روز قیامت روز برانگیخته شدن و روز حسابرسی اعمال بندگان است

روز قیامت روز برانگیخته شدن و روز حسابرسی اعمال بندگان است

image_pdfimage_print

شیخ احمد کشتکار: آنچه در اعتقاد روز قیامت لازم است، آن است که بدن‌هایی از قبر‌ها برانگیخته می‌شوند و خدا به‌حساب مردم رسیدگی می‌کند و نیکوکاران به بهشت می‌روند و انسان‌های ظالم به عذاب ابدی یا همان دوزخ می‌روند.
شیخ احمد کشتکار امام‌جمعه اهل سنت سهمو در خطبه‌های نماز جمعه این هفته پیرامون برانگیخته شدن در روز قیامت به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به آیاتی از قرآن گفت: «زَعَمَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنْ لَنْ يُبْعَثُوا ۚقُلْ بَلَىٰ وَرَبِّي لَتُبْعَثُنَّ ثُمَّ لَتُنَبَّؤُنَّ بِمَا عَمِلْتُمْ» کافران گمان کردند که هرگز پس از مرگ برانگیخته نمی‌شوند. بگو: چرا، به خدای من سوگند که البته برانگیخته می‌شوید و سپس به نتیجه اعمال خود آگاهتان گردانند و این کار بر خدا بسیار آسان است.
وی افزود: آنچه در اعتقاد به روز قیامت لازم است، آن است که بدن‌هایی از قبر‌ها برانگیخته می‌شوند و خدا به‌حساب مردم رسیدگی می‌کند و نیکوکاران به بهشت می‌روند و انسان‌های ظالم به عذاب ابدی یا همان دوزخ می‌روند.
خطیب جمعه در ادامه سخنان با اشاره به داستان مرد عربی که نسبت به زنده شدن در روز قیامت ایمان نداشت اشاره کرد و گفت: مرد عرب مشرکى استخوان پوسیده‌ای را با خود به خدمت پیامبر (ص) آورده بود و می‌گفت با این دلیل محکم به مخاصمه با محمد (ص) می‌روم و سخن او را درباره معاد باطل می‌کنم. نزد پیامبر (ص) آمد و صدا زد: چه کسى می‌تواند این استخوان را درحالی‌که پوسیده است از نو زنده کند؟ کدام عقل این ادعا را باور می‌کند و در همین حال براى تأکید سخنان خود قسمتى از آن استخوان را نرم کرد و روى زمین ریخت. (قالَ مَنْ یُحْیِى الْعِظامَ وَ هِىَ رَمِیْمٌ).
وی افزود: به دنبال آن قرآن در پاسخ قاطعی می‌گوید: همان کسى آن را زنده می‌کند که نخستین بار آن را آفرید:« قُلْ یُحْیِیهَا الَّذِی أَنشَأَهَا أَوَّلَ مَرَّة» و اگر تصور می‌کنی استخوان‌های پوسیده سرانجام پراکنده می‌شود و هر ذره‌ای در گوشه‌ای می‌افتد و یا اگر تصور می‌کنی بازگرداندن تمام صفات نخستین به این ذرات امکان ندارد چون کسى از آن آگاه نیست، اشتباه بزرگى است، چراکه او خالق همه‌چیز است و او نسبت به هر مخلوقى دانا است.
شیخ احمد کشتکار در پایان سخنان با اشاره به داستان زنده شدن عزیر(ع) از پیامبران الهی گفت: خداوند در قرآن کریم در ارتباط با وقوع معاد و زنده نمودن مردگان، داستانی را از پیشینان نقل می‌‏کند. در این داستان وقتى عزیر (ع) از کنار آن آبادى ویران می‌‏گذشت، با خود گفت: خدای تعالی چگونه این استخوان‌هاى پوسیده را بار دیگر در قیامت زنده خواهد کرد؟ وقتى عزیر چنین پرسشى را مطرح کرد، خدای متعال بدون درنگ او را قبض روح کرد و پس از صد سال که او مرده بود، دوباره وی را زنده کرد.

بازدیدها: 53

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
163806
بازدید امروز
1226
افراد آنلاین
1
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب