالُهُمْ كَسَرَابٍ بِقِيعَةٍ يَحْسَبُهُ الظَّمْآنُ مَاء حَتَّى إِذَا جَاءهُ لَمْ يَجِدْهُ شَيْئًا...» كافران اعمالشان به سرابي مي ماند كه در بيابان شخص تشنه اي آن را آب بپندارد. اينگونه اشخاص اعمالي انجام ميدهند بدون آنكه ديگران از آن عمل بهره اي ببرند.

 

ايشان در تفسير آيه سوم چنين گفتند: همچنين از ديگر اعمال مومنان آن است كه يكديگر را به صبر و شكيبايي سفارش كنند. ايشان همچنين تصريح كردند: وظيفه همه ما است مه در مقابل منكرات سكوت نكنيم و در مقابل، آنها را رد كرده و تذكر دهيم.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر شیخ محمد فاروقی در خطبه نماز جمعه این هفته شهر گناوه گفت : ریا یکی از عوامل نابود کننده طاعات بنده می باشد که از گناهان کبیره، نزدیک به شرک و از بیماریهای خطرناکی است که در دل ریا کننده است.

ایشان خطبه این هفته را با آیه « فمن كان يرجوا لقاء ربه فليعمل عملا صالحا ولا يشرك بعبادة ربه احدا» (كهف-110) آغاز نمودند و بحث خود را پیرامون ریا قرار دادند و فرمودند: هرکس در عبادت نظر و نگاه خلق را بطلبد در حقیقت خلق را عبادت میکند.

 

از رسول اکرم (ص) سوال شد رستگاری در چیست؟

ایشان فرمودند: اینکه در طاعات، فقط به خداوند متعال نظر کنید. در روز قیامت بسیاری بخاطر ریا در گفتار و عملشان محاکمه میشوند. حضرت علی فرموده اند: نشانه ریاکار دو چیز می باشد، چون تنها بود تنبل شود و چون مردم را ببیند با نشاط شود، و چون از او تعریف کنند به عملش بیافزاید و چون او را نکوهش کنند عملش را کمتر کند.

 

همچنین حضرت عمر فرمودند: شخصی را در مسجد دیدم که سر درگریبان برده بود که نشان دهد من پارسا هستم! گفت گردنت را راست کن که که خشوع باید در دل و نه در گردن است.

حضرت عیسی میفرمایند: چون کسی روزه دار باشد باید مویش را شانه کند و سرمه در چشم کرده و لبش را به روغن آغشته کند تا کسی نداند که او روزه دار است.

 

ایشان در ادامه ریا کاران را به چند گروه تقسیم کردند: 1- گروهی که اعمالشان را فقط در ملأعام و در دید عموم انجام می دهند که از جمله منافقان هستند. 2- گروهی که اعمالشان را در خفا نیز انجام میدهند اما در جلوی دید مردم به آن می افزایند تا بیشتر به چشم بیاید و همچنین افرادی که اهل نماز شب هستند اما آن را برای دیگران بیان میدارند تا در چشم آنها جلوه کنند. 3- افرادی که فقط برای رضای پروردگار و نه از روی ریا عبادت می کنند که همانا رستگاران واقعی هستند.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391