کارگاه شیوه داستان و خاطره نویسی دفاع مقدس در خورموج برگزار شد

کارگاه شیوه داستان و خاطره نویسی دفاع مقدس در خورموج برگزار شد

image_pdfimage_print

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری کارگاه شیوه داستان و خاطره‌نویسی دفاع مقدس در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج خبر داد.
حمید زارعی در کارگاه شیوه داستان و خاطره‌نویسی دفاع مقدس که  در فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج برگزار شد اظهار داشت: پدیده‌ها و حوادث بزرگی چون جنگ می‌تواند شکل‌ها و جلوه‌های تازه‌ای از فرهنگ و هنر با خود به همراه بیاورد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی افزود: دفاع مقدس در ایران باعث شکل‌گیری ژانر ادبیات پایداری شد و تأثیر خود را در شاخه‌های مختلف هنر بر جای گذاشت.
وی با تقدیر از اداره کل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس بوشهر و حضور استاد میرشکار ادامه داد: جنگ هشت‌ساله عراق علیه ایران سرشار از جنبه‌ها و جلوه‌های ادبی وهنری بود.
فرید میرشکار نیز با اشاره به این‌که دفاع مقدس بخش برجسته‌ای از تاریخ اجتماعی ایران را مطرح کرده اظهار داشت: امروزه در حوزه مطالعات فرهنگی وقتی می‌خواهند تاریخ اجتماعی یک ملت را بررسی کنند به بازنمایی تجلی تاریخ اجتماعی آن ملت در داستان و دیگر آثار هنری می‌پردازند.
نویسنده بوشهری ادامه داد: تفاوت  خاطره و داستان این است که داستان واقعیت را بازنمایی می‌کند اما خاطره یک حادثه در گذشته را بازروایی می‌کند و باید دید خاطره وقتی به‌عنوان سند وارد داستان می‌گردد دچار چه تحولات و اتفاقاتی می‌شود.
وی اضافه کرد: داستان جای خاطره را نمی‌گیرد اما آنچه در تاریخ برای مخاطب عام باقی می‌ماند روایت داستانی است و اگر بخواهیم خاطره باقی بماند باید واقعه را بال‌وپر دهیم و برای کمک به ماندگاری خاطره بهترین شکل تبدیل آن به داستان یا فیلم و بخشیدن شکل هنری به آن واقعیت است.
میرشکار تصریح کرد: خاطره وقتی باقی می‌ماند که شکل هنری یابد، داستان هنر است و خاطره از درجات خفیف‌تری از هنر برخوردار است و در بحث علمی ماجرا نیز آنچه به‌عنوان خاطره در ذهن افراد می‌ماند تعریف خاص و مقدمه و مؤخره مؤثر است.

بازدیدها: 76

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
202846
بازدید امروز
71
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب