بسم الله الرحمن الرحیم - « وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا » (ال عمران / 103) و همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد، و پراكنده نشويد. - « إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ » (انبیاء/92) بی‌ تردید این امت شما امتی یگانه است و من پروردگار شما هستم . پس تنها مرا پرستش کنید.

کمک ۴ میلیارد ریالی رهبر انقلاب برای آزادی زندانیان نیازمند

همزمان با برگزاری سی‌ویکمین همایش گلریزان، ویژه‌ی کمک به آزادی زندانیان ...

آزادی فلسطین سنت الهی است امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند

 در اولین روز از بهار قرآن ماه مبارک رمضان، حسینیه امام خمینی(ره) یکپارچه منور به ...

مسئولین کشور در امتحان بزرگی هستند، آیا عزت ملت را حفظ خواهند کرد یا نه؟/ به ۳ کشور اروپایی اعتماد نکنید

رهبر معظم انقلاب به‌ مناسبت هفته‌ گرامیداشت مقام معلم، با حضور در دانشگاه ...

دوران بزن در رو گذشته است پای امریکایی‌ها از منطقه قطع خواهد شد

 حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در آستانه روز ...

آخرین اخبار بوشهر

سومین نشست از سلسله نشستهای علمی در مذاهب و فرق اسلامی با موضوعِ «نشست تخصصی فقه مقارن با رویکرد بررسی عقل و قیاس در استنباط احکام شرعی » برگزار شد. در این همایش نقش و جایگاه عقل و قیاس با حضور اندیشمندان تشیع و اهل سنت مورد گفتگو قرار گرفت.

 به گزارش دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، همایش فقه مقارن در روز چهارشنبه با حضور علما و دانشمندان، طلاب و دانشجویان برادران و خواهران تشیع و تسنن استان بوشهر در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر کنگان برگزار شد.

در ابتدای همایش حجت الاسلام والمسلمین احمدی رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان جلسه و اساتید حوزه و دانشگاه، روحانیون و ائمه جمعه، ضرورت برگزاری اینگونه همایشهارا در راستای تقریب و تحکیم همبستگی و اتحاد بیشتر تبیین کرد.

وی افزود: در مناطق و شهرهایی که تشیع و اهل سنت در کنار هم و باهم زندگی می کنند شایسته است علما و روحانیون مذاهب مختلف از آرای فقهی همدیگر اطلاع داشته باشند تا اگر چنانکه کسی در بازار اهل سنت به روحانی شیعه مراجعه کرد مطابق با احکام فقهی مذهب خود پاسخ آن را بگیرد. و همچنین اگر از شیعیان با سؤال فقهی و شرعی مواجه شد پاسخ آن را با مراجعه به روحانی اهل سنت طبق احکام فقهی خود پاسخ آن را دریافت کند.

 حجت الاسلام والمسلمین محمودی امام جمعه شهر کنگان، در ادامه مراسم ضمن خیر مقدم از حضور پر شور مدعوین، میهمانان و علماء و روحانیون، از زحمات شبانه روزی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان در برگزاری همایش در شهر کنگان قدر دانی کرد.

وی اضافه کرد: فقه مقارن بحثی نیست که امروز شروع شده باشد در گذشته علمای ما در دروس علمای اهل سنت شرکت و بهره می جستند.

پس از ایشان شیخ یاسین احمدی امام جمعه و مدیر مدرسه علمیه پرک مقاله ای تحت عنوان بررسی منزلت و جایگاه عقل ارائه کرد.

شیخ خلیل افرا عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی و اهل سنت کشور سخنران بعدی همایش گفت: قیاس از ادله استنباط احکام فقهی است که اهل سنت بر آن قایل است و اهل سنت بر این آیه از قرآن که می فرماید: « فاعتبروا یا اولی الابصار » استدلال می کند.

امام جمعه موقت اهل سنت کنگان اضافه کرد: در این آیه خداوند می فرماید: شما باید از عذابی که بر سر کفار و یهود آمد عبرت بگیرید اگر از شما نیز مخالفت و عصیان سر بزند آن چه که بر سر آنها آمده بر سر شماهم خواهد آمد. در این آیه با احتساب قیاس چنین برداشت می شود که اگر شما نیز مثل کفار عصیان کنید آن چه که از عذابپروردگار بر کفار نازل شد بر سر شما نیز خواهد آمد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر رجبی رئیس دانشکده مذاهب فقهی سخنران بعد از ظهر، به صورت تخصصی مبحث عقل و قیاس را مورد بحث و گفتگو قرار داد. 

وی گفت: اجتهاد مورد پذیرش همه مذاهب است بلکه میتوان گفت مذاهب زاییده اجتهاد است و اگر اجتهاد نبود مذاهب نیز ایجاد نمی شد.

دکتر رجبی در ادامه سخنان گفت: اجتهاد منابعی دارد که عبارت است از قرآن کریم، سنت شریف، اجماع و عقل و یا قیاس، این چهار محور در بین مذاهب به عنوان منبع اجتهاد و استنباط احکام فقهی شناخته می شوند.

وی تصریح کرد: عقل به عنوان ابزاریست در دست مجتهد برای فهم قرآن و فهم روایات. 

در پایان همایش مولوی نذیر احمد سلامی نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری به ایراد سخنزانی پرداخت.

مولوی تحصیلات مقدماتی حوزوی را در محضر اساتیدی همچون جناب مولانا تاج محمد بزرگ زاده در دارالعلوم کراچی و محضر اساتیدی از جمله مولانا مفتی محمد شفیع، مولانا محمد رفیع عثمانی، مولانا محمد تقی عثمانی، مولانا شمس الحق و مولانا سبحان محمود تا پایان دوره خارج به اتمام رساند و بعد از آن برای تحصیلات دانشگاهی وارد دانشگاه کراچی و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد شد.

 در پایان مجوز باز سازی و بنای تعدای از مساجد اعطاء و از برگزیدگان پنجمین دوره از مسابقات قرآنی ویژه طلاب و روحانیون اهل سنت تقدیر شد.

 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر ©1391