حریم حیا در فضای مجازی نباید شکسته شود

حریم حیا در فضای مجازی نباید شکسته شود

image_pdfimage_print

شیخ ابراهیم راه انجام: امروز متأسفانه در فضای مجازی به‌راحتی تصاویر و فیلم‌های منافی عفت منتشر می‌شود و یا سخنان و عباراتی به‌کاربرده می‌شود که شایسته انسان مؤمن و مسلمان نیست.
شیخ ابراهیم راه انجام امام جمعه موقت اهل سنت بندو در خطبه های نماز جمعه این هفته حیا را از جمله مکارم اخلاق دانست و گفت: پیامبر گرامی اسلام که برای تخلق به مکارم اخلاقی، مبعوث شده است؛ حیا را جزئی از ایمان معرفی می‌فرماید: «الحیاء والایمان قرنافاذا رفع احدهما رفع الاخر».
وی افزود: حیا از جمله ویژگی‌های اخلاقی در دین مبین اسلام شمرده شده است؛ چراکه پیامبر اسلام می‌فرماید: «ان لکل دین خلقا و خلق الاسلام الحیاء».
خطیب جمعه در ادامه سخنان با بیان روایاتی از رسول گرامی اسلام(ص) اظهار کرد: نمونه های بسیاری از حیای پیامبر(ص) در روایات بیان شده است. حضرت هنگامی که چیزی را ناخوشایند می داشت آن را به خاطر حیا به زبان نمی‌آورد بعضی از اوقات از شدت شرم و حیا رنگ چهره مبارکشان تغییر می‌کرد.
وی اضافه کرد: آن حضرت از نشستن و مراجعه بیش‌ازحد افراد اگر آزرده می شدند واکنشی نشان نمی‌دادند؛ خداوند متعال برای رفع این مشکل می فرماید: «فاذا طعمتم فانتشروا ولا مستئنسین لحدیث ان ذلکم کان یؤذی النبی فیستحی منکم».
شیخ راه انجام انتشار الفاظ زشت و  ناشایست در فضای مجازی را ترویج بی شرمی دانست و افزود: تشبه مردان به زنان و زنان به مردان، دروغ و کلاه‌برداری، التزام نداشتن به آداب و اخلاق و انجام گناه و منکرات از مظاهر بی شرمی و کم شدن حیا است.

وی در پایان سخنان گفت: تفاوت گناهان در فضای مجازی این است که بدون هیچ حد و مرزی می‌توان به دور از چشم مردم به تمامی گناهان آلوده شد. حیا را در فضای مجازی در شبکه‌های اجتماعی باید در نظر گرفت؛ امروز متأسفانه کمتر به آن توجه می‌شود و هنگام حضور در فضای مجازی به‌راحتی تصاویر و فیلم‌های منافی عفت منتشر می‌شود و یا سخنان و عباراتی به‌کاربرده می‌شود که شایسته انسان مؤمن و مسلمان نیست.

بازدیدها: 111

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
154577
بازدید امروز
31
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب