کتاب عدل الهی

کتاب عدل الهی

image_pdfimage_print

نویسنده: آیت‌الله شهید مرتضی مطهری
ناشر: صدرا
موضوع كتاب: دین
نوبت چاپ: سی و هشتم
تاریخ چاپ: ۱۳۹۱
شمارگان: ۱۵۰۰ نسخه
تعداد صفحه: ۳۲۰ صفحه
شابک:۹۷۸-۹۶۴-۵۶۰۰-۲۱-۹

زندگینامه
فرزند حاج شيخ محمد حسين مطهري می‌گوید: علامه شهيد مرتضي در سال ۱۲۹۸ شمسي در خانواده اي روحاني و علم‌دوست متولد شد. او در دوازده سالگي وارد حوزه علمیه مشهد شد و چنان پر تلاش و منظم به تحصيل مشغول شد كه باعث شگفتي اهل بصيرت گرديد. سرانجام شهيد مطهري در سال ۱۳۱۶ شمسي وارد حوزه علمیه قم شد تا روح تشنه اش را از كوثر قرآن و زمزمه عترت سيراب كند. او با دقت، سرعت، نظم و تلاشي ستودني به آموختن علوم اسلامی مشغول شد و علوم معقول و منقول را نزد اساتيد فن و بزرگان حوزه علميه قم فرا گرفت و يكي از بزرگترين انديشمندان و دانشمندان عصر خويش شد. استاد در سال ۱۳۳۱ شمسي به تهران هجرت كرد و در جمع دانشگاهيان و روشنفكران، سراسر خير و بركت و مايه هدايت و تربيت شد.
وي در دانشكده الهيّات معارف اسلامي، بيش از ۲۰ سال به مبارزه عالمانه با جهل، ماديگري و غربزدگي پرداخت. او كتاب هايي را به رشته تحرير درآورد كه با گذشت سه دهه باز از همان حلاوت و تازگي برخوردار است به طوري كه حضرت امام مطالعه آن را به همه مردم توصيه كردند. مطهرّي را به حق مي توان از پيشتازان نهضت و انقلاب اسلامی دانست. نقش مطّهري در قبل و بعد از انقلاب تا حدّي بود كه گروه منافقین (فرقان) در سال ۱۳۵۸ هـ . ش دست به شهادت او زد و او را به آرزوي خود كه شهادت در راه خدا بود رساند.
معرفی کتاب
در اين اثر، مبحث عدل الهي و مجموعه اي از مسائل و شبهات مرتبط با آن، به تفصيل بررسي شده است. مهم ترين عناوين كتاب عبارت اند از: عدل بشري و عدل الهي، روش‌ها و مشرب‌ها در مسئله عدل، تعاريف چهارگانه عدل، تبعيض‌ها، شرور، مرگ و ميرها، مجازات‌هاي اخروي، شفاعت و هفت اشكال بر آن، عمل خير از غير مسلمانان، طرح اصل عدل در حوزه فقه، عدل و حکمت الهی، ثنویت در انديشه ايراني و تأثير اسلام در از بين بردن آن، شیطان در اسلام، سخنان ابوالعلاء مَعرّی و خیام، قضا و قدر و مسئله جبر، نظريه فلسفه اسلامی درباره تضادها.

بازدیدها: 332

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
280841
بازدید امروز
75
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب