بسم الله الرحمن الرحیم -- « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا »--« همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد » (آل عمران / 103)

کمک ۴ میلیارد ریالی رهبر انقلاب برای آزادی زندانیان نیازمند

همزمان با برگزاری سی‌ویکمین همایش گلریزان، ویژه‌ی کمک به آزادی زندانیان ...

آزادی فلسطین سنت الهی است امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند

 در اولین روز از بهار قرآن ماه مبارک رمضان، حسینیه امام خمینی(ره) یکپارچه منور به ...

مسئولین کشور در امتحان بزرگی هستند، آیا عزت ملت را حفظ خواهند کرد یا نه؟/ به ۳ کشور اروپایی اعتماد نکنید

رهبر معظم انقلاب به‌ مناسبت هفته‌ گرامیداشت مقام معلم، با حضور در دانشگاه ...

دوران بزن در رو گذشته است پای امریکایی‌ها از منطقه قطع خواهد شد

 حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در آستانه روز ...

آخرین اخبار بوشهر

شیخ خلیل افرا گفت: هدف اصلی استکبار و سیاستهای استعماری آنها تسلط بر امت مسلمان و تسلط بر اقتصاد، ثروت و ذخائر کشورهای اسلامی است.

 

در حاشیه همایش "همگرایی علمای اسلام در مقابله با مکر تکفیر" که به همت دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر در شهر کنگان برگزار شد فرصتی شد تا در محضر شیخ خلیل افرا پژوهشگر و محقق اهل سنت استان بوشهر و عضو شورای برنامه ریزی مدارس اهل سنت کشور گفتگوی مختصری در خصوص مشکلات جهان اسلام صورت پذیرد.

امروز جهان بشریت و به خصوص دنیای اسلام با پدیده شومی به نام تکفیری‌ها مواجه است که تفکر و اقدامات جنایتکارانه این گروه‌ها اعتقادات و باورهای مسلمین را هدف گرفته است

- حضرتعالی دلایل گرایش جوانان به سمت و سوی جرایانهای منحرف و تکفیر را در چه می بینید؟

گرایش به جریانهای تکفیری علتهای متعددی دارد وقتی این علل را مورد بررسی قرار می دهیم می بینیم افرادی به تکفیر و تکفیریها جذب می شوند که غالبا جوانند و در این سنین جوان مغرور است. همانطور که غریزه اش بر عقلش مسلط می شود در اینجاهم بعضی وسائس و دسائس تکفیریها باعث می شود جوانان مسلمان به تکفیریها و افراطیها ملحق بشوند.

افراطیها و تکفیریها علاوه بر اینکه سختگیرند مردم را با افکار انحرافی و متحجرانه از دین منزوی می کنند و مسلمانان را علیه مسلمانان تحریک می کنند غیر از این فریب و نیرنگ دارند خدای عزو جل می فرماید:« و مکروا و مکرالله والله خیرالماکرین » آنها با مکر و حیله و نیرنگ با استفاده از تبلیغات در شبکه های مجازی جوانان را به سمت خودشان جذب می کنند کمکهای مالی مبالغ نقدی و گاهی اوقات هم میبینیم از طریق جاذبه های ظاهری معنویت وارد میشوند.

آنها ادعا می کنند همه مسلمانان و همه گروه ها و همه مذاهب و فرق اسلامی اعم از شیعه و اهل سنت باطلند و ما بر حقیم و همه گمراهند و ما بر هدایتیم و جوانان هم فریب آنان را و معنویات ظاهری آن ها را می خورند.

تکفیریها ادعای اسلام و مسلمانی می کنند در حالی که قرآن و سنت و اقوال ائمه بر این تاکید می کند که دین اسلام آیین محبت و مهربانی است. دین اسلام دین وسطیت است و شیوه آن میانه روی است. دین اسلام با تند روی افراطی گری مخالف است. ظاهرا بر این باورند که دین را تقویت می کنند ولی در واقع و در حقیقت آسیب های فراوانی بر پیکره جهان اسلام زده و دین را تضعیف کرده اند.

لهذا ما امت اسلام و فرق اهل سنت و تشیع باید زیرک باشیم و فتانت داشته باشیم و فریب افراطیها را نخوریم با اینکه داعش از بین رفته ولی فکر داعش هنوز در بین افراد و جوانان و جامعه باقی است. داعش یک شبه ایجاد نشده است سال ها در اذهان و افکار مسلمین کار شده و افکار و اهدافشان را در میان جوانان تزریق کرده و همچنان خطرات و آسیب های فتنه های جریانهای تکفیری باقی است.

- چه راهکارهایی برای برون رفت از این چالشها که متاسفانه موجب ایجاد مشکلات حاد و اساسی بر دنیای اسلام شده است را بیان می کنید؟

آگاهی بخشی به جوانان ایجاد بصیرت و روشنگری جوانان و برگزاری همایش ها و جلسات و نشستها و هم اندیشی ها و تبیین اهداف تکفیر توسط شخصیتها و چهره های  علمی و فرهنگی و آگاه از جمله راهکارهایی است که اهداف تکفیر را روشن وآشکار می کند و مانع از سوق و گرایش جوانان به تکفیر و موجب خارج شدن از این چالش هاست.

‌‌- هدف استکبار از راه اندازی گروه های تروریستی تکفیری و دستهای پلید سیاستهای استعماری چیست‌‌؟

هدف اصلی استکبار و سیاستهای استعماری آنها تسلط بر امت مسلمان و تسلط بر اقتصاد، ثروت و ذخائر کشورهای اسلامی است. متاسفانه برخی از حکام کشورهای اسلامی با ترامپ و امریکا ارتباط تنگا تنگ داشته و تحت امر و مطیع استکبارند بدون اینکه به فرامین خداوند و رسولش توجهی داشته باشند. رسول الله(ص) در طول حیات و دعوتش بر یاران و اصحاب و اهل بیتش تاکید می کرد که از دشمنان پرهیز کنند دوری از تعالیم اسلامی سبب تسلط دنیای استکبار بر کشورهای اسلامی‌شده است.

- موضوع فلسطین همیشه مسئله مهم دنیای اسلام بوده و تا زمانی که سرزمین فلسطین دوباره به دست صاحبان اصلی آن نرسد، در رأس امور قرار دارد. هدف ترامپ از اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل چیست؟

اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر نشانگر عجز و ناتوانی آنان است قصدشان سیطره و تحت سلطه قرار دادن مسلمین است. مگر قرآن نمی‌گوید؟ «یا ایّها الذین آمنوا لا تتخذوا عدوی و عدوکم اولیاء» یعنی ای مردمی که ایمان آوردید دشمنان من و دشمنان خودتان را با خودتان دوست و هم‌پیمان قرار ندهید. مسلمان تسلیم دستورات خدا و پیامبر است پیامبر علیه الصلاة و السلام می فرماید: مسلمانان قدرتی هستند بر غیر خودشان. متاسفانه امروز مسلمانان قدرت و قوتی شده اند علیه خودشان در کشورهای اسلامی همدیگر را نابود می کنند و ناظر و تماشگر دشمنی های کفار، مشرکین و یهود، ترامپ و امریکا و ابر قدرتها هستند.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391