قال الامام علی(علیه السلام): أَلاِْیمانُ عَلى أَرْبَعَةِ أَرْکان: أَلتَّوَکُّلِ عَلَى اللّهِ، وَ التَّفْویضِ إِلَى اللّهِ وَ التَّسْلیمِ لاَِمْرِللّهِ، وَ الرِّضا بِقَضاءِ اللّهِ.ایمان چهارپایه دارد: توکّل بر خدا، واگذاردن کار به خدا، تسلیم به امر خدا و رضا به قضاى الهى.

در دیدار فرماندهان نیروی زمینی ارتش مطرح شد؛ تجلیل فرمانده معظم کل قوا از مواضع وحدت‌آفرین فرمانده ارتش

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر دیروز (یکشنبه) در دیدار فرمانده کل ...

از قدیم به برادران «هزاره» افغانستان نگاه ستایشگرانه داشته‌ام

امام خامنه‌ای در دیدار با جمعی از خانواده شهدای لشکر فاطمیون فرمودند: بنده از ...

امام خامنه‌ای:‌حمله به سوریه جنایت است/رئیس‌جمهور آمریکا، رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس جنایتکارند

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: حمله‌ی سحرگاه امروز به سوریه یک جنایت است؛‌ ...

امام خامنه‌ای: علت افزایش حملات دشمنان احساس خطر آنان از قدرت فزاینده ایران است

رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند: علت افزایش حملات دشمنان احساس خطر آنان از قدرت ...

آخرین اخبار بوشهر

حضرت علی(ع) شخصیتی است که همه جهان اسلام از او به بزرگی یاد می‌کنند، نزد اکثر اهل علم علی (ع) اولین کسی است که اسلام آورد و در دامان پیامبر اکرم (ص) پرورش یافت و هیچگاه از او جدا نشد. در تمام جنگ‌ها یار و همراه پیامبر (ص) بود. آنچه که در این گفتگو می‌آید سومین بخش از مصاحبه با محقق و پژوهشگر اهل سنت از علما و روحانیون فرهیخته استان بوشهر حاج شیخ خلیل افرا می باشد.

 شیخ خلیل افرا عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور و رئیس هیأت افتاء استان بوشهر و امام جمعه موقت شهر کنگان در ادامه گفتگو با خبر نگار دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، تاریخ و زندگی حضرت علی(ع) را مورد بحث قرار داده و با اشاره به جنگ خیبر و جوانمردی علی (ع)  گفت: در آخر ماه محرم سال هفتم هجرت جنگ خیبر روی داد، در این جنگ جوانمردی شیر خدا و رسولش بیش از پیش آشکار گشت و خداوند به دست او خیبر را که از نظر موقعیت جنگی و استراتژیکی بسیار مهم بود، فتح نمود. حضرت علی (رض) وقتی به قلعه قموص رسید، مرحب پهلوان مشهور یهود در حالی که رجز می خواند برای مبارزه بیرون آمد. علی(رض) و مرحب دو ضربه ی شمشیر رد و بدل کردند، آنگاه علی(رض) ضربه ای به او زد که شمشیر و کلاه آهنین و سر او را شکافت و تا به دندانهایش پیش رفت و بدینسان قلعه فتح شد.

وی اضافه کرد: در کتاب مصنف ابن ابی شیبه با سندس از لیث روایت شده که امام محمد باقر رحمه الله گفت: جابر برایم روایت کرده که علی (رض) روز خیبر درب دژ را بلند کرد تا مسلمین بالا رفتند و آنرا فتح نمودند، این درب چنان سنگین بود که پس از آزمایش معلوم شد که آن را کمتر از چهل نفر نمی توانند بلند کنند. از کتاب هندی، کنز العمال 15/120

شیخ خلیل افرا در ادامه سخنان با اشاره به نیابت ایشان از جانب رسول الله (ص) در قرائت آیات نخستین سوره ی برائت، گفت: در سال نهم هجری حج فرض شد، رسول خدا(ص) حضرت ابوبکر(رض) را امیر و سرپرست حجاج مقرر فرمود تا با آنها حج اقامه کند، تا آن زمان هنوز مشرکان همراه با مسلمین به شیوه ی جاهلی خویش حج را ادا می کردند، حضرت ابوبکر(رض) با مسلمانان که سیصد تن بودند حرکت نمود. پس از حرکت وی پیک وحی سوره ی برائت که بر پیامبر فرود آورد، آنحضرت (ص)، حضرت علی را به حضور خواست و فرمود آیات نخستین سوره ی برائت را بگیر و در روز نحر(عید قربان )هنگامی که مردم در منی گرد هم می آیند قرائت کن و به آنها ابلاغ کن که هیچ کافری به بهشت وارد نخواهد شد و پس از این سال هیچ مشرکی حج نگزارد وهیچ برهنه ای خانه خدا را طواف نکند و هر کس با پیامبر خدا عهد و پیمانی دارد، آن پیمان تا پایان مهلت خود دارای اعتبار است.

وی افزود: حضرت علی(رض) بر شتر پیامبر موسوم به - غضباء - سوار شد و راه مکه را در پیش گرفت تا به حضرت ابوبکر(رض) رسید، حضرت ابوبکر(رض) از او پرسید آیا برای انجام ماموریتی آمده ای یا اینکه امارت و سرپرستی حجاج به تو سپرده شده است.؟ حضرت علی(رص) گفت: برای انجام ماموریتی آمده ام، سپس آن دو به راه خود ادامه دادند، مردم به سرپرستی حضرت ابوبکر(رض) مراسم حج را انجام دادند، چون روز نحر(دهم ذی الحجه ) فرا رسید آنگاه حضرت علی(رض) در میان مردم ایستاد و آنچه را پیامبر به او فرموده بود به مردم ابلاغ کرد. از سیره ابن هشام،ج 2ص 543_546

این گفتگو ادامه دارد...

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391