وحدت ضامن سعادت مسلمانان جهان است

وحدت ضامن سعادت مسلمانان جهان است

image_pdfimage_print

علامه شهید سید اسماعیل بلخی، یکی از این ژرف‌اندیشان وحدت‌نگر است که همواره برای احیای اخوت دینی در افغانستان، تلاش کرده و به صورت گسترده محورها، راه‌کارها، موانع و پیامدهای آن را شفافیت بخشیده و بررسی نموده است.
شهید بلخی علت اصلی تفرقه مسلمین را فاصله گرفتن از تعالیم قرآن می‌داند، ازاین‌رو در خطابه‌ها و اشعارش مسلمانان را به اتحاد و همبستگی فرامی‌خواند و یکی از راه‌های اساسی رشد و تکامل اجتماعی و سعادت امت اسلامی را درسایه اتحاد می‌داند.
اتحاد جهان اسلام بعد از سید جمال‌الدین اسدآبادی  یکی از دغدغه‌های مهم هر مسلمان متعهد و دلسوز در کشورهای اسلامی ‌بوده است؛ اما در افغانستان که بیش از هر کشوری اتحاد مسلمانان ضرورت داشته، کسی که بیش از همه در راه تحقق آن‌مبارزه کرد و در جهت آگاهی و اتحاد مسلمانان پانزده سال شرایط سخت زندان را نیز تحمل کرد، شهید سید اسماعیل بلخی(۱۲۹۹- ۱۳۴۷ش) است.
حدود ۵۰۰۰ بیت شعر از ایشان باقی مانده است که بیش از یک‌سوم آن به مقوله وحدت اختصاص دارد و در مجموعه سخنرانی‌های باقی مانده از وی روی مسئله وحدت امت اسلامی بسیار تأکید شده است.
بلخی علل عقب‌ماندگی مسلمانان را تفرقه و نفاق می‌داند و در سخنرانی‌های خود فریاد می‌زد: «پارها داد زدم، که کشورهای اسلامی اگر عقب‌ماندگی داشته باشد، به همین درد بی‌درمان تفرقه گرفتار بوده است، همین دردی است که سال‌ها یکدیگر خود را شیعه و سنّی گفته جدا کردیم. این مصیبت را دشمن ما در بین ما مسلمان‌ها انداخته است…».
او خطاب به مسلمانان شیعه و سنی ضرورت اتحاد و همبستگی مسلمانان را مطرح کرده، دخالت بیگانگان را علت تشدید اختلافات می‌داند: «همه ما مسلمان هستیم و اختلاف شیعه و سنی نمی‌تواند و نباید در ارکان اسلامیت ما تزلزل وارد کند.

بازدیدها: 127

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
262421
بازدید امروز
69
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب