قال الامام علی(علیه السلام): أَلاِْیمانُ عَلى أَرْبَعَةِ أَرْکان: أَلتَّوَکُّلِ عَلَى اللّهِ، وَ التَّفْویضِ إِلَى اللّهِ وَ التَّسْلیمِ لاَِمْرِللّهِ، وَ الرِّضا بِقَضاءِ اللّهِ.ایمان چهارپایه دارد: توکّل بر خدا، واگذاردن کار به خدا، تسلیم به امر خدا و رضا به قضاى الهى.

مهدی آخرین خلیفه: عقیده مهدویت از منظر اهل سنت

توسط یکی از علمای اهل سنت هرمزگان تالیف شد: مهدی آخرین خلیفه: عقیده مهدویت از ...

فراخوان پذیرش طلاب شیعه و سنی در دانشگاه مذاهب اسلامی

دانشگاه مذاهب اسلامی از میان طلاب شیعه و اهل سنت، از طریق آزمون اختصاصی در سال ...

در مقابل برنامه دشمن روزبه‌روز پیوند با مردم را تقویت می‌کنیم

 مراسم سالانه دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) ...

تقدیر علمای الجزایر از فتوای وحدت آفرین رهبر معظم انقلاب

        شورای عالی اسلامی الجزایر فتوای وحدت آفرین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ...

آخرین اخبار بوشهر

feed-image متن خوراک

شیخ اسماعیل بازدار گفت: نعمت امنیت از نعمت های بزرگ الهی بر جوامع بشری است که با نبود آن هلاکت و نابودی برای انسان ها رقم می خورد و ناسپاسی و ناشکری ا نعمت الهی مستوجب عذاب و خشم الله عزوجل می شود.

 شیخ اسماعیل بازدار امام جمعه اهل سنت بوشهر در خطبه های نماز جمعه این هفته با بیان اینکه یکی از سنت های لایتغیر الله متعال در دنیا که قرآن کریم آن را بیان نموده "سنت الهی در برابر طغیان و طغیانگر" است، بیان کرد: طغیان در لغت تجاوز از حد مجاز و معقول است. طغیان آب از ظرفیت خود بر همین معناست « انا لما طغا الماء حملناکم فی الجاریه » و در اصطلاح خروج از راه اعتدلال و میانه روی و ستم به خود و دیگران است.

وی اضافه کرد: خداوند در سوره مبارکه هود آیه ۱۱۲ می فرماید: « فَاستَقِم كَما أُمِرتَ وَمَن تابَ مَعَكَ وَلا تَطغَوا ۚ إِنَّهُ بِما تَعمَلونَ بَصيرٌ » پس همان‌گونه که فرمان یافته‌ای، استقامت کن؛ و همچنین کسانی که با تو بسوی خدا آمده‌اند باید استقامت کنند! و طغیان نکنید، که خداوند آنچه را انجام می‌دهید می‌بیند!

خطیب جمعه با اشاره به اینکه دو نوع طغیان مهم و ویرانگر در میان جوامع بشری است که در هر زمانی ممکن است رخ دهد، افزود: طغیان در مال و ثروت و طغیان در قدرت و سلطنت. طغیان در مال و رفاه و آسایش انسان را به خوشگذرانی و گرایش به شهوات و مادیات می کشاند و او را از حق طلبی و حق جویی دور می کند.

بازدار با ذکر اینکه الله متعال طغیان در مال را یکی از عوامل تکذیب پیامبران و دعوتگران برمی شمارد، گفت: خداوند در سوره سبأ آیه 35،34 می فرماید:« وَمَآ أَرْسَلْنَا فِی قَرْیَةٍ مِّن نَّذِیرٍ إِلَّا قَالَ مُتْرَفُوهَآ إِنَّا بِمَآ أُرْسِلْتُمْ بِهِ کَافِرُونَ وَقَالُواْ نَحْنُ أَکْثَرُ أَمْوَالًا وَأَوْلاَداً وَمَا نَحْنُ بِمُعَذَّبِینَ » و ما در هیچ دیاری هشدار دهنده ای نفرستادیم مگر آن که افراد خوشگذر آنان گفتند: حتماً ما به آن چه بدان فرستاده شده اید کافریم. و گفتند: ما از جهت اموال و اولاد بیش تریم و این نشانه لطف خداوند به ماست و ما عذاب نمی شویم.

