نجات ابدی در فراگرفتن علم و عمل به دستورات دین است

نجات ابدی در فراگرفتن علم و عمل به دستورات دین است

image_pdfimage_print

شیخ ابراهیم محمدی: انسان خود را باعلم‌ و عمل می‌تواند از آتش و زیان ابدی نجات دهد پس بر هر و پدر و مادر مسلمانی لازم است که فرزند خود را از ابتدای کودکی، علم و عمل به دین را بیاموزد.
شیخ ابراهیم محمدی امام‌جمعه اهل سنت عسلویه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته رعایت حقوق فرزندان را مطرح کرد و گفت: خداوند متعال نعمت‌های بسیاری به ما انسان‌ها بخشیده که ازجمله این نعمت‌ها نعمت فرزنداست و آن را زینت زندگی نامید: «المال والبنون زینة الحياة الدنيا والباقيات الصالحات خير عندربك ثوابا و خيراملا». مال و فرزندان زینت زندگی دنیا هستند و کارهای ماندگار شایسته، نزد پروردگارت پاداشی بهتر دارند و امید داشتن به آن‌ها نیکوتر است.
وی بابیان اینکه همچنان که پدر و مادر دارای حقوق هستند، فرزندان نیز بر والدین حقوق دارند، یادآور شد: اولین حقوق فرزند انتخاب مادر خوب برای اوست، مادری مؤمن، متدین و باخدا؛ زیرا مادر اولین مربی فرزند است و مربی که دارای صفات خوب و عالیه باشد فرزندش همانند او خواهد شد و از مادری نیک فرزند نیک به دنیا می‌آید.
خطیب جمعه در ادامه سخنان با توجه به فرمایش رسول‌الله (ص) بیان کرد: «تنکح المرأة لأربع لمالهاو لحسبها و لجمالها و لدينها فأظفر بذات الدين تربت يداك» زن برای چهار چیز نکاح می‌شود: به خاطر مالش، نسبش، زیبایی‌اش و دینش، فقط دین‌دار را انتخاب کن دست‌هایت پررونق می‌شود.
وی با اظهار اینکه فرزند خوب یکی از ثمرات زن دین‌دار است، افزود: حق دوم انتخاب نام نیک است؛ چون نام خوب و نیک دارای تأثیر مثبت در زندگی فرزندان می‌شود. همچنان که اسم زشت و بی‌معنا از جانب دوستان در مدرسه یا غیر مدرسه مورد تمسخر قرار گرفته و آنان احساس حقارت می‌کنند.
شیخ محمدی در ادامه بیان حقوق فرزندان عنوان کرد: سومین حق نفقه آن‌ها است؛ چون مسئولیت انفاق و تأمین هزینه‌های فرزندان به دوش پدراست.
وی حق چهارم را تعلیم و تربیت فرزندان دانست و گفت: تشویق و وادار کردن به کارهای نیک و درست و بازداشتن آن‌ها از کارهای زشت و ناپسند وظیفه سنگین پدر و مادر هست؛ زیرا این مسئله به دنیا و آخرت آنان و سعادت و شقاوت آن‌ها ارتباط دارد.
وی با اشاره به آیاتی از قرآن گفت: خدای عزوجل می‌فرماید: «یایها الذین آمنوا قوا انفسکم‌ و اهلیکم‌ نارا وقودها الناس والحجاره» ای کسانی که ایمان آورده‌اید! خودتان و خانواده‌هایتان را از آتشی که سوخت آن مردم ‌و سنگ‌ها است دور نگه دارید.
وی تأکید کرد: قطعاً انسان خود را باعلم‌ و عمل می‌تواند از این آتش و زیان ابدی نجات دهد و بر هر و پدر و مادر مسلمان لازم است که فرزند خود را از ابتدای کودکی، علم دین بیاموزد، علمی که راه و روش زندگی و سعادت دنیا و آخرت را برای آن‌ها بیمه کرده و تأمین نماید؛ چنانکه خداوند متعال در قرآن دستور می‌دهد: «وأمراهلك بالصلاة واصطبر عليها» خانواده‌ات را به نماز دستور بده و خود نیز برآن پایبند باش.
خطیب جمعه با اشاره به فرمایش رسول‌الله (ص) گفت: در هفت‌سالگی فرزندانتان را به نماز امر نمایید و در ده‌سالگی آنان را به خاطر ترک نماز تنبیه کنید و رختخواب‌هایشان را از یکدیگر جدا کنید.
امام‌جمعه اهل سنت عسلویه در پایان سخنان حق پنجم را مطرح کرد و عنوان کرد: حق پنجم، پدر و مادر در قبال فرزندان رعایت عدالت در تربیت، نفقه، محبت و دلسوزی بوده و بین آن‌ها فرقی نگذارند.

بازدیدها: 56

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
154577
بازدید امروز
31
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب