بسم الله الرحمن الرحیم - « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا » (ال عمران / 103) و همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد. - « إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ » (انبیاء/92) بی‌ تردید این امت شما امتی یگانه است و من پروردگار شما هستم . پس تنها مرا پرستش کنید.

نگاه مجلس نباید مأیوسانه باشد/ بدانید باید چکار کنید؛‌ شما عصاره فضائل ملت هستید

رهبر معظم انقلاب گفتند: امام فرمودند «مجلس عصاره‌ همه‌ی فضائل ملت است»، دقت ...

مسئولان برای حل مسائل اقتصادی تصمیم‌های قاطع بگیرند و اجرا کنند

 در خجسته عید سعید فطر، مردم موحد و مؤمن ایران اسلامی به شکرانه یک ماه روزه‌داری و ...

راه‌حل منطقی ایران درمسئله فلسطین رفراندوم از فلسطینیان واقعی است

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر (یکشنبه) در دیدار صدها نفر از ...

سازمان انرژی اتمی سریعاً مقدمات رسیدن به ۱۹۰هزار سو را فراهم کند

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (دوشنبه) در اجتماع ...

آخرین اخبار بوشهر

ضیاء الحق فرقانی مدرس حوزه علمیه خراسان رضویه به عنوان شرکت کننده در بخش مفاهیم قرآنی در این مسابقات، دقایق کوتاهی از بیاناتشان بهره مند شدیم.

 

- جناب فرقانی؛ مسابقات و رقابتهای قرآنی در روند کشف و شکوفایی استعدادهای طلاب چه نقشی دارد؟

مسابقات قرآن به عنوان یکی از مواردی است که تاثیر بسزایی در ارتقای استعداد قاریان و حفاظ قرآن و جایگاه ویژه ای را در بر دار.د ظرف این چند سال نقش این مسابقات را به عنوان محرک در بین طلاب احساس می کنم و بنده خودم یکی از کسانی هستم که با حضور در مسابقات موفق شدم در بخش مفاهیم استعداد و توانایی های خودم را پرورش داده و تقویت بکنم و این موضوع را عینا مشاهده و لمس می کنم.

جناب فرقانی؛ قرآن به عنوان یک عامل مشترک در میان مسلمین در جامعه اسلامی چگونه میتواند وحدت بخش باشد؟

اساسا قرآن عظیم الشأن مبنای وحدت است و روش رسیدن به این وحدت این است که ما از برداشتهای گروهی و جناحی و فرقه ای از قرآن تا حد امکان پرهیز کنیم مبنا را بر حفظ وحدت بگذاریم و سعی کنیم بر مشترکاتی که قرآن ما را بر آن دعوت کرده بپردازیم آنچنان که رب العالمین همه بندگان خودش را و حتی غیر مسلمانان را به دعوت کرده است:« سوره مبارکه آل عمران آیه ۶۴ قُل يا أَهلَ الكِتابِ تَعالَوا إِلىٰ كَلِمَةٍ سَواءٍ بَينَنا وَبَينَكُم أَلّا نَعبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَلا نُشرِكَ بِهِ شَيئًا وَلا يَتَّخِذَ بَعضُنا بَعضًا أَربابًا »خدای پاک بر پیامبرش می فرماید که از اهل کتاب هم بخواه که بر مشترکات دین او اتفاق کنند. 

ما که مسلمانیم در هر فرقه و مذهبی که در جامعه اسلامی هستیم بالاخره در زیر چتر اسلام هستیم بهترین مبنای وحدت و بهترین دستاویز قرآن عظیم الشأن است حبل الله المتین و رشته نا گسستنی خدا بهترین وسیله ای است که ما را می تواند زیر پرچم خودش جمع کند.

- نقش وحدت در توسعه و گسترش اسلام در جهان چیست؟ 

یکی از خوبی های وحدت این است که آرامش در جامعه حاکم می شود وقتی در جامعه احساس شد که تبعیض نیست و به عده ای نگاه ویژه نمی شود آرامش در جامعه سیطره پیدا می کند و وجود آرامش باعث رشد استعدادها می شود وقتی که همه افراد گروه ها در جامعه احساس کنند کسی بر کسی و یا گروهی بر گروهی ترجیحی ندارند برای رسیدن به تعالی در بعد مادی و معنوی زحمت بکشند و مطمئن اند که زحمتشان هدر نمی رود لذا وحدت برای رشد استعداد ها و بروز توانایی های جدید کمک می کند و باعث می شود که جامعه هر روز انرژی و یک حرکتی نو برای رسیدن به تمدن و پیشرفتی که مد نظر اسلام است برسد.

- ارزیابی شما از سطح مسابقه چگونه است؟

ظرف این چند سال گذشته رشد پیدا کرده کیفیت مسابقات بالاتر رفته و جذب طلاب نشانگر این است که کیفیت رو به بالاست و توقع هم هست که بیشتر از این زحمت کشیده شود چون ما هم هر چه تلاش می کنیم میبینیم که جای تلاش بیشتر است.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391