قال الامام علی(علیه السلام): أَلاِْیمانُ عَلى أَرْبَعَةِ أَرْکان: أَلتَّوَکُّلِ عَلَى اللّهِ، وَ التَّفْویضِ إِلَى اللّهِ وَ التَّسْلیمِ لاَِمْرِللّهِ، وَ الرِّضا بِقَضاءِ اللّهِ.ایمان چهارپایه دارد: توکّل بر خدا، واگذاردن کار به خدا، تسلیم به امر خدا و رضا به قضاى الهى.

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، آقای ابراهیم محمدی امام جمعه شهر عسلویه با اشاره به اینکه خداوند در قرآن کریم می فرماید: (یرفع الله الذین امنوا والذین اتو العلم منکم درجات) و همچنین پیامبر گرامی می فرمایند: هر کسی برای علم گامی بردارد خداوند برای او راهی به بهشت فراهم می سازد. ایشان درباره آغاز سال تحصیلی جدید اشاره به چند موضوع داشتند: تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به همه دانش آموزان و آرزوی موفقیت برای همه آنها، اینکه والدین گرامی همینطور که توجه به کیف و کفش و مداد فرزندانشان دارند به درسشان هم توجه داشته باشند، و نیز والدین در طول سال تحصیلی به مدرسه مراجعه کنند و از وضعیت درسی فرزندانشان مطلع شوند، معلمان و مدیران عزیز نیز احساس مسئولیت داشته باشند زیرا خانواده ها فرزندانشان را به آنها سپردند، خود دانش آموزان نیز باید به معلمان خود احترام بگذرانند، همچنین مسئولین آموزش و پرورش نیز باید مشکلات دانش آموزان و مدارس را حل کنند.
ایشان افزودند، دانش آموزان کارشان جهاد است نه جهاد با شمشیر یا تفنگ، بلکه جهاد با قلم همانطور که خداوند در قرآن می فرماید: (ن و القلم و ما یسطرون).
خطبه دوم ایشان اختصاص به اطلاع رسانی در مورد ثبت نام حج عمره داشت.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، آقای حیسن افروز امام جمعه بندر سیراف در خطبه اول خود به موضوع مجاهده با نفس پرداخته و در ادامه به انواع نفس اشاره کرده و گفتند انواع نفس عبارتند از : نفس اماره، نفس لوامه و نفس مطمئنه. و اما نفس اماره، خدواند متعال در سوره یوسف آیه 53 می فرمایند: (و ما ابرئ نفسی إن النفس لأمارة بالسوء إلا ما رحم ربی إن ربی غفور رحیم). و اما نفس لوامه، خداوند در سوره قیامت می فرمایند: (لا اقسم بیوم القیامه و لا اقسم بالنفس اللوامه) و اما نفس مطمئنه، خداوند حکیم در سوره فجر می فرمایند: (یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیة مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی).
ایشان در ادامه افزودند که نفس مطمئن کسانی هستند که اخلاص دارند که در سوره ص آیه 52 و 53 آمده است که شیطان می گوید: (فبعزتک لأغوینهم اجمعین إلا عبادک منهم المخلصین) در کتاب الجواهر حدیثی از رسول اکرم آمده است که فرمودند: انسان قدرتمند و نیرومند کسی است که بر نفس سرکش خود غلبه کند. در غرر الحکم صفحه 797 نیز از امام علی(ع) حدیثی نقل شده که ایشان می فرمایند: نفست دشمن ترین دشمنان توست کوشش کن برآن غالب و پیروز گردی وگرنه هلاکت خواهد کرد. پیامبر اکرم(ص) در مورد نفس لوامه می فرمایند که در روز قیامت مومن و فاجر در مورد نفس لوامه خود را ملامت می کنند، آنکه مومن بود خود را ملامت می کند که چرا بیشتر خوبی نکرده و آنکه فاجر بود خود را ملامت می کند که چرا فجور کرده و راه حق تعالی را در پیش نگرفته است. مبارزه با نفس بزرگترین جهاد اکبر می باشد، زندگی سراسر مبارزه و جهاد است پیروزی های بزرگ و چشم گیر که در تمام مدار حیات نسیب انسانها می شود در اثر مجاهدتهای پیگیر و کوشش های مداوم است. ولی بین تمام پیکرهای خونین و جنگ های طاقت فرسا، مجاهده با نفس سرکش و طغیانگر از همه سنگین تر می باشد به همین جهت اولیای بزرگ اسلام مجاهده با نفس را جهاداکبر نامیده اند.
ایشان در خطبه دوم حدیثی را از عمارکه از پیامبر شنیده بودند نقل کردند که در روز قیامت از شخص سئوال می شود که مالش را از چه راهی کسب کرده، جسم و تندرستی خود را در چه راهی صرف کرده است در راه خیر یا در راه شهوات گذرانده و از عمر انسان سئوال می شود و ازعلم انسان سئوال می شود که علمی را که آموختی چگونه از آن استفاده کرده آیا در هدایت بشر آن را استفاده کرده یا ضلالت انسانها؟

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، آقای احمد رضا کنعانی، امام جمعه جزیره خارگ، خطبه اول خود را حول محور شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا قرار دادند و فرمودند که ایشان بسیار پیامبر را یاری نمودند که پیغمبر بعد از شهادت حمزه سیدالشهدا آن سال را عام الحزن نامیدند. پس ما نیز باید همانند یاران حضرت رسول باشیم در ادامه ایشان در مورد شبهه ای که غیر مسلمانان وارد کرده اند مبنی بر اینکه پیغمبر در دعوت مردم به دین اسلام موفق نبوده و چرا بعضی از بستگان و نزدیکان پیامبر اکرم مانند ابولهب ایمان نیاوردند را رد کردند و گفتند که این شبهه ای است از سوی افرادی که می خواهند ذهن ما را به اینگونه شبهات مشغول کنند تا از اصل دین غافل شویم.
همچنین ایشان درمورد رذایل اخلاقی غیبت صحبت کردند و با استناد به آیه 12 سوره حجرات که خداوند در قرآن می فرماید: (یا ایها الذین آمنو اجتنبوا کثیر من الظن ان بعض الظن إثم و لا تجسسوا و لا یغتب بعضکم بعضا أیحب أحدکم أن یأکل لحم أخیه میتا فکرهتموه واتقوا الله إن الله تواب رحیم) گفتند: صداقت و راستی عکس غیبت است و صفت صدیق به کسی اطلاق می شود که در ظاهر و باطن راستگو است. پیامدهای ناگوار غیبت عبارتند از: از بین رفتن اعتماد، خدشه دار شدن آبرو و حس ترحم انسان ها به یکدیگر از بین می رود و جای آن را کینه و دشمنی می گیرد و به عبارتی مردم آزاری می شود. خداوند متعال در قرآن می فرمایند: (ولا تقف فی ما لیس لک به علم ان السمع و الابصار و الفئواد کل ذالک کان عنه مسئولا) هیچوقت به ظن و گمان اعتماد نکنید و زود دیگران را محکوم نکنید. در روایتی از پیامبر اکرم آمده است که کسی که مومن است و شهادتین را بر زبان جاری میکند مال و ناموس آن فرد برای مسلمانان باید محترم شمرده شود. چشم و گوش و قلب ما در مقابل کارهایی که انجام میدهیم همه مسئول هستند وباید حواسمان به گفتار و کردار و نیت هایمان جمع باشد. خدواند می فرمایند: (کان لکم فی رسوالله اسوة حسنه) و باید از پیامبر اکرم در همه کارهایمان الگو بگیریم.
ایشان در خطبه دوم درباره اسراف سخنانی ایراد کردند. و گفتند اموالی که از بیت المال در اختیار ماست و نعمتهایی را که خداوند به ما ارزانی کرده در مصرف آنها نهایت صرفه جویی را باید بکار برد.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، آقای عبدالستار حرمی امام جمعه نخل تقی در خطبه اول با بیان موضوع اهمیت اسلام در فراگیری علم و دانش به بیان مواردی از قبیل این مهم پرداخته و تشویق اسلام برای فراگیری علم و دانش، احترام گذاشتن به علما و نقش بیداری مدارس در بیداری جامعه پرداختند و گفتند: خداوند متعال در آیات متعددی انسانها را در فراگیری علم و دانش تشویق کرده است و در حدیثی از پیامبر اکرم آمده است که فرمودند: (من یرد الله به خیراً یتفقهه فی الدین) و خداوند متعال در قرآن می فرمایند: (وعلم آدم الأسماء کلها) بعد از اینکه خداوند به آدم یاد داد به ملائکه دستور داد که سجده کنندو سجود ملائکه به آدم بخاطر این بود که خداوند به او علم و دانش آموخته بود و در احادیث نقل شده که ملائکه بال های خود را پهن می کنند برای احترام برای طالب علم. خداوند در قرآن می فرماید: (هو الذی بعث فی الامیین رسول منهم یتلوا الیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه و إن کانوا من قبل لفی ضلال مبین) آنها را تزکیه می دهد و قرآن و احادیث پیغمبر را به آنها یاد می هد چنانکه گذشته در گمراهی بودند اما از طریق اسلام به نور و هدایت رسیدند در این آیه شریف پیغمبر بعنوان معلم معرفی شده است. در جایی دیگر خداوند در قرآن می فرماید: (و لاتم نعمتی علیکم لعلکم تهتدون) خداوند برآنها منت گذاشته که برای آنها هدایتگری فرستاده (کما ارسلنا فیکم رسولا منکم) پیامبری از بین خودتان برایتان فرستادیم.
ایشان در خطبه دوم و در ادامه سخنان خود گفتند که انسان نباید به خود بگوید که بنده به سن بزرگسالی رسیدم و دیگر زمان آن نیست که به دنبال فراگیری علم و دانش بروم و اینکه من مشغول هستم دیگر وقت آن را ندارم. انسان در هر سنی قابلیت یادگیری را دارد. مسئله دیگری که انسان باید به آن توجه داشته باشد این است که باید  به  اهل علم احترام گذاشت چونکه این افراد میراث انبیاء را دارند که بوسیله این افراد علم به دیگران منتقل می شود.

به گزارش سرویس خبری امور روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر،آقای شیخ محمد جمالی امام جمعه اهل سنت شهر کنگان خطبه های این هفته خود را به موضوع غیبت اختصاص داده و با استناد به آیه 12 سوره حجرات  که خداوند متعال می فرماید: (یا ایها الذین آمنو اجتنبوا کثیر من الظن ان بعض الظن إثم و لا تجسسوا و لا یغتب بعضکم بعضا أیحب أحدکم أن یأکل لحم أخیه میت فکرهتموه واتقوا الله إن الله تواب رحیم) گفتند: کسی اجازه ندارد که بدگویی فردی کند یا حرفی بزند که آن فرد ناراحت بشود و نیز نباید اعمالی را که در زمان جاهلیت اشخاص مرتکب می شدند در حال حاضر نیز انجام داد طبق آیه ای که در ابتدا قرائت شد خداوند انسانها را از غیبت کردن برحذر داشته است و بر هر فرد مسلمان واجب است که به گفته خداوند عمل نماید. ایشان در ادامه گفتند: غیبت تنها این نیست که ما در غیاب یک شخصی بدگویی کنیم، غیبت به صورتهای دیگری نیز ظاهر می شود درباره دولت و حکومت هم صدق می کند اینکه شخصی خبری از رسانه ای بشنود و شروع به پخش آن کند بعد مطلع شود که چنین سخنانی کذب بوده و پشیمان شود.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391