بسم الله الرحمن الرحیم - « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا » (ال عمران / 103) و همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد. - « إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ » (انبیاء/92) بی‌ تردید این امت شما امتی یگانه است و من پروردگار شما هستم . پس تنها مرا پرستش کنید.

پیام امام خامنه‌ای در پی سانحه‌ سقوط هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج

رهبر معظم انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج و جان‌باختن تعدادی از ...

هدف امریکا از انتقال داعش به افغانستان توجیه حضور خود درمنطقه است

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح (سه‌شنبه) در ابتدای جلسه درس ...

ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید

آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در نامه‌ای به ...

«غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه) در دیدار ...

آخرین اخبار بوشهر

شیخ جمات مژده گفت: مؤمنین با تواضع و فروتنی و افتادگی بر روی زمین راه می‌روند و با وقار و سکینه منهای تفاخر و تکبر هستند.

 

شیخ جمات مژده امام جمعه موقت اهل سنت جزیره خارگ در خطبه های نماز جمعه این هفته در تفسیر آیاتی از سوره فرقان گفت: بیشتر مضامین سوره فرقان شامل اثبات نبوت و رسالت پیامبر (ص) و پاسخ به اعتراضات کفار و مشرکین و چگونگی کیفر و عذاب اعراض کنندگان از احکام الهی می باشد.

وی افزود: در آخر سوره ویژگی بندگان واقعی در آن ذکر شده که دارای ایمانی کامل به رسالت بوده و در عقیده و عبادات تابع مولای خویش هستند قرآن این چنین افرادی را اعزاز و احترام نموده و صفات آنان را بیان فرمودند.

خطیب جمعه با اشاره به صفات مؤمنین که در این سوره برآن اشاره شده بیان کرد: خداوند متعال ۱۳ صفت برای آنها بیان کرده اولین آن صفت "عباد" ذکر شده که ترجمه آن بنده است.

امام جمعه موقت اهل سنت جزیره خارگ با تاکید بر اینکه تمام اعمال عباد در مسیر سیر الهی می باشد، اضافه کرد: آنها شایسته مقام بندگی هستند و همیشه در تمام حالات تابع حکم و رضای مولای حقیقی هستند و با شوق و ذوق در انجام وظیفه بندگی تحت فرمان او هستند.

وی در ادامه سخنان به دومین ویژگی از اوصاف مؤمنین پرداخته و گفت: این اشخاص « یمشون علی الارض هونا » یعنی این اشخاص با تواضع و فروتنی و افتادگی بر روی زمین راه می‌روند و با وقار و سکینه منهای تفاخر و تکبر هستند.

وی افزود: زیرا متکبرانه بر روی زمین گام نهادن صفت مذمومی است و منظور از "هون" راه رفتن به آهستگی بدون ضرورت و بدون عذر و خلاف سنت است.

خطیب جمعه با اشاره به بعضی از ویژگی های پیامبر(ص) گفت: درسیرت نبوی آمده است که آن حضرت خیلی آهسته راه می رفت و در حدیث آمده که آن حضرت به گونه‌ای راه میرفت که گویا زمین زیر پای ایشان پیچیده می‌شود.

وی اضافه کرد: روزی فاروق اعظم جوانی را دید که آهسته‌ می خرامد از او جویا شد که آیا مریض هستی؟ جواب داد خیر فرمود: پس با قدرت قدم بردار بندگان خاص خدا باید با قدرت و مصمم راه بروند.

وی در ادامه خطبه با اشاره به سومین ویژگی مؤمنین گفت: « اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما » در برخورد با افراد جاهل می گویند سلام بر تو باد. البته سلام عرفی منظور نیست بلکه همزیستی مسالمت آمیز مورد نظر است. یعنی با جهال طوری برخورد نمایید که به کسی اذیت و آزاری نرسد.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391