قربانی کردن نمادی از ذبح هواهای نفسانی است

قربانی کردن نمادی از ذبح هواهای نفسانی است

image_pdfimage_print

شیخ حسن بازدار: قربانی کردن نمادی از قطع دلبستگی و وابستگی ها و جلوه ای از ایثار مال و جان در راه محبوب حقیقی و رضای خداست.

شیخ حسن بازدار امام جمعه اهل سنت مسجد محمد رسول الله(ص) گوده از توابع کنگان، در خطبه های نماز جمعه این هفته فضیلت دهه اول ماه ذی الحجه را مورد بحث قرار داد و اظهار کرد: ماه ذی الحجه ما ه دعا، ماه راز و نیاز و ماه خودسازی است. این ماه دارای فضایل و برکات بسیاری است. شب های دهگانه که قرآن به آن سوگند یاد کرده است، شب های دهه اول ماه ذی الحجه بوده و این سوگند به خاطر عظمت آن است.

وی افزود: خداوند متعال در طول سال مناسبت های ارزشمندی را برای کسب فضیلت در اختیار امت اسلامی قرار داده است که دهه اول ذی الحجه نمونه ای از آن است.

خطیب جمعه با بیان روایتی در این خصوص گفت: ابن عباس رضی الله عنه روایت می کند که رسول الله (ص) می فرماید: هیچ عملی در طول سال بهتر از انجام آن در  ایام دهه اول ذی الحجه نیست. پرسیدند حتی جهاد در راه خدا؟ فرمودند: جهاد نیز با اعمال نیک این روزها برابری نمی کند. مگر کسی که با جان و مال خود در راه خدا بیرون شود و هیچ چیز را برنگرداند.

شیخ حسن بازدار خطاب به نماز گزاران یادآور شد: شایسته است که این روزهای پر برکت را با دعاء و استغفار، روزه، صله رحم، صدقات و اعمال خیر و نیک و پسندیده سپری نماییم و خود را از  فضیلت های بیشمار این ایام محروم نکنیم.

وی ضمن تأکید بر ثواب فراوان روزه گرفتن در این روزها متذکر شد: یکی از سفارشات پیامبر اسلام (ص) در  ایام پر برکت  روزه گرفتن در روز عرفه است. از فضیلت روزه گرفتن در روز عرفه سوال شد فرمودند: کفاره گناهان سال گذشته و سال آینده می شود.

امام جمعه اهل سنت گوده در ادامه سخنان گفت: یکی دیگر از شعائر اسلام و عبادتی که انسان با انجام این عبادت به خداوند تقرب پیدا می کند قربانی کردن است که خداوند متعال پیامبر(ص) را در سوره کوثر مورد خطاب قرار داده و می فرماید: « فصل لربک وانحر» یعنی پس نماز بخوان و برای پروردگارت ذبح کن. مراد از نماز، نماز عید و مراد از ذبح، قربانی کردن است. رسول الله (ص) در مورد فضیلت قربانی فرموده است به اندازه موهای مذبوحه و قربانی ثواب و پاداش داده می شود.

وی اضافه کرد: این سنت ابراهیمی و شرع محمدی را با شوق زیاد و اخلاص باید اداء کرد و بدانیم که قربانی کردن نمادی از قطع دلبستگی و وابستگی ها و جلوه ای از ایثار مال و جان در راه محبوب حقیقی و رضای خداست.

خطیب جمعه تأکید کرد: اسرار قربانی و تاثیر آن در آمادگی روحی و برای دوری از هرگونه منفعت طلبی و زیاده خواهی آشکار می شود و باعث تقوای قلب و طهارت نفس می شود.

شیخ حسن بازدار در پایان سخنان گفت: خداوند متعال در قرآن عظیم الشان می فرماید: وقتی  قربانی می کنید آنچه که متعلق به خداست تقوای شماست نه گوشت و پوست قربانی. بنابر این قربانی نمادی از قربانی کردن هواهای نفسانی و ذبح نفس اماره است.

بازدیدها: 189

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
180905
بازدید امروز
12
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب