گناهان و معاصی منشاء قساوت و دل‌مردگی است

گناهان و معاصی منشاء قساوت و دل‌مردگی است

image_pdfimage_print

شیخ حسن بازدار: گناه و معصیت بزرگ‌ترین سبب قساوت قلب است و هر گناهی که از انسان سر می‌زند به‌تدریج باعث تیرگی قلب انسان می‌شود.
شیخ حسن بازدار امام‌جمعه اهل سنت گوده در خطبه‌های نمازجمعه این هفته، گفت: اسلام تأکید دارد انسان‌ها از لحاظ ظاهری همچون پوشش لباس و پاکیزگی بدن و هم از لحاظ باطنی یعنی اخلاق و اعتقادات و پاکیزگی قلب و روح و از شرک به‌دور باشند تا رضایت الهی را به دست آورد.
وی افزود: اصلاح و طهارت قلب و درون از طهارت ظاهری مقدم‌تر است؛ پیامبر خدا صلی‌الله علیه و آله و سلم می‌فرماید: آگاه باشید که در جسم انسان تکه گوشتی وجود دارد و هرگاه این تکه گوشت اصلاح شود همه بدن  اصلاح خواهد شد و هرگاه این عضو بدن فاسد شود بدیهی است همه بدن فاسد خواهد شد و آن همانا قلب انسان است.
خطیب جمعه مسجد محمدرسول الله گوده تصریح کرد: گناه و معصیت بزرگ‌ترین سبب قساوت قلب است و هر گناهی که از انسان سر می‌زند به‌تدریج باعث تیرگی قلب می‌شود مگر آنکه به‌سرعت توبه کند تا باطن مهذب و پاکیزه شود.
بازدار یادآور شد: متأثر شدن انسان به هنگام  یاد خدا و قرائت قرآن و عبادت‌ها وقتی حاصل می‌شود که قلب از حسد، کینه، تقلب و فریب و ریا و دیگر آفات خالی باشد.
وی به علائم و نشانه‌های زنده بودن دل اشاره کرد و گفت: خشیت و ترس از خداوند تبارک‌وتعالی و پرهیز از آنچه که او را خشمگین می‌کند و دوری جستن از ارتکاب به محرمات را می‌توان از نشانه‌های زیر زنده بودن قلب دانست.
عضو شورای روحانیت اهل سنت استان بوشهر خاطرنشان کرد: روح آدمی با صمت و سکوت، شب‌زنده‌داری و نماز شب و عمل به مستحبات و ترک شبهات مطهر و پاکیزه شده و آرامش و طمأنینه پیدا می‌کند. به فرموده الله سبحانه و تعالی «الا بذکر الله تطمئن القلوب »آگاه باشید که تنها با یاد خدا دلها آرام می‌گیرد.

بازدیدها: 251

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
253922
بازدید امروز
54
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب