قال الامام علی(علیه السلام): أَلاِْیمانُ عَلى أَرْبَعَةِ أَرْکان: أَلتَّوَکُّلِ عَلَى اللّهِ، وَ التَّفْویضِ إِلَى اللّهِ وَ التَّسْلیمِ لاَِمْرِللّهِ، وَ الرِّضا بِقَضاءِ اللّهِ.ایمان چهارپایه دارد: توکّل بر خدا، واگذاردن کار به خدا، تسلیم به امر خدا و رضا به قضاى الهى.

مردم و مسئولان با غیرت و تعصب از کالای ایرانی حمایت کنند

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در اجتماع عظیم ...

مخاطب شعار امسال آحاد ملت و مسئولانند همه باید سخت، کار کنند

 رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷ هجری شمسی، با تبریک به ...

امام خامنه‌ای: از مشکلات مردم مطلعیم اما هیچ مشکل حل‌نشدنی در کشور وجود ندارد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه) در دیدار ...

امام خامنه‌ای: نسل جوان امروز برای عقب‌راندن دشمن آماده‌تر از نسل‌های قبل است

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: اکنون با نسلی مواجه هستیم که ایمان، استعداد و ...

آخرین اخبار بوشهر

شیخ حسن بازدار گفت: زندگی بزرگان دین سرشار از تواضع و فروتنی است بر همه ما لازم است که زندگی آن بزرگواران را الگوی خود قرار دهیم.

شیخ حسن بازدار امام جمعه اهل سنت گوده از توابع کنگان در مسجد محمد رسول الله(ص) غرور و تکبر را صفاتی از صفات شیطانی دانسته و اظهار کرد: این صفات مذموم انسان را از خدا دور کرده و باعث می شود که انسان از تواضع و فروتنی و سجایای والای اخلاقی فاصله بگیرد.

وی افزود: غرور و تکبر، خود بینی و فخر فروشی است. انسان متقی خود را از دیگران برتر و بزرگتر نمی پندارد.

خطیب جمعه افزود: گاهی انسان با علم و دانش، مال وثروت یا جمال و زیبایی، پست و مقام و منصب دنیوی گرفتار غرور و خود پسندی شده و به خداوند و یا بندگان خداوند تکبر و فخر فروشی می کند.

شیخ حسن بازدار نخستین جرقه های غرور را از آغاز آفرینش عنوان کرده و ابراز کرد: شیطان اولین کسی بود که مغرور شد در قرآن آمده است که خداوند به ابلیس گفت: چه چیر تو را مانع شد از اینکه به آدم سجده کنی هنگامی که به تو فرمان دادم: « قال ما منعک الا تسجد اذ امرتک »شیطان با لحنی غرورآمیز گفت که من از او بهترم: « قال انا خیر منه خلقتنی من نار و خلقته من طین » سوره اعراف/ آیه ۱۳

ایشان در ادامه با بیان اینکه در کلام خداوند نمونه های انسانهای متکبر برای عبرت بسیار بیان شده است اضافه کرد: اشراف قوم نوح و فرعون و غرور و تکبر او در برابر فرمان الهی، عناد و تکبر نمرود و همچنین قارون که در برابر امر پرودگار ایستادند خشم خدا آنها را فرا گرفته و موجب هلاکتشان گردید.

خطیب جمعه افزود: خداوند می فرماید:« ولا تمش فی الارض مرحا» با غرور بر زمین راه مرو در ادامه می فرماید: «انک لن تخرق الارض ولن تبلغ الجبال طولا » چرا که تو نمی توانی زمین را بشکافی و طول قامتت به کوهها نمیرسد. در روایت نیز از عبد الله ابن مسعود آمده است که پیامبر فرمود: آن که در دلش ذره ای کبر باشد به بهشت وارد نمی شود.

ایشان ضمن توصیه و تاکید بر بر این خلق حسنه  تواضع گفت: مسلمان باید متواضع و فروتن باشد و البته این به معنی خواری و ذلیل شدن نیست که این ضد ارزش و مورد نکوهش می باشد.

وی در ادامه سخنان به نشانه های تواضع پرداخته و یادآور شد: از نشانه های تواضع این است که انسان در برابر مردم خوش رو و خوش برخورد باشد و هنگام معاشرت با روی باز و محبت آمیز همراه باشد.

بازدار در پایان سخنان گفت: زندگی پیامبر و یارانش و اهل بیت و بزرگان دین سرشار از تواضع و فروتنی است بر همه ما لازم است که زندگی آن بزرگواران را الگوی خود قرار دهیم و از صفات مذموم پرهیز کنیم.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391