مسجد نقش کلیدی در تربیت افراد و وحدت مسلمین دارد

مسجد نقش کلیدی در تربیت افراد و وحدت مسلمین دارد

image_pdfimage_print

شیخ ابراهیم محمدی: ارزش مسجد به یکتاپرستی است و باید محل عبادت خالصانه برای خداوند باشد، پله عروج از دنیای سرد و بی‌روح مادی به دنیای آرامش و اطمینان مسجد است.
شیخ ابراهیم محمدی امام‌جمعه اهل سنت عسلویه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مسجد را میعادگاه مؤمنان توصیف کرد و گفت: مسجد مکان سجده در برابر عظمت خدا و مکان بیان بندگی در برابر پروردگار بندگان است.
وی افزود: مسجد مکان شناخت و گذرگاه رسیدن به سعادت در جوار خداوند مهربان است. مسجد مکان نابود کردن شرک و باطل و تثبیت حق و حقیقت و مکان آزادی بشر از قید بردگی و بندگی مخلوقات است. ارزش مسجد به این است که انسان را به خداوند متعال نزدیک می‌کند.
خطیب جمعه، معراج پیامبر را از مسجد، بیانگر ارزش و جایگاه این مکان مقدس دانست و اظهار کرد: «سبحان الذی اسری بعبده لیلا من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی بارکنا حوله» این به خاطر ارزش و جایگاه مسجد است که قبل از این‌که پیامبر در جوار خداوند سخن بگوید باید از مسجد عروج خود را آغاز کند.
وی با طرح این پرسش که آیا این موضوع به ما نمی‌گوید که مساجد پله پرتاب و بالا رفتن انسان به مقامی است که خدای خود را ملاقات کند؟ اضافه کرد: کسی که می‌خواهد در جهان دیگر خداوند را با چشم ببیند با تأسی از اسراء و معراج رسول‌الله (ص) مسجد را جایگاه عروج خود برای ملاقات پروردگار خویش قرار می‌دهد.
وی بابیان اینکه ارزش مسجد و جایگاه آن در دین اسلام بسیار زیاد و مهم و دارای نقش کلیدی در تربیت افراد و وحدت مسلمین است، یادآور شد: ارزش مسجد به یکتاپرستی است و باید محل عبادت خالصانه برای خداوند باشد، پله عروج از دنیای سرد و بی‌روح مادی به دنیای آرامش و اطمینان مسجد است.
شیخ ابراهیم محمدی با اشاره به اینکه مسجد دارای حرمت و قداست و قدر و منزلت می‌باشد با عنوان آیاتی از قرآن بیان کرد: «فی بیوت اذن الله ان ترفع ویذکر فیها اسمه یسبح له فیها بالغدو والآصال». به همین دلیل مسجد دارای حرمت است و نگه‌داشتن این حرمت و تقدس بر هر مسلمان لازم است: «یابنی آدم خذوا زینتکم عندکل مسجد و کلوا واشربوا ولاتسرفوا انه لایحب المسرفین». ای فرزندان آدم در هر مسجدی خود را زینت دهید و بخورید و بیاشآمید ولی اسراف نکنید که خداوند اسراف‌کاران را دوست ندارد.
وی با یادآوری اینکه پیامبر به نظافت و پاکیزگی مساجد اهمیت می‌دادند، گفت: سنت است که هرگاه کسی وارد مسجد شد دو رکعت نماز تحيت مسجد بخواند: «اذا دخل احدکم ‌المسجد فلیرکع رکعتین قبل ان یجلس».
وی در پایان سخنان به آداب مسجد پرداخت و گفت: در مسجد از هرگونه اعمال لغو و سخنان بیهوده و معامله و خریدوفروش، غیبت و تهمت و مسخره کردن می‌بایست پرهیز و اجتناب کرد. عبدالله بن عمروبن عاص روایت می‌کند که رسول‌الله از شعرگویی و مشاعره و خریدوفروش‌ در مساجد و از اینکه روز جمعه قبل از نماز، مردم گروه‌گروه در مسجد جمع شوند و صحبت بیهوده کنند، منع می‌فرمودند.

بازدیدها: 111

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
163808
بازدید امروز
1228
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب