معیار ورود به اسلام در محبت به اهل‌بیت علیهم السلام است

معیار ورود به اسلام در محبت به اهل‌بیت علیهم السلام است

image_pdfimage_print

شیخ احمدرضا کنعانی: محبت و عزاداری و ذکر مصیبت امام حسین (ع) در ماه محرم، آغاز وحدت و انسجام بین شیعیان و اهل سنت است. امام حسین (ع) با شهادتشان درس وحدت و یکپارچگی را به امت اسلام دادند.
شیخ احمدرضا کنعانی امام‌جمعه اهل سنت جزیره خارگ در مراسمی که به مناسبت شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در حسینیه احمدی شهر بندر ریگ تشکیل شد در جمع عزاداران حسینی ضمن تسلیت ایام سوگواری و عزاداری سید و سالار شهیدان گفت: باور کنید و عقیده داشته باشید که عالم محضر خداوند متعال و سبحان است: «ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون». گوئیا خداوند متعال یک تصور کاملاً اشتباه را به ما گوشزد می‌کند که آن تصور را نداشته باشید؛ یعنی که مقام شهید و شهادت که با شهامت گره خورده است را دقیقاً و درست‌تر بشناسیم.
وی عنوان کرد: از حضرت رسول صلی‌الله علیه و آلِه و سلم روایت است که چه کسی بهترین انسان در مقام و بالا‌ترین شخصیت در دین‌داری و ایمان است؟ ایشان فرمودند: کسی که با مالش و خانواده‌اش برود و هیچ‌کدام برنگردد. چه افتخاری بالاتر از این‌که مقام امام حسین و بزرگواری ایشان حتی برای اهل باطل هم ثابت شده است. امام حسین علیه‌السلام شهید شدند و از دنیا رفتند اما مکتب ایشان نمرد. بلکه مکتب حسینی را بنیان نهاد که بعد از رحلت نبی مکرم اسلام (ص) دین اسلام را حیات دوباره بخشید و زنده شد.
شیخ احمدرضا کنعانی بابیان اینکه شهید نظر به وجه الله دارد، یادآور شد: افتخاری است که نصیب تک‌به‌تک شما شده است که برای ابراز علاقه و اظهار محبت به اهل‌بیت رسول اکرم (ص) در این مجلس توفیق حضور دارید. خیلی‌ها دوست دارند در چنین مجلسی حضور داشته باشند اما شاید نه پای آن‌ها و نه دل آن‌ها این فرصت و توفیق را نداده که در این محفل و در این جمع نورانی حضور داشته باشند.
سخنران مراسم بابیان احادیثی از پیامبر اکرم (ص) گفت: «من احب الحسن والحسین فقد احبنی و من ابغضهما و فقد ابغضنی» باافتخار به عالم غیر از اسلام می‌گوییم که محبت و عزاداری و ذکر مصیبت حسین در ماه محرم آغاز وحدت و انسجام بین شیعیان و اهل سنت است. امام حسین (ع) با شهادتشان درس وحدت و یکپارچگی را به امت اسلام دادند. در حقیقت عدم وحدت و افتراق باعث شد که چنین واقعه‌ای تلخ و ناگوار در عالم اسلام اتفاق بیفتد. چراکه معیار ایمان به خدا و رسول خدا (ص) محبت به حسن و حسین است و بغض به آن‌ها معیار دشمنی با خداوند و رسول اکرم (ص) است.
وی معیار ورود به اسلام را در محبت به اهل‌بیت دانست و اظهار کرد: معیار و ملاک ایمان در این ایام سنجیده می‌شود. لذا باید مخلصانه سیره امام حسین علیه‌السلام را بشناسیم و اهداف و پیام عاشورا را عمیقاً به آن باور برسیم و به دیگران هم انتقال دهیم.
کنعانی بابیان اینکه عاشورا و نهضت حسینی یک مدرسه خاص است افزود: در این مدرسه انسان تعلیم خاص می‌بیند. واقعه عاشورا بسیار عظیم‌تر از آن چیزی است که فقط در عزاداری ما خلاصه شود. کتب بسیار در سیره اهل‌بیت نوشته شده است. باید نگاه ما به عاشورا نگاه خاص و درس خاص و ویژه باشد که فصل جدیدی از سیره نبی مکرم اسلام (ص) را برای ما باز می‌کند.
وی با اشاره به اینکه ترجیح خواست خداوند بر ترجیح انسان درس عاشوراست اضافه کرد: ما امروز باید خواست خداوند را مرجح به تمام خواسته‌ها بدانیم. توکل و رضا و تسلیم برای خداوند متعال درس دیگر عاشوراست.
وی عنوان کرد: در مسیر تبعیت از اهل‌بیت و نبی مکرم اسلام بلا چیزی طبیعی است. گاه وقتی سرزنش‌ها وجود دارد اما می‌بایست از مکتب عاشورا و از نهضت حسینی بیاموزیم که صابر باشیم و صبر پیشه کنیم.
امام‌جمعه اهل سنت جزیره خارگ بابیان اینکه امام حسین علیه‌السلام با نگاه ملوکیت به نبوت مبارزه کرد یادآور شد: اگر قیام امام حسین علیه‌السلام نبود خیلی از مسلمان‌های امروزی که می‌بینید و ما می‌بینیم که منهج و رفتارشان متفاوت‌ است، این گروه‌های ضاله‌ای که وجود دارِد ضاله‌تر و گمراه‌تر از اکنون بودند.
وی اذعان کرد: اگر می‌گوییم محرم و عاشورا، اسلام را زنده نگه‌داشته است بسیار صحیح و درست است و شایسته محرم این است که این نگاه را داشته باشیم.

بازدیدها: 111

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
146820
بازدید امروز
135
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب