عید و سرور حقیقی در کسب تقوا و رضایت پروردگار است

عید و سرور حقیقی در کسب تقوا و رضایت پروردگار است

image_pdfimage_print

شیخ حسین افروز در خطبه های نماز باشکوه عید فطر ضمن تبریک این روز خطاب به نمازگزاران گفت: در اعياد اسلامی به مناسبت اين که در پرتو اطاعت يک ماه مبارک رمضان و يا انجام فرائض پاکی فطری  به روح و جان باز مي گردد و آلودگی‌ها که بر خلاف فطرت است، از ميان می‌رود، عيد گفته شده است.

وی اضافه کرد: عید فطر در برخی از آیات قرآن مورد بحث قرار گرفته است و می فرماید: « قَدْ أَفْلَحَ مَن تَزَكَّى وَذَكَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلَّى » بدین ترتیب قرآن عامل فلاح و رستگاری را در سه چیز بر می شمارد: تزکیه و ذکر نام خداوند و و سپس بجا آوردن نماز.

خطیب عید فطر در ادامه سخنان اظهار کرد: در قرآن کریم از زبان حضرت عیسی علیه السلام آمده است: « أَنْزِلْ عَلَيْنا مائِدَةً مِنَ السَّماءِ تَكُونُ لَنا عِيداً»  یعنی بر ما مائده و سفره آسمانی نازل فرما تا آن روز عید ما باشد.

وی در دین مبین اسلام عید به هنگامی گفته می شود که فضل و رحمت خداوند یکتا مشمول حال فرد و یا جامعه قرار گیرد و سرور حقیقی زمانی فرا می رسد که آدمی به مرتبه تقرب و کسب رضایت حق تعالی نایل گردد.

شیخ حسین افروز با بیان اینکه حاصل سی روز روزه داری تجدید ایمان و تقویت تقوا و پشیمانی از گناهانی است که از قبل انجام داده ایم، افزود: درپرتو روزه داری، دل از هوی و هوس بریده می شود. روزه دار با توجه بیشتر به پروردگار و احساس نزدیکی و تقرب، دل از همه بریده و سرشار از آرامش و طمأنینه می گردد.

وی با اشاره به اینکه عید به این معناست که انگار فرزندی هستی که تازه از مادر متولد شده است، یادآور شد: انسان همچنانه که در عید لباس نو به تن می کند و خود را معطر و خوشبو می کند باید لباس تقوا لا نیز پوشیده و وجود خود را از نفاق و اختلاف دور کند.

وی در ادامه سخنان تصریح کرد: عید فطر روزی است که که انگار یک دانشجو جشن فارغ التحصیلی می گیرد و همه اطرافیان و دوستان به این دانشجو تبریک می گویند. رمضان دانشگاه بزرگی است که انسان با تحمل سختی ها و مشقت ها به سوی قله تقوا رهسپار می شود. روزه دار در ماه رمضان خودسازی قلب و درون و پاک شدن از خصومت ها و کینه ها را فرا می گیرد.

امام جمعه اهل سنت سیراف در پایان سخنان عنوان کرد: در روایات آمده است که اگر رمضان بیاید و شخص آمرزیده نشود آن شخص بد بخت ترین فرد روی زمین است. چون یک ماه درهای شقاوت بسته شده و یک ماه پای شیاطین در غل و زنجیر بوده و فرصتی مهیا شده تا انسان، مؤمن و باتقوا شود. اما نتوانسته است از این فرصت ها بهره برده و تزکیه و خود سازی کند. بنابراین رمضان فرصتی است تا انسان مؤمن توشه ای برگیرد و برای سرای آخرت ذخیره کند

بازدیدها: 230

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
248708
بازدید امروز
219
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب