دوستی با افراد مسکین اخلاص را زیاد و کبر را از بین می‌برد

دوستی با افراد مسکین اخلاص را زیاد و کبر را از بین می‌برد

image_pdfimage_print

شیخ احمدرضا کنعانی: دوستی و هم‌نشینی با مسکینان موجب جلب رزق و روزی، شکسته شدن فاصله طبقاتی و باعث ایجاد دوستی و همدلی شده و از نفرت و دشمنی بین افراد جلوگیری می‌کند.
شیخ احمدرضا کنعانی امام جمعه اهل سنت جزیره خارگ در خطبه‌های نماز جمعه این هفته گفت: خداوند منان در قرآن شریف بعد از ایتام، احسان و نیکی به مسکینان را متذکر و یادآور می‌شود، در جامعه افرادی معلول و ازکارافتاده و مانند آن وجود دارد، که بی‌اعتنایی به آن‌ها برخلاف اصول انسانی است؛ پیامبر گرامی اسلام در روایتی می‌فرماید: «اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ فِعْلَ الْخَيْرَاتِ، وَتَرْكَ الْمُنْكَرَاتِ، وَحُبَّ الْمَسَاكِينِ».
وی به آثار دوست داشتن مساکین اشاره کرد و گفت: دوستی چنین افرادی موجب اخلاص در عمل می‌گردد، نیکی به آن‌ها موجب رضای پروردگار در آخرت و برای دنیای انسان نیز برکات بسیاری دربر دارد.
وی بابیان اینکه نشست‌وبرخاست با فقرا کبر را از انسان دور می‌کند افزود: افراد مغرور و متکبر به خاطر غرور و خودپسندی از هم‌نشینی با فقرا و مساکین و نیازمندان دوری و پرهیز می‌کنند.
خطیب جمعه تصریح کرد: دوستی و انس با مساکین موجب اصلاح قلب و خشوع انسان می‌گردد. پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: «إِذَا أَرَدْتَ أَنْ يَلِينَ قَلْبُكَ فَأَطْعِمِ اَلْمِسْكِينَ وَ اِمْسَحْ رَأْسَ اَلْيَتِيمِ» پيامبر خدا به مردى كه از سخت‌دلی خود نزد آن حضرت شكوه كرد، فرمود: اگر می‌خواهی دلت نرم شود، مستمند را اطعام كن و بر سر يتيم دست نوازش بكش.
امام‌جمعه اهل سنت جزیره خارگ در ادامه سخنان به دیگر آثار و برکات دوستی با فقرا پرداخت و گفت: دوستی و هم‌نشینی با مسکینان موجب جلب رزق و روزی و شکسته شدن فاصله طبقاتی و باعث ایجاد دوستی و همدلی شده و از نفرت و دشمنی بین افراد دیگر جلوگیری می‌کند.
شیخ احمدرضا کنعانی بی‌توجهی به مساکین را از نشانه‌های افتادن در دام بی‌ایمانی و موجب چشیدن عذاب الهی دانست و افزود: توجه به نیازمندی‌های نیازمندان از نشانه‌های ایمان و از اسباب ورد به بهشت است و برطرف کردن حاجات آنان از وظایف هر انسان مؤمن و دین‌دار است.

بازدیدها: 48

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
163820
بازدید امروز
1240
افراد آنلاین
1
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب