از نشانه های ایمان و تقوا، تواضع و فروتنی است

از نشانه های ایمان و تقوا، تواضع و فروتنی است

image_pdfimage_print

شیخ حسن بازدار: غرور انسان را در مهلکه‌ای فرو می‌برد که فرعون، نمرود، قارون و ابلیس در آن غرق شدند؛ تکبرشان آن‌ها را از رحمت خداوند دور کرد و مورد خشم و غضب خدای متعال قرار داد.
شیخ حسن بازدار امام‌جمعه اهل سنت گوده در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تواضع و فروتنی را موردبحث قرار داد و گفت: تواضع از صفات نیک اخلاقی است که هر فردی بدون هیچ چشم‌داشت مادی و دنیوی از تکبر و خودبرتربینی در برابر دیگر افراد باایمان خودداری نموده و برتری‌های خود را به رخ آنان نمی‌کشد.
وی افزود: انسان متواضع خود را از کسانی که در مقام و رتبه از او پایین‌ترند بالاتر نمی‌داند؛ رسول گرامی اسلام (ص) از روی تواضع به گوسفندان علف می‌داد و شیرشان را با دست مبارک خود می‌دوشید؛ کفش و لباس خود را وصله می‌زد و مایحتاج خانه را با خدمتکاران از بازار تهیه کرده و به خانه حمل می‌کرد؛ با ثروتمند و فقیر و یتیم، کوچک و بزرگ دست می‌داد و سلام می‌کرد و با آن‌ها نشست‌وبرخاست داشت و دعوت مؤمنان را می‌پذیرفت.
خطیب جمعه بابیان اینکه صفات نیک بسیاری در سیره و زندگی حضرت مشاهده می‌شود، اضافه کرد: پیامبر (ص) از اعمالی که باعث غرور و تکبر و خودبینی بود از آن اجتناب می‌کرد.
وی گفت: خداوند در سوره فرقان پس از بیان ویژگی‌های کفار به بیان صفات و خصوصیات بندگان خاص می‌پردازد. نخستین صفتی که نام برده شده تواضع و فروتنی است و این نشان‌دهنده آن است که تواضع از مهم‌ترین فضائل اخلاقی به شمار می‌آید: «و عباد الرحمن الذین یمشون علی الارض هونا». بندگان خاص خداوند کسانی هستند که با آرامش و بدون تکبر و غرور در زمین راه می‌روند.
وی اذعان کرد: تواضع در برابر خدا تواضع در برابر پیامبر و همچنین تواضع در برابر مردم نمونه‌های بارز خضوع است که قرآن کریم را به آن امر می‌کند. لقمان حکیم در نصایح خویش به فرزندش به رابطه وی با مردم اشاره‌کرده و او را به فروتنی با آنان دعوت می‌کند: «ولا تصعر خدک للناس و لا تمش فی الارض مرحا» پسرم با بی‌اعتنایی از مردم روی مگردان و مغرورانه بر زمین راه مرو! رسول‌الله می‌فرماید: هرکس برای الله متواضع باشد همانا خداوند درجات او را بالا می‌برد.
بازدار در ادامه سخنان گفت: البته کسانی که ایمان و تقوای آن‌ها ضعیف است درک درستی از فلسفه زندگی ندارند؛ ملاک‌های ثروت و قدرت برای آنان اصالت یافته است؛ لذا نمی‌توانند در برابر دیگران متواضع باشند.
وی با اشاره به اینکه این‌گونه انسان‌ها به‌جای تواضع، تکبر می‌ورزند، عنوان کرد: انسان‌ مؤمن و خداترس در برابر مقام کبریایی و عظمت الله باید متواضع و فروتن است.
امام‌جمعه اهل سنت گوده در پایان گفت: غرور انسان را در مهلکه‌ای فرو می‌برد که فرعون، نمرود، قارون و ابلیس در آن غرق شدند؛ تکبرشان آن‌ها را از رحمت خداوند دور و مورد خشم و غضب خدای متعال قرار داد.

بازدیدها: 73

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
154577
بازدید امروز
31
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب