موزه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در استان بوشهر ایجاد شود

امام جمعه بوشهر با تاکید بر نقش مهم شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در عرصه فرهنگ انقلابی و ولایی گفت: ایجاد موزه دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، موزه تخصصی انقلاب و رسانه در انقلاب اسلامی در دستور کار قرار بگیرد.
آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری ظهر دیروز در نشست با اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان بوشهر با گرامیداشت سالروز تاسیس این نهاد نقش و رسالت شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در جامعه اسلامی را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: انقلابی، ولایت‌مداری و ترویج فرهنگ شهداء از ویژگی‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است که نقش تاثیرگذاری در مدیریت جریان‌های تبلیغی و انقلابی داشته است.
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در 40 سال گذشته اهداف مهم نظام و انقلاب را محقق کرده است افزود: انقلاب اسلامی ایران انقلابی سیاسی و اقتصادی نیست بلکه انقلابی ویژه و جامع برخواسته از دین خدا و اسلام است و آمده بشریت را در مسیری منطبق بر خواسته‌ها، فطرت و شکوفایی قرار دهد.
وی بیان کرد: در طول تاریخ بسیاری از انقلاب‌ها و تمدنها دچار بحران تمدنی شدند و بسیاری برای جبران عقب ماندگیهای اقتصادی خود به دنبال استعمارگری بودند.
امام جمعه بوشهر با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران از جنس انقلاب نهضت انبیاء است افزود: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نقش مهمی در جریان شناسی و شناختی انقلاب دارد و استقلال، پیشرفت و توسعه از مهمترین اقدام‌های انقلاب اسلامی است.
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران در 40 سال گذشته جنگ، تحریم، ترور، جنگ‌های نیابتی، بی تجربگی و سوء مدیریت‌ها را پشت سر گذاشت خاطر نشان کرد: با وجود همه این سختی‌ها، ایران اسلامی در همه عرصه‌ها به پیشرفت و توسعه قابل توجهی دست یافته است.
آیت‌الله صفایی بوشهری با تاکید بر ایجاد خط مقاومت در عرصه مقابله با اهداف دشمن گفت: امروز استقلال و توسعه در حوزه علم و فناوری و شکوفایی در عرصه زیرساخت‌ها در حال انجام است در این شرایط ایجاد خط مقاومت و توسعه و پیشرفت ضروری است.
وی، هدف از برپایی راهپیمایی 22 بهمن را اعلام خواستگاه انقلابی مردم دانست و تاکید کرد: اهداف برگزاری مراسم روز 9 دی نشان دادن ولایت‌مداری و انقلابی و برپایی روز جهانی قدس به‌عنوان اینکه نگاه ما فراملی و برای نجات بشریت است.
امام جمعه بوشهر با بیان اینکه در طول سال باید انقلاب اسلامی به جامعه معرفی و آرمانها و ارزش‌های انقلاب حفظ شود تصریح کرد: شورای هماهنگی انقلاب اسلامی قوه عاقله و مدیر عرصه ارائه شکل صحیح آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب است.
آیت‌الله صفایی بوشهری با بیان اینکه این استان در رابطه با حوزه انقلاب و حفظ آثار عقب است تاکید کرد: بوشهر تنها استانی است که موزه دفاع مقدس، موزه انقلاب اسلامی، موزه تخصصی انقلاب، موزه رسانه در انقلاب اسلامی ندارد که باید این مهم در دستور کار قرار بگیرد.
نماینده ولی فقیه در استان بوشهر تشکیل بانک اطلاعاتی آثار انقلابی را یک ضرورت دانست و بیان کرد: با توجه به اینکه درحوزه شناختی مقاومت در استان کمبودهایی احساس می‌شود تشکیل بانک اطلاعاتی قوی در این خصوص ضروری است.
امام جمعه بوشهر، با قدردانی از خدمات شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تصریح کرد: خدمات این نهاد در برپایی مناسبت‌ها و مراسم‌های انقلاب اسلامی در طول سال قابل تقدیر است.
کتابخانه‌ای تخصصی انقلاب اسلامی در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود
حجت‌الاسلام یوسف جمالی ظهر امروز در نشست اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسللامی استان بوشهر با امام جمعه بوشهر یکی از رسالت‌های مهم این شورا را ترویج و تحکیم اصول انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: یکی از اهداف شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، اتحاد، وحدت و همگرایی است.
وی از راه‌اندازی کتابخانه تخصصی انقلاب اسلامی در بوشهر خبر داد و بیان کرد: با همکاری مردم تلاش می‌شود کتابخانه‌ای تخصصی با موضوع انقلاب اسلامی در استان بوشهر راه‌اندازی شود.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان بوشهر با تاکید بر همکاری همه مردم در ارائه آثار انقلاب اسلامی به این نهاد گفت: علاقمندان می‌توانند اگر کتاب و نوشته‌ای با موضوع انقلاب اسلامی دارند در اختیار شورا هماهنگی انقلاب اسلامی قرار دهند.
وی با اشاره به تهیه بانک اطلاعاتی انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: مردم می‌توانند عکس، فیلم و اسناد مربوط به روزهای قبل و بعد از پیروزی انقلاب را به دفاتر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در مرکز استان و سایر شهرستان‌ها تحویل دهند.
حجت‌الاسلام جمالی با بیان اینکه آثاری تحویلی بعد از الکترونیکی شدن برگردانده می‌شود افزود: تشکیل کارگروه پژوهشی برای انجام کارهای علمی، استفاده از ظرفیت حوزه‌ها و دانشگاه‌ها در مسیر ترویج و تحکیم نظام ولایی از جمله دیگر برنامه‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی است.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان بوشهر این نهاد را کهن‌ترین نهاد انقلابی دانست و تصریح کرد: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی وظیفه تقویت، تحکیم ارزش‌ها، ارکان اسلامی و تحقق آرمان‌های امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی را برعهده دارد.
روحانیت نبض حیات جامعه است/ کمبود مبلغ یکی از ضعف‌ها در کشور است

دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور با بیان اینکه روحانیت نبض حیات جامعه است، گفت: نبض تفکر جامعه زمانی تحقق پیدا می‌کند که جامعه روحانیون ما از تخصص و دانش کافی برخوردار باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از کردستان، حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان در نشست نماینده ولی فقیه با ائمه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی که با حضور جمعی از مسؤلان کشوری و استانی برگزار شد، اظهار کرد: ایجاد چنین ظرفیتی برای مردم و کل طلاب این استان و کشور مبارک خواهد بود.
وی با بیان اینکه روحانیت امروز وظایف زیادی در جامعه دارد، گفت: تخصصی شدن علوم از مهم‌ترین نیازهای جامعه امروز ماست که این مهم در بین جامعه روحانیون نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
وی به دیدگاه معمار کبیر انقلاب اسلامی در این راستا اشاره کرد و گفت: امام راحل در منشور نورانی خود می‌فرماید: «حوزه‌ها و روحانیت باید نبض تفکر جامعه را در دست داشته باشند و چند قدم جلوتر از حوادث، برنامه برای مقابله داشته باشند.
دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور تصریح کرد: این جز در پرتو تخصصی شدن دانش دین برای روحانیت و طلبه امکان پذیر نیست.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان افزود: نبض تفکر جامعه زمانی تحقق پیدا می‌کند که جامعه روحانیون ما از تخصص و دانش کافی برخوردار باشند.
وی گفت: این مهم جز در پرتو تخصصی شدن دانش دینی محقق نمی‌شود، برای مقابله با هجمه‌های فکری دشمنان نیازمند ارتقای دانش‌ دینی در جامعه هستیم.
وی خاطرنشان کرد: به فرموده مقام معظم رهبری «نوآوری در امتداد سنت گذشتگان» را باید سرلوحه خود قرار دهیم و یعنی گسست از گذشته خیر، ولی عقب ماندن از نوآوری‌ها هم نه!
مراکز تخصصی علوم اسلامی تعریف کامل نوآوری در امتداد سنت گذشتگان است.
دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور تصریح کرد: نوآوری در امتداد سنت گذشتگان به نظر بنده تعریف کامل و دقیقی برای مراکز تخصصی علوم اسلامی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان گفت:‌ مقام معظم رهبری از تاسیس مراکز تخصصی خشنود هستند و قرائن اینگونه نشان می‌دهد که معظم‌‌له از ایجاد چنین مراکزی در حوزه اهل سنت خوشحال می‌شوند.
وی افزود: این یک نوید به جامعه دینی برادران اهل سنت که مجموعه نظام اسلامی برای پیشرفت طلاب و فضلای اهل سنت نه تنها محدودیتی قائل نیست، بلکه خود اقدام به برنامه‌ریزی و بسترسازی‌های لازم برای پیشرفت آنان می‌کند.
دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور گفت: این اقدامات قطع و یقین حجتی است برای بدخواهانی که فکر می‌کنند که نظام جمهوری اسلامی نمی‌خواهند جامعه دینی و مذهبی اهل سنت رشد طبیعی و تخصصی خود را داشته باشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان با بیان اینکه ایجاد این مرکز سال‌ها قبل به تصویب شورا رسیده بود، تصریح کرد: وقتی دیدیم این مصوبه بر زمین مانده و از سوی دیگر پای کار بودن نماینده ولی فقیه در استان در جلسات شورا به عملیاتی شدن این مصوب در کوتاه‌ترین زمان راغب شدیم.
وی افزود: مسیر طبیعی بسیار خوبی برای راه‌اندازی این مرکز تخصصی پیش روی ما قرار گرفته است و امیدواریم هرچه زودتر شاهد فعالیت آن در سال تحصیلی سال‌جاری باشیم.
دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور با بیان اینکه بودجه این مرکز تخصصی دیده شده و در اعتبارات استان گنجانده شده است، گفت: مقدمات کار قبلا آماده شده است و امروز وارد عملیات شده‌ایم.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان اضافه کرد: این جلسه، جلسه رسمیت بخشیدن به نخستین مرکز تخصصی علوم اسلامی در سطح کشور در استان کردستان است که افتخار بزرگی برای شافعی‌ مذهب‌ها و افتخار دیگری برای کردها و افتخار برای مردم کردستان است.
وی عنوان کرد: مرکز تخصصی سطوح عالی دروس حوزوی را باید دنبال کند رشته‌هایی متعدد تعریف شده چون طبیعتا از همین اول نمی‌توانیم رشته‌های متعدد را در نظر بگیریم.
دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور گفت: برای گام نخست چهار رشته تعریف شده و در گام‌های بعدی این رشته‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان اضافه کرد: تخصص‌های مورد نیاز جامعه و ظرفیت‌های موجود در استان احصا و براساس آن برنامه‌ریزی برای فعالیت این مرکز انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه از پیشکسوتان و دلسوزان استان کردستان و کرمانشاه به عنوان هئیت امنای این مرکز تخصصی استفاده کرده‌ایم، گفت: انشالله ظرف ۱۰ روز آینده پذیرش مرکز تخصصی استان فعلا در حد دو استان کردستان و کرمانشاه آغاز می‌شود.
دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور گفت: این مرکز به عنوان نخستین مرکز در سطح کشور در استان کردستان راه‌اندازی می‌شود و طبیعتا موفقیت و عدم موفقیت این مرکز در کل کشور و سایر استان‌ها تاثیر دارد از این رو باید قدم اول را محکم برداریم تا این مرکز به الگویی برای سایر استان‌ها تبدیل شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان با اشاره به اینکه ما فعلا ۲ رشته در ترم اول و ۲ رشته در ترم دوم پیشنهاد داده‌ایم، گفت: نظر هیئت امنا در این راستا از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی اذعان داشت: کمبود مبلغ یکی از ضعف‌های در جامعه ما در کل کشور است، بنابرین تبلیغ تخصصی از نیازهای امروز جامعه روحانیت است از این رو تدریس رشته تبلیغ و دعوت به عنوان یکی از رشته‌های پایه در این مرکز مورد توجه قرار گرفته است.
ارائه رشته تخصصی مدرسین معارف اسلامی در مرکز تخصصی امام شافعی
وی عنوان کرد: رشته تخصصی مدرسین معارف اسلامی که هم به درد حوزه و هم به درد دانشگاه می‌خورد به عنوان دومین رشته‌ای که در این مرکز تخصصی ارائه می‌شود در نظر گرفته‌ایم.
دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور اذعان داشت: این انتظار را داریم که از هر ظرفیت که در اختیار دارید برای دعوت طلاب به این مرکز تخصصی استفاده کنید تا شاهد تربیت مبلغین و مدرسین تخصصی و توانمند باشیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین لطفیان با بیان اینکه ۲۵ وظیفه به عهده هیئت امنا است، یکی از مهم‌ترین رسالت‌ها این جمع نظارت بر حسن اجرای وظایف در این مرکز است.
وی گفت: یکی از دیگر وظایف مهم هیئت مدیره پیشنهاد رشته‌های مورد نیاز استان و کشور پیشنهاد تا در شورای برنامه‌ریزی بررسی و نسبت به ایجاد بستر برای عملیاتی کردن آن اقدام شود.
وی از حمایت‌های نماینده ولی فقیه و تلاش‌هایی که در راستای راه‌اندازی این مرکز تخصصی تقدیر کرد و گفت: امیدواریم این جمع عالمانه دوستان و انگیزه‌ای که پشت راه اندازی این مرکز وجود دارد به سرعت ما را به جلو پیش می‌برد.
دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور اضافه کرد: این دو ماه باقیمانده به آغاز سال تحصیلی فرصت خوبی است که بتوانیم تبلیغات لامز را برای ترغیب و جذب طلاب فراهم سازیم.
وی افزود: رسالت ما گسترش و پایداری منابعی است که این مرکز باید داشته باشد است و در این راستا می‌تواند از ظرفیت افراد تاثیرگذار استفاده کرد.
وی خاطرنشان کرد:معرفی هرچه بهتر این مرکز و خروجی‌های تاثیرگذار آن می‌تواند بستر را برای جذب دانش‌آموختگان و منابع اعتباری فراهم سازیم.
وی به سطح بالای ارائه دروس تخصصی در این مرکز تخصصی اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۰۰ واحد درسی را یک طلبه برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد باید پاس کند تا موفق به کسب مدرک کارشناسی ارشد شود.
دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور تصریح کرد: اگر می‌خواهیم طلبه توانمند تربیت کنیم باید چند برابر یک کارشناس ارشد دروس را در این مرکز تخصصی پاس کنیم.
وی با بیان اینکه بنا نداریم یک مدرک خالی به یک طلبه بدهیم، اظهار داشت: طلبه‌ای که موفق به دریافت مدرک کارشناس ارشد در مرکز تخصصی علوم اسلامی امام شافعی می‌شود، باید به تمام معنا یک کارشناس ارشد باشد.
برگزاری کارگاه آموزشی کارآفرینی در کنگان

کارگاه آموزشی کارآفرینی به مناسبت هفته کارآفرینی در حوزه علمیه خواهران کنگان در حال برگزاری است.

کارگاه آموزشی کارآفرینی به مناسبت هفته کار آفرینی با همکاری مرکز خدمات حوزه‌های علمیه استان و سازمان صنایع دستی و میراث فرهنگی استان با حضور خانواده‌های روحانیون شیعه و اهل سنت در حوزه علمیه خواهران کنگان برگزار می شود.

در این جلسات آموزشی، در سه دوره به مدت شش جلسه دو ساعته تریکو بافی، صدف سازی، عروسک روسی با مربیان بسیار مجرب و توانا خانم‌ ابوذری و خانم ریشهری آموزش داده می‌شود.

در پایان پس از اتمام دوره از طرف میراث‌فرهنگی به کارآموزان مدرک معتبر اعطا می‌شود.

این کارگاه با تلاش معاونت فرهنگی دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر برگزار شد.
راستگویی بارزترین ویژگی ابوذر از صحابه پیامبر (ص)

شیخ احمد کشتکار : دروغ گفتن در تمام ادیان الهی مورد نکوهش قرار گرفته و هیچ کسی آن را زیبنده و شایسته خود نمی‌داند. رذیله اخلاقی که متاسفانه برای برخی عادت شده است.

شیخ احمد کشتکار امام جمعه اهل سنت سهمو در خطبه های نماز جمعه این هفته در جمع نمازگزاران اسلام آوردن ابوذر غفاری را مورد بیان قرار داد و گفت: ابوذر غفاری بنا بر مشهور نام او جندب بن جناده است و پنجمین کسی بود که اسلام آورد.

وی با اشاره به راست‌گویی ابوذر گفت: در حدیث معتبر پیغمبر (ص) آمده است: آسمان سایه نیفکنده و زمین جا نداده است به کسی راست‌گوتر از ابوذر.

وی افزود: ابوذر پس از شنیدن سخنان پیغمبر اسلام آورد و با حضرت بیعت کرد که هیچ گاه از یاد خدا غافل نماند و سخنی جز به حق نگوید هرچند تلخ باشد.

خطیب جمعه عنوان کرد: ابوذر غفاری پس از اسلام آوردن از خانه پیغمبر خارج شد و به مسجدالحرام آمد و با صدای بلند گفت: اشهد ان لا اله الا الله و ان محمدا عبده و رسوله قریش نیز به او هجوم آوردند و او را مضروب ساختند که عباس سر رسید و خود را به روی او انداخت تا نجات یافت.

 شیخ احمد کشتکار متذکر شد: دروغ گفتن در تمام ادیان الهی مورد نکوهش قرار گرفته و هیچ کسی آن را زیبنده و شایسته خود نمی‌داند. رذیله اخلاقی که متاسفانه برای برخی عادت شده است.
نمازگزاران ده روز اول ذی‌الحجه را قدر بدانند

بازدار، ده روز اول ذی‌الحجه را از برترین ایام خواند و گفت: شایسته است انسان با توبه راستین و نصوح و با ترک گناهان و پرداخت صدقه، راز و نیاز و ذکر بیشتر، قدر این روزها را بداند.

شیخ حسن بازدار امام جمعه اهل سنت گوده در خطبه‌های نماز جمعه این هفته فضیلت ده روز اول ذی‌الحجه و استقبال از آن را موضوع سخنان قرار داد و گفت: ماه ذی‌الحجه، ده روز اول آن، با برکت‌ترین اوقات هستند و این ایام مکانت بزرگی نزد الله متعال دارند.

وی افزود: خداوند متعال در قرآن عظیم‌الشأن به این ایام مبارک قسم یاد کرده و می فرماید: «والفجر ولیال عشر والشفع والوتر» بسیاری از مفسرین منظور از این شب‌ها را ده شب اول ذی‌الحجه تفسیر کرده‌اند.

خطیب جمعه با تأسی به کلام پاک پیامبر (ص‌) اظهار کرد: رسو ل‌الله (ص) برای بهره معنوی بردن از این روزهای مبارک فرموده‌اند: روزهایی نیست که عبادت در آنها نزد الله محبوب‌تر و پسندیده‌تر از دهه اول ذی‌الحجه باشد. یاران و صحابه پیامبر پرسیدند: یا رسول‌الله حتی جهاد در راه خدا نیز از آن محبوب‌تر نیست؟ فرمودند: جهاد در راه خداوند نیز از آن محبوب‌تر نیست مگر مردی که با جان و مال خود برای از خانه خارج شود و هیچکدام را باز نیاورده و شهید شده باشد.

امام جمعه اهل سنت گوده با بیان اینکه مسلمین این موسم و اوقات را با شعف تمام استقبال کنند و غنیمت شمارند، گفت: دهه اول ذی‌الحجه مستحب است مسلمانان برای انجام فرائض زودتر به مسجد بروند و اهتمام بیشتر در انجام نوافل داشته باشند چرا که مستحبات و یاد بسیار خداوند از بهترین طرق تقرب به حق‌تعالی است.

وی به مستحبات این ایام و روز عرفه اشاره کرد و  خطاب به نمازگزاران گفت: تحلیل و تکبیر و تحمید بسیار مستحب است و روز عرفه که یکی از روزهای ذی‌الحجه است  را روزه بگیرید همانطور که پیامبر فرمودند کفاره گناهان سال گذشته و آینده است.

عضو شورای روحانیت اهل سنت استان بوشهر غفلت از دریافت مواهب و برکات بیکران و چشمه فیاض و جوشان رحمت باریتعالی را موجب خسران و پشیمانی بیان کرد و اظهار کرد: شایسته است انسان با توبه راستین و نصوح، با ترک گناهان و پرداخت صدقه، راز و نیاز و ذکر بیشتر، قدر این لحضات را بداند و به استقبال این روزهای پر برکت برود.

وی تصریح کرد: گناهان و غفلت‌ها انسان را از فضل و رحمت بی‌حساب پروردگار محروم می‌سازد.
جنگ و خون‌ریزی در ماه‌های حرام، حرام است

شیخ ابراهیم معرفت عظیمی با اشاره به حرام بودن جنگ و خون‌ریزی در ماه‌های حرام گفت: اگر دشمن بخواهد از این قانون اسلامی سوء‌استفاده کند و حریم ماه‌های حرام را بشکند اجازه مقابله به مثل به مسلمانان داده شده است.

شیخ ابراهیم معرفت عظیمی امام جمعه اهل سنت روستای زبّار در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به ماه‌های حرام گفت: آفریدگار عالم در سوره توبه تعداد ماه‌های سال را دوازده ماه معرفی کرده و فرموده است: همانا شماره ماه‌ها در علم خدا دوازده ماه است، که در کتاب تکوین، روزی که آسمان ها و زمین را آفرید، تثبیت گرداند. از آن، چهار ماه، حرام است.

وی جنگ و خونریزی را در این ماه‌ها حرام بیان کرد و گفت: اگر کسانی علی‌رغم ممنوعیت جنگ، در این‌ماه‌ها به آن مبادرت ورزند، در این صورت بر آنانی که مورد هجوم واقع شده‌اند، جنگ دفاعی ممنوعیت ندارد.

خطیب جمعه تأکید کرد: اگر دشمن بخواهد از این قانون اسلامی سوء‌استفاده کند و حریم ماه‌های حرام را بشکند اجازه مقابله به مثل به مسلمانان داده شده است.

شیخ معرفت عظیمی عنوان کرد: تحریم جنگ در این چهار ماه یکی از طرق پایان دادن به جنگ‌های طولانی و وسیله‌‏ای برای دعوت به صلح و آرامش است.

وی تصریح کرد: این حرمت، از شرایعی است که حضرت ابراهیم(ع) تشریع کرده بود، و عرب آن راحتی در دوران جاهلیت که از دین توحید بیرون بوده و بت می‌پرستیدند محترم می‌داشتند.
با دیگران چنان رفتار کن که دوست داری با تو رفتار کنند

شیخ محمد فاروقی با تأسی به حدیث نبوی گفت: بهترین ایمان آن است که دوست بداری برای مردم آنچه برای خود دوست داری و همچنین بد بدانی برای آنها آنچه برای خود بد می‌دانی.

شیخ محمد فاروقی امام‌جمعه اهل سنت گناوه در خطبه های نماز جمعه این هفته در جمع نمازگزاران، حقوق شهروندی را مورد بررسی قرار داد و گفت: در فرمایش نبوی پیامبر اسلام (ص) است که ایمان کامل در دوست داشتن برای برادر خود آنچه را که برای خود دوست میداری، می‌باشد: «لایؤمن احدکم حتی یحب لاخیه ما یحب لنفسه». سقف برادری در این حدیث شامل تمام بشریت هم می‌شود.

وی با بیان اینکه همانطور که ایمان، اسلام، توحید و خدا پرستی را برای خود دوست می‌داری باید ویژگی‌ها را برای دیگران هم بخواهید، افزود: باید مسلمان شدن کافران هم دوست داشته باشیم همانطور که صحابه با این دیدگاه و بینش از جزیرة العرب خارج شدند و اسلام را به دیگر نقاط جهان رساندند.

خطیب جمعه با تأسی به سخنان گهربار رسول گرامی اسلام گفت: «افضل الایمان ان تحب للناس ما تحب لنفسک و تکره لهم ماتکره لنفسک». بهترین ایمان آن است که دوست بداری برای مردم آنچه برای خود دوست داری و همچنین بد بدانی برای آنها آنچه برای خود بد می‌دانی.

وی تصریح کرد: اگر احترام می‌خواهی احترام بگذار و اگر می‌خواهی حقت پایمال نشود حق کسی را پایمال نکن. اگر می‌خواهی طلبت را مردم بدهند طلب مردم را پرداخت کن.

شیخ فاروقی در پایان سخنان تأکید کرد: هرطور که رفتار کنی با شما رفتار می‌شود: «کما تدین تدان».
هدف کلی اسلام تحقق مصالح عموم مردم است

شیخ حسن احمدزاده: هدف کلی و عمومی اسلام تحقق مصالح عموم مردم است و لذا احکام اسلامی بیشتر در جلب منفعت و خیر برای جامعه و دفع شر و آسیب از عموم مردم می‌باشد.

شیخ حسن احمد زاده امام‌جمعه موقت اهل سنت سیراف در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اظهار کرد: خداوند تبارک و تعالی منافع و مصالح عمومی را بر مصالح شخصی ارجحیت داده است و منافع فردی را در برابر منافع و مصالح جمعی نشناخته و منافع جامعه را مورد تأکید و اهمیت قرار می‌دهد.

وی افزود: حق‌تعالی مساعدت و کمک در راه منافع عموم را تشویق می‌کند آنجا که می‌فرماید: «تعاونوا علی البر والتقوی و لا تعاونوا علی الاثم والعدوان».

خطیب جمعه تأکید کرد: هدف کلی و عمومی اسلام  تحقق مصالح عموم مردم است و لذا احکام اسلامی بیشتر در جلب منفعت و خیر برای جامعه و دفع شر و آسیب از مردم می‌باشد و این روش همه پیامبران و انبیاء الهی بوده است.

شیخ احمد‌زاده این سیره را سیره و روش ائمه اطهار و خلفاء راشدین و همه اصحاب پیامبر بیان کرد و گفت: سیره و سنت دلالت بر جواز سلب مالکیت فردی در زمان مصلحت عموم مانند توسعه راه‌ها و مؤسسات عمومی مانند مدارس بیمارستان‌ها می‌باشد چون مصلحت عمومی بر مصلحت فردی مقدم است.

وی تأکید کرد: یکی از راه‌های پیش‌برد این هدف، کلام خداوند تبارک و تعالی است که مسلمانان را تشویق به زکات و صدقه و انفاق و وقف می‌نماید: «لکی لا یکون دولة بین الاغنیاء منکم».
تقویت معنویت و اخلاق در راستای بیانیه گام دوم می‌تواند تمدن‌ساز باشد

شیخ کنعانی در خطبه‌های نمازجمعه به تبیین بیانیه گام دوم رهبر انقلاب پرداخت و در این‌خصوص گفت: تقویت معنویت و اخلاق در جامعه می‌تواند زیربنای ساخت نسل نوع‌دوست و آینده‌نگر و تمدن ساز، در پرتو تعالیم عالیه قرآن و سنت نبوی باشد.

شیخ احمدرضا کنعانی امام جمعه اهل سنت خارگ در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با بیان این‌که کسی‌که حج و عمره به ‌جا می‌آورد مهمان خداست،‌ افزود: برای هر قدم کسی که حج به‌جا می ‌آورد یک حسنه داده می‌شود و یک گناه از او کم می شود و جهاد بدون قتال و جنگ برای او نوشته می‌شود، فقر از او دور شده گناهانش بخشیده می‌شود؛ گویا که تازه از مادر متولد شده و پاداش حج مبرور چیزی به جز بهشت نیست.

خطیب جمعه متذکر شد: سستی در بجا آوردن این رکن دینی شایسته مؤمن نیست و اگر فرد استطاعت مالی و جسمی داشته باشد حج بر او واجب است. عمر رضی‌الله‌عنه می‌گفت کسی که توانایی به‌جا آوردن حج را داشته باشد و به‌جا نیاورد یهودی و نصرانی بمیرد برای او بهتر است.

کنعانی در ادامه سخنان به تبیین بیانیه گام دوم رهبر انقلاب پرداخت و در این خصوص گفت: تقویت معنویت و اخلاق در جامعه می‌تواند زیربنای ساخت نسل نوع‌دوست و آینده‌نگر و تمدن‌ساز در پرتو تعالیم عالیه قرآن و سنت نبوی باشد. آن تمدنی که آرزوی خاتم الانبیا و حقیقت عالم خلق است.

شیخ کنعانی تصریح کرد: تقویت معنویت و اخلاق به‌گونه‌ای خود مبارزه با فساد است. مفسد با فسادش جامعه و ملت ها را به نابودی می‌کشد. پس لاجرم راه مبارزه با فساد مفسدان شناخت راه صحیح و درست با توجه به تعالیم دین مبین اسلام است.

امام جمعه اهل سنت خارگ قدرت واقعی را در خود‌سازی و تهذیب نفس دانست و گفت: معنویت از خود سازی حاصل می‌شود: «و لا تهنوا و لا تحزنوا و انتم الاعلون ان کنتم مؤمنین» برتری از آن مؤمنین است یعنی کسانی که در مسیر معنویت و اخلاق گام بر می‌دارد.
گفتگو با عالم اهل سنت استان بوشهر در خصوص اعتقاد اهل سنت به امام مهدی(عج)

عالمان و دانشمندان مذاهب اصلی اهل سنت به منجی آخرالزمان ایمان دارند و آن را از جمله اعتقادات مسلمانان دانسته و حتی برخی آن را ضروری دین نیز بیان کرده‌اند.

سید حسن حسینی امام جمعه اهل سنت شیف در گفت‌و‌گو با خبرنگار دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر در خصوص اعتقادات اهل سنت نسبت به منجی آخرالزمان گفت: اخبار اهل سنت به حد تواتر دلالت بر قیام مهدى علیه السلام از امت اسلام می‌کند و بر این باوریم عیسى بن مریم از آسمان فرود مى‌‏آید و پشت سر ایشان به نماز مى‌‏ایستد.

وی اضافه کرد: البته ما معتقدیم ایشان هنوز به دنیا نیامده‌اند. نام ایشان محمد است و چون هدایت‌گر است مهدی نامیده می‌شود.

امام‌جمعه اهل سنت شیف تأکید کرد: تصدیق این امور لازمه ایمان به روز قیامت است، زیرا از جمله علائم روز قیامت، قیام مهدى علیه السلام است كه قبل از برپایى این روز بزرگ محقق می‌شود.

امام جمعه اهل سنت شیف در پایان از تمهیدات و برنامه ریزی‌های دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و حجت الاسلام احمدی رئیس دفتر نمایندگی ولی‌فیقه در امور اهل سنت استان بوشهر و همچنین حجت الاسلام غریبی و آقای آبادی از اعضای دفتر استان که در این چند روز همراه طلاب بودند و زحمات فراوانی را متحمل شدند، قدردان زحمات این عزیزان در راستای تقریب و همبستگی اسلامی، تحت عنوان اردوی فرهنگی و زیارتی راه رضوان هستیم.