مرگ در تفکر اسلامی گذرگاه عالم دیگر است

مرگ در تفکر اسلامی گذرگاه عالم دیگر است

image_pdfimage_print

شیخ جمات مژده: از احادیث حضرت رسول (ص) ثابت می‌گردد که اهل قبور نسبت به زیارت کنندگان علم و شعور دارند و سلام آنان را می‌شنوند و پاسخ می‌دهند.
شیخ جمات مژده امام‌جمعه اهل سنت خارگ در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بابیان اینکه مرگ در تفکر اسلامی گذرگاه عالم دیگر است، گفت: مرگ حالتی است که روح از بدن جدا می‌شود؛ جسد از بین می‌رود ولی روح انسان از بین نمی‌رود. چون خداوند آن را برای باقی ماندن آفریده است.
وی بابیان اینکه روح انسان صالح به آسمان صعود می‌کند، افزود: تمام فرشتگان بر آن نماز می‌گذارند و درهای آسمان برای او گشوده می‌شوند و از آسمانی به آسمان دیگر می‌رود.
خطیب جمعه بیان کرد: روح در اثر نشأت موت، مدتی سرگردان است و پس از اتمام سؤال و جواب، ارواح آشنا و بستگانش او را به محل جدید می‌برند تا مدتی مثل کسی که تازه به شهر جدید رفته است به محیط جدید آشنا شود، هنوز به فکر دنیا و خانواده خود می‌باشد و هراندازه وابستگی او به دنیا بیشتر باشد سرگردانی و پریشانی و اضطرابش بیشتر است.
وی گفت: از احادیث حضرت رسول (ص) ثابت می‌گردد اهل قبور نسبت به زیارت کنندگان علم و شعور دارند و سلام آنان را می‌شنوند و پاسخ می‌دهند. حضرت رسول می‌فرماید: «ما من رجل یزور قبر اخیه و یجلس عنده الا استانس به ورد علیه حتی یقوم». هرکسی که قبر برادرش را زیارت می‌کند و نزد قبرش می‌نشیند صاحب قبر با او انس می‌گیرد و سلام او را جواب می‌دهد.
شیخ جمات مژده عنوان کرد: هنگام مرگ برای انسان چیزهایی ظاهر و آشکار می‌شود که هنگام حیات ظاهر نبوده است؛ بنابراین گویا انسان‌ها خواب هستند و با مردن بیدار می‌شوند.
وی بابیان اینکه اولین چیزی که پس از مرگ برای انسان ظاهر می‌گردد نیکی و بدی‌های اوست متذکر شد: آن‌وقت است که حسرت می‌خورد و به او گفته شود «کفی بنفسک الیوم علیک حسیبا» کافی است که خودت امروز حسابگر خویشتن باشی.
وی در پایان سخنان گفت: همه نتیجه عمل صالح و عقیده نیک خود را می‌بینند و هرکس گمراه شود نتیجه اعمال بد و رفتار خود را خواهد دید. پس لازم است که انسان از تمایلات و هواهای نفسانی خود پیروی نکند و در ارتکاب خواهش‌های نفسانی عجله نکند. بلکه توقف و درنگ نماید و راه خیر را برگزیده و از شر احتراز و دوری کند.

بازدیدها: 83

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
154716
بازدید امروز
170
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب