بسم الله الرحمن الرحیم - « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا » (ال عمران / 103) و همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد. - « إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ » (انبیاء/92) بی‌ تردید این امت شما امتی یگانه است و من پروردگار شما هستم . پس تنها مرا پرستش کنید.

امام خامنه‌ای: از مشکلات مردم مطلعیم اما هیچ مشکل حل‌نشدنی در کشور وجود ندارد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه) در دیدار ...

امام خامنه‌ای: نسل جوان امروز برای عقب‌راندن دشمن آماده‌تر از نسل‌های قبل است

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: اکنون با نسلی مواجه هستیم که ایمان، استعداد و ...

برخی به‌دنبال دست‌اندازی به باغ‌های تهران هستند/ باید جلوی این کار گرفته شود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه‌ای،‌ رهبر معظم ...

آن روز که نمازجماعت را در قدس بخوانید ‌به‌زودی خواهد آمد

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز (پنج‌شنبه) در دیدار وزیر ...

آخرین اخبار بوشهر

شیخ محمد فاروقی اظهار کرد: بعد از پرستش خدا احسان به پدر و مادر و خدمت کردن به آنها در سن پیری است. انسان از فرمانشان سر پیچی نکند و با ادب و احترام در حضورشان بوده و به خوبی با آنها رفتار کند.

شیخ محمد فاروقی امام جمعه اهل سنت گناوه در خطبه های نماز جمعه این هفته در ادامه سخنان گذشته در باب (نیکویی) گفت: در قرآن نیکویی به چند دسته تقسیم شده است اول آنکه هرگز به نیکویی نخواهید رسید تا از آنچه دوست دارید انفاق کنید: «لن تنا لوا البر حتی تنفقوا مما تحبون وما تنفقوا من شئ فان الله به علیم».

وی با بیان اینکه گذشتگان ما در راه انفاق اموالشان بهترین مثال هستند، خاطرنشان کرد: حضرت ابوبکر(رض) تمام اموالشان را برای کمک در راه خدا داد، دیگری حضرت عثمان(رض) بود که هزینه لشکر را فراهم کرد و حضرت علی (رض) علی رغم اینکه خودش به آن غذا احتیاج داشت برای مسکین و یتیم و اسیر داد. « و یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما و اسیرا»

وی با اشاره به سخاوت و بخشندگی رسول اکرم(ص)اظهار کرد: گل سر سبد نیکو کاران و جوانمردان و سخاوتمندترین آنان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بود. خصوصا در ماه مبارک رمضان جود و سخاوتش هم چون باد رحمت فراوان و پر خیر و برکت بود.

خطیب جمعه در ادامه سخنان به نکات بعدی از عناوین خیر و نیکی پرداخته و بر اهمیت احسان به پدر و مادر  اشاره کرده و بیان کرد: دوم ؛ نیکویی به پدر و مادر است که باید انسان از فرمانشان سر پیچی نکند و با ادب و احترام در حضورشان بوده و به خوبی با آنها رفتار کند.بعد از پرستش خدا احسان به پدر و مادر و خدمت کردن به آنها در سن پیری است.

وی سومین مورد را نیکی به خویشان و نزدیکان دانسته و ابراز کرد:« و اولوا الارحام بعضهم اولی ببعض فی کتاب الله و خویشاوندان نسبت به یکدیگر از دیگران در کتاب خدا سزاوارترند»

فاروقی چهارمین عنوان نیکویی را سخن نیک و زیبا و کلمه طیبه بیان کرده و گفت: « یا ایها الذین امنوا اذا تناجیتم فعلا تتناجوا بالاثم والعدوان و معصیت الرسول و تناجوا بالبر و التقوی و اتقوا الله الذی الیه تحشرون »ای کسانیکه ایمان آورده اید چون با یکدیگر محرمانه گفتگو می کنید به قصد گناه و تعدی و نافرمانی پیامبر با همدیگر محرمانه گفتگو نکنید به نیکو کاری و پرهیز کاری نجوا کنید و از خدایی که نزد او محشور خواهید شد پروا داشته باشید.

وی افزود: مثال کلمه طیبه یا سخن نیکو در قرآن بسیار دوست داشتنی است : « ضرب الله مثلا کلمة طیبة اصلها ثابت و فرعها فی السماء تؤتی اکلها کل حین باذن ربها پضرب الله الامثال للناس لعلهم یتذکرون» حج/ آیه 24خداوند مثال زده است که سخن نیکو و زیبا و پاک مانند درختی پاک است که ریشه اش استوار و شاخه اش در آسمان است میوه اش را هر دم به اذن پروردگارش میدهد و خدا مثل ها را برای مردم میزند شاید که آنان پند بگیرند.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391