بسم الله الرحمن الرحیم - « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا » (ال عمران / 103) و همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد. - « إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ » (انبیاء/92) بی‌ تردید این امت شما امتی یگانه است و من پروردگار شما هستم . پس تنها مرا پرستش کنید.

نگاه مجلس نباید مأیوسانه باشد/ بدانید باید چکار کنید؛‌ شما عصاره فضائل ملت هستید

رهبر معظم انقلاب گفتند: امام فرمودند «مجلس عصاره‌ همه‌ی فضائل ملت است»، دقت ...

مسئولان برای حل مسائل اقتصادی تصمیم‌های قاطع بگیرند و اجرا کنند

 در خجسته عید سعید فطر، مردم موحد و مؤمن ایران اسلامی به شکرانه یک ماه روزه‌داری و ...

راه‌حل منطقی ایران درمسئله فلسطین رفراندوم از فلسطینیان واقعی است

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر (یکشنبه) در دیدار صدها نفر از ...

سازمان انرژی اتمی سریعاً مقدمات رسیدن به ۱۹۰هزار سو را فراهم کند

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (دوشنبه) در اجتماع ...

آخرین اخبار بوشهر

شیخ حسن بازدار گفت: زندگی بزرگان دین سرشار از تواضع و فروتنی است بر همه ما لازم است که زندگی آن بزرگواران را الگوی خود قرار دهیم.

شیخ حسن بازدار امام جمعه اهل سنت گوده از توابع کنگان در مسجد محمد رسول الله(ص) غرور و تکبر را صفاتی از صفات شیطانی دانسته و اظهار کرد: این صفات مذموم انسان را از خدا دور کرده و باعث می شود که انسان از تواضع و فروتنی و سجایای والای اخلاقی فاصله بگیرد.

وی افزود: غرور و تکبر، خود بینی و فخر فروشی است. انسان متقی خود را از دیگران برتر و بزرگتر نمی پندارد.

خطیب جمعه افزود: گاهی انسان با علم و دانش، مال وثروت یا جمال و زیبایی، پست و مقام و منصب دنیوی گرفتار غرور و خود پسندی شده و به خداوند و یا بندگان خداوند تکبر و فخر فروشی می کند.

شیخ حسن بازدار نخستین جرقه های غرور را از آغاز آفرینش عنوان کرده و ابراز کرد: شیطان اولین کسی بود که مغرور شد در قرآن آمده است که خداوند به ابلیس گفت: چه چیر تو را مانع شد از اینکه به آدم سجده کنی هنگامی که به تو فرمان دادم: « قال ما منعک الا تسجد اذ امرتک »شیطان با لحنی غرورآمیز گفت که من از او بهترم: « قال انا خیر منه خلقتنی من نار و خلقته من طین » سوره اعراف/ آیه ۱۳

ایشان در ادامه با بیان اینکه در کلام خداوند نمونه های انسانهای متکبر برای عبرت بسیار بیان شده است اضافه کرد: اشراف قوم نوح و فرعون و غرور و تکبر او در برابر فرمان الهی، عناد و تکبر نمرود و همچنین قارون که در برابر امر پرودگار ایستادند خشم خدا آنها را فرا گرفته و موجب هلاکتشان گردید.

خطیب جمعه افزود: خداوند می فرماید:« ولا تمش فی الارض مرحا» با غرور بر زمین راه مرو در ادامه می فرماید: «انک لن تخرق الارض ولن تبلغ الجبال طولا » چرا که تو نمی توانی زمین را بشکافی و طول قامتت به کوهها نمیرسد. در روایت نیز از عبد الله ابن مسعود آمده است که پیامبر فرمود: آن که در دلش ذره ای کبر باشد به بهشت وارد نمی شود.

ایشان ضمن توصیه و تاکید بر بر این خلق حسنه  تواضع گفت: مسلمان باید متواضع و فروتن باشد و البته این به معنی خواری و ذلیل شدن نیست که این ضد ارزش و مورد نکوهش می باشد.

وی در ادامه سخنان به نشانه های تواضع پرداخته و یادآور شد: از نشانه های تواضع این است که انسان در برابر مردم خوش رو و خوش برخورد باشد و هنگام معاشرت با روی باز و محبت آمیز همراه باشد.

بازدار در پایان سخنان گفت: زندگی پیامبر و یارانش و اهل بیت و بزرگان دین سرشار از تواضع و فروتنی است بر همه ما لازم است که زندگی آن بزرگواران را الگوی خود قرار دهیم و از صفات مذموم پرهیز کنیم.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391