وی افزود: متنعمین جامعه با خوش گذرانی و رویگردانی از حقیقت و تکذیب آن راه گمراهی را در پیش می گیرند و دیگران را نیز گمراه می کنند. خداوند متعال در سوره هود می فرماید:« فَلَوْلَا كَانَ مِنَ الْقُرُونِ مِنْ قَبْلِكُمْ أُولُو بَقِيَّةٍ يَنْهَوْنَ عَنِ الْفَسَادِ فِي الْأَرْضِ إِلَّا قَلِيلًا مِمَّنْ أَنْجَيْنَا مِنْهُمْ وَاتَّبَعَ الَّذِينَ ظَلَمُوا مَا أُتْرِفُوا فِيهِ وَكَانُوا مُجْرِمِين » پس چرا از نسلهاى پيش از شما خردمندانى نبودند كه مردم را از فساد در زمين باز دارند جز اندكى از كسانى كه از ميان آنان نجاتشان داديم و كسانى كه ستم كردند به دنبال ناز و نعمتى كه در آن بودند رفتند و آنان مجرم و بزهكار بودند (۱۱۶)وَمَا كَانَ رَبُّكَ لِيُهْلِكَ الْقُرَى بِظُلْمٍ وَأَهْلُهَا مُصْلِحُونَ ﴿۱۱۷﴾و پروردگار تو هرگز بر آن نبوده است كه شهرهايى را كه مردمش اصلاحگرند به ستم هلاك كند (۱۱۷)

وی نعمت امنیت را از نعمت های بزرگ الهی بر جوامع بشری دانسته و اظهار کرد: با نبود امنیت هلاکت و نابودی برای انسان ها رقم می خورد و ناسپاسی و ناشکری این نعمت الهی مستوجب عذاب و خشم الله عزوجل می شود.

امام جمعه اهل سنت بوشهر با تاکید بر اینکه غرق شدن در ناز و نعمت و رفاه و آسایش و انحراف از راه مستقیم طغیان بسیار خطرناکیست، تصریح کرد: سرکشی و طغیان نعمت ها را از بین می برد و جامعه را به هلاکت می رساند. الله متعال می فرماید:« وَضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا قَرْيَةً كَانَتْ آمِنَةً مُطْمَئِنَّةً يَأْتِيهَا رِزْقُهَا رَغَدًا مِنْ كُلِّ مَكَانٍ فَكَفَرَتْ بِأَنْعُمِ اللَّهِ فَأَذَاقَهَا اللَّهُ لِبَاسَ الْجُوعِ وَالْخَوْفِ بِمَا كَانُوا يَصْنَعُونَ » و خدا شهرى را مثل زده است كه امن و امان بود و روزيش از هر سو فراوان مى ‏رسيد پس ساكنانش نعمتهاى خدا را ناسپاسى كردند و خدا هم به سزاى آنچه انجام مى‏ دادند طعم گرسنگى و هراس را به مردم آن چشانيد.

وی طغیان دوم را طغیان در قدرت و سلطنت و حکومت دانسته و بیان کرد: طغیان در قدرت، حاکمیت را به ظلم و ستم و تباهی می کشاند. الله متعال در قرآن کریم داستان قدرتمندان و حکمرانان ظالم و ستمگر و سرانجام آنان را بازگو می کند و آنها را مایه عبرت برای دیگران قرار می دهد.

