قال الامام علی(علیه السلام): أَلاِْیمانُ عَلى أَرْبَعَةِ أَرْکان: أَلتَّوَکُّلِ عَلَى اللّهِ، وَ التَّفْویضِ إِلَى اللّهِ وَ التَّسْلیمِ لاَِمْرِللّهِ، وَ الرِّضا بِقَضاءِ اللّهِ.ایمان چهارپایه دارد: توکّل بر خدا، واگذاردن کار به خدا، تسلیم به امر خدا و رضا به قضاى الهى.

مهدی آخرین خلیفه: عقیده مهدویت از منظر اهل سنت

توسط یکی از علمای اهل سنت هرمزگان تالیف شد: مهدی آخرین خلیفه: عقیده مهدویت از ...

فراخوان پذیرش طلاب شیعه و سنی در دانشگاه مذاهب اسلامی

دانشگاه مذاهب اسلامی از میان طلاب شیعه و اهل سنت، از طریق آزمون اختصاصی در سال ...

در مقابل برنامه دشمن روزبه‌روز پیوند با مردم را تقویت می‌کنیم

 مراسم سالانه دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) ...

تقدیر علمای الجزایر از فتوای وحدت آفرین رهبر معظم انقلاب

        شورای عالی اسلامی الجزایر فتوای وحدت آفرین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ...

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

   بیانیه شورای افتاء و هیئت پاسخ گویی به مسائل شرعی اهل سنت استان بوشهر، در خصوص تعیین مبلغ زکات فطریه ماه مبارک رمضان 1397 ه ش - 1439 ه ق.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت به نقل از رابط خبري دفتر نمايندگي ولي‌فقيه در امور اهل‌سنت بوشهر، بیانیه شورای افتاء و هیأت پاسخ گویی به مسائل شرعی اهل سنت استان بوشهر در خصوص تعیین مبلغ زکات فطریه ماه مبارک رمضان به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدالله رب العالمین والصلاه و السلام علی خیر خلقه سیدنا محمد صلی الله علیه وآله و سلم وعلی آله الطاهرین و صحابته اجمعین .

اما بعد، در کتاب صحیح بخاری و مسلم آمده است: عن ابن عمر (رضی الله عنهما ) قال: فرض رسول الله صلی الله علیه و سلم- زکاه الفطر من رمضان صاعا من تمر او صاعا من شعیر علی العبد و الحر والذکر والانثی والصغیر والکبیر من المسلمسن-

ترجمه: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم زکات فطر را فرض نمود بر هر فرد یک صاع معادل 2/5 الی 3 کیلو خرما یا جو، بر برده و آزاد و مرد و زن کوچک و بزرگ از مسلمانان و در روایاتی دیگر کشمش و کشک ذکر شده است.

همان طوریکه میدانیم ماه مبارک ماه خیرات و صدقات و ماه اطعام و کمک به فقراء و مستمندان است. خدای عزو جل و پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه آله و سلم زکاتی بنام فطریه را در این ماه بر اساس حدیث فوق و روایاتی دیگر قرار داده است که به مستحقین پرداخت می شود.

امروزه بدین خاطر که قوت (خوراک) غالب مردم شهر و خانواده ها برنج است، لذا پرداخت زکات بهتر است از برنج باشد و از آنجایی که نیاز فقراء به قیمت مواد غذایی بیش ازخود مواد غذایی است از این جهت مصلحت شرعی و حاجت مردم ایجاب می کند که فطریه معادل مواد غذایی که غالبا برنج است تعیین می گردد.

براین اساس قیمت برنج در هر حال حاضراز قرار هر کیلو گرم هشت هزار و سیصد تومان است و یک صاع معادل 2/5 الی 3 کیلوگرم می باشد. لذا زکات فطریه ی هر شخص مبلغ 25000هزار تومان می باشد. لذا بر هر فرد زکات فطریه امسال25000هزار تومان تعیین می گردد که به عنوان حقی واجب به مستحقین پرداخت گردد .

تذکر: کفاره هر روز روزه کسانی که قادر به روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان نبوده اند یک مد طعام معادل 650 الی700 گرم برنج که اطعام یک مسکین است و از آنجایی که برنج به تنهایی قابل استفاده نیست و نیاز به مخلفاتی مانند گوشت و سوپ وسبزی دارد کفاره هر روز 10000هزار تومان در نظر گرفته شده است . والله اعلم

شورای افتاء وهیئت پاسخ گویی به مسائل اهل سنت استان بوشهر- خلیل افرا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391