قال الامام علی(علیه السلام): أَلاِْیمانُ عَلى أَرْبَعَةِ أَرْکان: أَلتَّوَکُّلِ عَلَى اللّهِ، وَ التَّفْویضِ إِلَى اللّهِ وَ التَّسْلیمِ لاَِمْرِللّهِ، وَ الرِّضا بِقَضاءِ اللّهِ.ایمان چهارپایه دارد: توکّل بر خدا، واگذاردن کار به خدا، تسلیم به امر خدا و رضا به قضاى الهى.

در دیدار فرماندهان نیروی زمینی ارتش مطرح شد؛ تجلیل فرمانده معظم کل قوا از مواضع وحدت‌آفرین فرمانده ارتش

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر دیروز (یکشنبه) در دیدار فرمانده کل ...

از قدیم به برادران «هزاره» افغانستان نگاه ستایشگرانه داشته‌ام

امام خامنه‌ای در دیدار با جمعی از خانواده شهدای لشکر فاطمیون فرمودند: بنده از ...

امام خامنه‌ای:‌حمله به سوریه جنایت است/رئیس‌جمهور آمریکا، رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس جنایتکارند

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: حمله‌ی سحرگاه امروز به سوریه یک جنایت است؛‌ ...

امام خامنه‌ای: علت افزایش حملات دشمنان احساس خطر آنان از قدرت فزاینده ایران است

رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند: علت افزایش حملات دشمنان احساس خطر آنان از قدرت ...

آخرین اخبار بوشهر

شیخ عبدالستار حرمی: دروغ از بدترين و زشت ترين گناهان و منشأ بسياری از مفاسد است و از گناهان کبيره است و تا ضرورت و مصلحت مهمي در ميان نباشد، دروغ گفتن جايز نمي باشد. دروغ در دنيا و آخرت انسان را از رحمت الهی محروم می کند و در ميان مردم بی اعتبار مي نمايد.

شیخ عبدالستار حرمی امام جمعه موقت اهل سنت نخل تقی در خطبه های نماز جمعه این هفته در ادامه سلسله مباحث صداقت و راستگویی گفت: دروغ از بدترين معايب و زشت ترين گناهان و منشأ بسياري از مفاسد است و بالطبع از کارهاي زشت و ناپسند و عادت به آن از رذايل اخلاقي و از گناهان کبيره است و تا ضرورت و مصلحت مهمي در ميان نباشد ، دروغ گفتن جايز نمي باشد. دروغ در دنيا و آخرت انسان را از رحمت الهي محروم مي کند و در ميان مردم بي اعتبار مي نمايد.

وی افزود: یکی از موارد مهمی غالبا غافلند و در این زمینه اکثریت مردم به آن توجه ندارند یا در قبال آن بی اهمیت اند دروغگوئی در هنگام مزاح و شوخی است.

وی با اشاره به روایاتی از رسول اکرم(ص) در این خصوص گفت: من ضامن قصری در وسط بهشت هستم برای کسی که دروغگوئی را ترک کند اگر چه به شوخی باشد، در حديثي دیگر می فرماید: « ويل للذي يحدث فيكذب ليضحك القوم ويل له ويل له »و  هنگامی كه به پیامبر گفتند که با ما شوخی می کنید؟ فرمود:« انی لا اقول الا حقا»

خطیب جمعه در ادامه سخنان به مواردی که  جایز است انسان خلاف حقیقت بگوید، اشاره کرده و گفت: وجود استثنا و تبصره از کمالات دین اسلام است. در جنگ با دشمن کافر، برای صلح بین دو مسلمان مثلا به یکی از دو طرف می گوید فلانی از سوء تفاهم پیش آمده ناراحت است و می خواهد با شما آشتی کند و به طرف دوم هم همین حرف را می گوید مادامی که قصدش صلح است گنهكار نیست.

وی با بیان اینکه تعریف و تمجید مرد از همسرش و بالعکس جایز بوده و این مبالغه دروغ نیست، گفت:  زیرا این گفتار باعث تشویق طرف مقابل شده و ایجاد محبت در طرفین می شود.

وی تأکید کرد: اسلام در نتیجه صداقت و راستگویی تجار مسلمان، وارد کشورهای شرق آسیا شد و باعث شد که عده‌ ی زیادی مسلمان شوند.

امام جمعه موقت اهل سنت نخل تقی بابیان اینکه مسلمان صادق خیانت نمی کند، اختلاس نمی کند، افزود: کسانی که دین لقلقه لسان آنهاست، جزء ریاکاران جامعه هستند، در حضور مردم جا نماز آب می کشد، اما در خلوت اختلاس های کلان می کند.

وی با اشاره به اینکه صلح و صفا از ارکان اصلی جامعۀ انسانی است، گفت: صلح و صفا، محبت و یک دلی، پیوند میان انسان ها را محکم تر می کند. از طرف دیگر، از جمله کارهایی که پیوندهای جامعۀ انسانی را در هم می ریزد و آشوب و فتنه بر پا می کند، نمّامی یا همان سخن چینی است که از نظر عقل و شرع، زشت و ناپسند است و اسلام از آن نهی کرده است.

حرمی در پایان سخنان تأکید کرد: انسان مؤمن کلاهبرداری نمی کند امانتدار و وفادار و قانع است و از حسن خلق واخلاق والایی برخوردار است.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391