وی یادآور شد: فرعون یکی از ظالمانی که نسبت به بنی اسرائیل و رعیت خود ظلم و ستم روا می داشت تا حدی که ادعای ربوبیت کرد:« قال انا ربکم الأعلی » من خدای برتر شما هستم. الله متعال دو پیامبر را برای اتمام حجت با او بسویش فرستاد تا دست از طغیانگریش بکشد و چگونگی دعوت وی را به آنان آموزش می دهد و می فرماید: « اذهب أنت و أخوک بآیاتی و لا تنیا فی ذکری* اذهبا إلی فرعونإنه طغی* فقولا له قولا لینا لعله یتذکر أو یخشی* قالا ربنا إننا نخاف أن یفرط علینا أو أن یطغی* قال لا تخافا إننی معکما أسمع و أری؛ » تو و برادرت با آیات من به سوی فرعون بروید، و در یاد من کوتاهی نکنید. به سوی فرعون بروید که طغیان کرده است. اما به نرمی با او سخن بگوئید شاید متذکر شود یا از خدا بترسد. وی اظهار کرد: موسی و هارون گفتند: پروردگارا! از این می ترسیم که او بر ما پیشی بگیرد یا طغیان کند. فرمود نترسید، من با شما هستم (همه چیز را) می شنوم و می بینم.

ایشان تصریح کرد: سرانجام ظالمان و طغیانگران، هلاکت و نابودی و به زباله دان تاریخ پیوستن است. « أَلَمْ تَرَ كَيْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِعَادٍ » مگر ندانسته‏ اى كه پروردگارت با عاد چه كرد « إِرَمَ ذَاتِ الْعِمَادِ » با عمارات ستون‏دار « ارم الَّتِي لَمْ يُخْلَقْ مِثْلُهَا فِي الْبِلَادِ » كه مانندش در شهرها ساخته نشده بود « وَثَمُودَ الَّذِينَ جَابُوا الصَّخْرَ بِالْوَادِ » و با ثمود همانان كه در دره تخته ‏سنگها را مى ‏بريدند« وَفِرْعَوْنَ ذِي الْأَوْتَادِ » و با فرعون صاحب بناهاى بلند« الَّذِينَ طَغَوْا فِي الْبِلَادِ » همانان كه در شهرها سر به طغيان برداشتند « فَأَكْثَرُوا فِيهَا الْفَسَادَ » و در آنها بسيار تبهكارى كردند « فَصَبَّ عَلَيْهِمْ رَبُّكَ سَوْطَ عَذَابٍتا » آنكه پروردگارت بر سر آنان تازيانه عذاب را فرونواخت. « إِنَّ رَبَّكَ لَبِالْمِرْصَادِ » زيرا پروردگار تو سخت در كمين است.

شیخ اسماعیل بازدار در ادامه سخنان ضمن تبریک فرا رسین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد: در روزهای باشکوه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران هستیم روزهای پرخاطره و حماسه آفرین که خداوند متعال رژیم شاهنشاهی را هلاک و نابود کرد و ملت شجاع و متعهد به ارزش های انسانی و اسلامی را در قیام و مبارزاتشان علیه فساد و خیانت و ظلم و ستم با رهبری امام راحل رحمه الله در تشکیل حکومت اسلامی به پیروزی رسانید.

وی اذعان کرد: در سایه حمایت از ارزش های انقلابی و اسلامی خود می توانیم پرچم این پیروزی را همچنان پابرجا و به اهتزار دربیاوریم و برای ظلم ستیزان و عدالت خواهان جهان سرمشق و الگو باشیم و ثابت کنیم که ملت ایران ملت مسلمان و پیوسته خواهان اسلام هستند

خطیب جمعه در پایان سخنان با تاکید و توصیه بر حضور یکپارچه مردم در راهپیمایی روز یکشنبه اظهار کرد: مردم با حضور گسترده و حماسی خود در راهپیمایی روز یکشنبه 22بهمن به جهانیان اقتدار و بصیرت و هوشیاری خود را به نمایش می گذارند و دشمنان را از هر گونه اقدامات سوء شان ناکام و مایوس می نمایند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391