ایمان امری درونی و جایگاه آن قلب انسان است

ایمان امری درونی و جایگاه آن قلب انسان است

image_pdfimage_print

شیخ احمد کشتکار: هر کس شهادتین را بر زبان بیاورد مسلمانان محسوب می‌شود و احکام دین اسلام بر او جارى می‌گردد. ولى ایمان یک امری است که در درون انسان شکل می‌گیرد و جایگاه آن قلب انسان است.
شیخ احمد کشتکار امام‌جمعه اهل سنت سهمو در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ایمان را تصدیق و اعتقاد قلبی به خدا، روز قیامت، کتاب‌های آسمانی،ملائکه، پیامبران عنوان کرد و با اشاره به آیاتی از قرآن اظهار کرد: پیامبر خدا بدانچه از جانب پروردگارش بر او نازل شده است ایمان آورده است‌، و مؤمنان همگى به خدا و فرشتگان و کتاب‌ها و فرستادگانش ایمان آورده‌اند و گفتند: میان هیچ‌یک از فرستادگانش فرق نمى‌گذاریم‌ و گفتند: شنیدیم و گردن نهادیم‌، پروردگارا، آمرزش تو را خواستاریم‌ و فرجام به‌سوی تو است‌: «آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْهِ مِن رَّبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللّهِ وَمَلآئِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لاَ نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِّن رُّسُلِهِ وَقَالُواْ سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِیرُ»
وی با اشاره به اینکه از آنجا که تقوا و عمل صالح نتیجه ایمان است، گفت: البته ایمانى که در تمام وجود و قلب انسان نفوذ کند: «قالَتِ الْأَعْرابُ آمَنّا قُلْ لَمْ تُؤْمِنُوا وَ لکِنْ قُولُوا أَسْلَمْنا وَ لَمّا یَدْخُلِ الْإِیمانُ فِی قُلُوبِکُم». این آیه به بیان حقیقت «ایمان» پرداخته، چنین می‌گوید: اعراب بادیه‌نشین گفتند: ایمان آورده‌ایم، به آن‌ها بگو: شما ایمان نیاورده‌اید، بگوئید اسلام آورده‌ایم، ولى هنوز ایمان وارد قلب شما نشده است؛
خطیب جمعه با اشاره به تفاوت‌های ایمان و اسلام آوردن اظهار کرد: تفاوت اسلام و ایمان، در این است که اسلام امری ظاهی است و هر کس شهادتین را بر زبان بیاورد مسلمان محسوب می‌شود و احکام اسلام بر او جارى می‌گردد. ولى ایمان یک امری است که در درون انسان شکل می‌گیرد و جایگاه آن قلب انسان است.
وی افزود: اسلام ممکن است انگیزه‌های مختلفى داشته باشد حتى انگیزه‌های مادى و منافع شخصى، ولى ایمان حتماً از انگیزه‌های معنوى، از بصیرت و آگاهى سرچشمه می‌گیرد.
خطیب جمعه یادآور شد: خصائص ویژگی‌های مؤمنان حقیقی پنج صفت است که داشتن آن‌ها موجب این می‌شود که تمامی صفات نیک و اخلاق نیکو در انسان شکل بگیرد، مؤمنین چون نام خدا برده شود نور ایمانشان تابیدن می‌گیرد و آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و هنگام یاد خدا حالت خشیت و خشوع الهی در آن‌ها حاصل می‌شود.
کشتکار افزود: قلب‌های انسان‌های مؤمن از شنیدن نام پروردگار خشنود و زمانی که آیات خدا برایشان تلاوت شود، ایمانشان بیشتر می‌شود: « إِنَّمَا المُؤمِنونَ الَّذينَ إِذا ذُكِرَ اللَّهُ وَجِلَت قُلوبُهُم وَإِذا تُلِيَت عَلَيهِم آياتُهُ زادَتهُم إيمانًا» به‌درستی که مؤمنان کسانی هستند که وقتی نام خدا یاد می‌شود،دل‌هایشان می‌تپد و وقتی آیات خداوند بر آن‌ها خوانده می‌شود، ایمانشان بیشتر شده و بر پروردگارشان توکل می‌کنند.

بازدیدها: 101

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
163808
بازدید امروز
1228
افراد آنلاین
1
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب