بسم الله الرحمن الرحیم - « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا » (ال عمران / 103) و همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد. - « إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ » (انبیاء/92) بی‌ تردید این امت شما امتی یگانه است و من پروردگار شما هستم . پس تنها مرا پرستش کنید.

پیام امام خامنه‌ای در پی سانحه‌ سقوط هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج

رهبر معظم انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافربری تهران-یاسوج و جان‌باختن تعدادی از ...

هدف امریکا از انتقال داعش به افغانستان توجیه حضور خود درمنطقه است

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح (سه‌شنبه) در ابتدای جلسه درس ...

ملت فلسطین مواضع ثابت و ارزشمند ایران در مسئله قدس را می‌ستاید

آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در نامه‌ای به ...

«غلط زیادی» امریکا در خصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه) در دیدار ...

آخرین اخبار بوشهر

شیخ محمد فاروقی گفت: توبه همراه با آگاهی از مضرات گناه، بدرد آمدن قلب بخاطر انجام معاصی و افسوس خوردن برای تلف کردن خوبی ها و تصمیم جدی برای رهایی از گناه و ترک فوری و اراده قاطع بر ترک گناه است.

 

شیخ محمد فاروقی در خطبه های نماز جمعه این هفته با بیان آیه ۱۳۵از سوره آل عمران اظهار کرد: « والذین اذا فعلوا فاحشة او ظلموا انفسهم ذکروالله فاستغفر وا لذنوبهم و من یغفر الذنوب الا الله  و لم یصروا علی ما فعلوا وهم یعلمون » توبه یعنی  بازگشت و پشیمانی و خود داری از گناهان و دوری از کارهای بد و ناپسندی که برای آدمی بهر دلیلی پیش میاید.

خطیب جمعه با تاکید بر اینکه توبه همراه با آگاهی از مضرات گناه و بدرد آمدن قلب بخاطر انجام معاصی و افسوس خوردن برای تلف کردن خوبی ها و تصمیم جدی برای رهایی از گناه و ترک فوری و اراده قاطع بر ترک گناه است، اضافه کرد: توبه از زمان آدم ابوالبشر  تا امروز رفیق آدم بوده و خواهد بود. « فتلقی آدم من ربه کلمات فتاب علیه انه هو التواب الرحیم »  بقره 37

وی افزود: بعد از خطای آدم و حوا و بعد از خوردن از درخت ممنوعه و رانده شدن از بهشت، خداوند کلماتی را به آدم یاد داد و او تکرار کرد خداوند توبه او را پذیرفت آری او توبه پذیر و مهربان است.

شیخ فاروقی با تصریح بر اینکه توبه از دیر باز دعوت و تاکید  پیامبران بوده است عنوان کرد: حضرت ابراهیم و هود و صالح و موسی و شعیب و حضرت محمد  همگی قوم خود را به توبه و طلب مغفرت دعوت دادند.

وی اضافه کرد: راغب اصفهانی می گوید که توبه یعنی دوری از گناه اما با زیبا ترین شیوه ی آن و این هم رساترین روش پوزش و اعتذار است. امام غزالی رحمة الله میگوید:بازگشت از گناهان و رفتن به درگاه پوشننده عیب ها و دانای رازها سرآغاز طریق رهروان حق امید و سرمایه رستگاران اولین قدم اهل ارادت کلید اعتدال کج روان و نردبان برگزیدگان و دوست گرفتن مقربان است.

خطیب جمعه افزود: امام ابن قیم میگوید: درجه توبه اولین میانگین و آخرین منازل توبه کار است و بنده سالک از آن جدا نخواهند شد و تا لحظه مرگ با ان همراه می گردد.

شیخ محمد فاروقی در پایان خطبه به شرایط خطبه اشاره کرده و گفت: توبه 5شرط دارد اول آن است که انسان توبه کار به سبب پشیمانی از گناه بیدار شود. دوم:  بطور کامل گناهان راترک نماید و از آن پرهیز و دوری کند. سوم:  تصمیم بگیرد که دیگر به گناه آلوده نشود  و به آن روی نیاورد. چهارم: از مجال گناه به سوی مزرعه کردار نیک انتقال یابد تا از پیش بهتر شود. پنجم: بر هیچ نوع گناهی اصرار نورزد.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391