بسم الله الرحمن الرحیم - « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا » (ال عمران / 103) و همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد. - « إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ » (انبیاء/92) بی‌ تردید این امت شما امتی یگانه است و من پروردگار شما هستم . پس تنها مرا پرستش کنید.

نگاه مجلس نباید مأیوسانه باشد/ بدانید باید چکار کنید؛‌ شما عصاره فضائل ملت هستید

رهبر معظم انقلاب گفتند: امام فرمودند «مجلس عصاره‌ همه‌ی فضائل ملت است»، دقت ...

مسئولان برای حل مسائل اقتصادی تصمیم‌های قاطع بگیرند و اجرا کنند

 در خجسته عید سعید فطر، مردم موحد و مؤمن ایران اسلامی به شکرانه یک ماه روزه‌داری و ...

راه‌حل منطقی ایران درمسئله فلسطین رفراندوم از فلسطینیان واقعی است

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر (یکشنبه) در دیدار صدها نفر از ...

سازمان انرژی اتمی سریعاً مقدمات رسیدن به ۱۹۰هزار سو را فراهم کند

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (دوشنبه) در اجتماع ...

آخرین اخبار بوشهر

در حاشیه مسابقه پنجمین دوره از مسابقات قرآنی ویژه طلاب و روحانیون اهل سنت گفتگوی کوتاهی با استاد محمدرضا محمدیان صورت گرفت.

استاد حاج شیخ محمد رضا محمدیان ساکن شهر لطیفیه لارستان فارس تحصیلاتشان را در منطقه لارستان تا دیپلم خوانده و بعد از آن به مدت پنج سال در دانشگاه مدینه منوره در رشته قرائات و دراسات قرآنی تحصیل کرده اند، پس از آن در شهر لطیفیه مجموعه ای از فعالیتهای قرآنی و آموزش های عمومی در مکتب خانه ها و مدارس در سطوح مختلف پرداخته اند و در حال حاضر در دانشکده قرائات اهل سنت در شهر لطیفیه مسئول آموزش هستند.

- جناب استاد محمدیان؛ جنابعالی تاثیر مسابقات قرآنی در تقویت و رشد استعدادهای قرآنی را چگونه مورد ارزیابی قرار می دهید.

مسابقات از ابزار تقویت بنیه علمی دانش آموزان است. این رقابتها و امتحانات تحت آموزشها و مطالعاتی که صورت گرفته دستاوردهای آن مشخص می شود و شرکت کنندگان ضعف و قوت خود را می شناسند و کسانی که مسئولند پی می برند که آموزشهای انجام گرفته تا چه اندازه مؤثر بوده است.

مسابقات از مهمترین عوملی است که نتیجه فعالیت ها و تلاشها را نشان می دهد و ما میتوانیم از قالب این مسابقات بدانیم که استعداد هایی که قابلیت پروش دارند را بشناسیم و بدانیم که آموزشهای عمومی مدرسین و اساتید در چه سطحی است و البته مشوقاتی هم در مسابقات است که اوضاع خشک امتحان را تنوع بخشیده و شور و هیجان درجمع متسابقین بخشیده است و لذا شرکت کنندگان با رغبت در این رقابت ها حاضر می شوند.

- قرآن از اساسی ترین عوامل مشترک مسلمین محسوب می شود تمسک به آن به چه نحوی مؤثر در تحکیم وحدت در میان مسلمین و آحاد جامعه می شود؟

 معمولا بعضی اوقات مفهایم و فرامین قرآن وارونه برداشت شده بالفرض شخصی معتقد به عقایدی است در قرآن به جستجوی اثبات اعتقادات خود می گردد این باید اصلاح شود بسیاری از برداشت های ناصحیح و بسیاری از مشکلات مسلمین با این حساب حل خواهد شد و لذا همه به دنبال آن خواهند بود که مفاهیم حقیقی قرآن را دریافت کنند و از قرآن برنامه زندگی را اخذ کنند. به نظر می رسد مشکلات تفرقه ساز قطعا از بین خواهد رفت و از این رو مردم باید به دنبال آن باشند که بفهمند قرآن چه می گوید به قول حافظ علیه الرحمه:

 جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه

چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند

و البته تولد فرقه های مختلف به دلیل بی توجهی ما به مفاهیم اصلی قرآن است.

- استاد محمدیان با توجه به اینکه شما از داوران پنجمین دوره از مسابقات کشوری هستید سطح این مسابقات را چگونه ارزیابی می کنید؟

سطح این رقابتها و این مسابقات با توجه به اینکه خودم داور بخش حفظ هستم در این قسمت بحمدالله حتی نسبت به سالهای گذشته من احساسم براین است آن گونه که در قرائت، حافظ قرآن باید به آن مسلط باشد این تسط وجود دارد یعنی هم اتقان در حفظ و هم قرائت سلیس وجود دارد. مشکلی که ممکن بود با آن مواجه باشیم اینست که ممکن است یک حافظ تسلط بر حفظ داشته باشد اما در بحث قرائت و تجوید و ترتیل ضعیف باشد اما چون در طول سال متسابقین در این رقابت ها شرکت می کنند لذا پیگیر بودند و از آموزشهای مناسب بهره برده اند و نقاط ضعف را در آن حدی که می توانستند رفع کرده اند. ولی در بین قراء گاهی در اعراب ایرادی مشاهده می شد شرکت کنندگان باید قرائت مداوم داشته باشند تا زبانشان بلیغ و روان شود این مورد باید در پایان مسابقه تذکر داده شود ولی در مجموع اوضاع طلاب نسبت به سالهای گذشته بهتر است.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391