درس عید قربان عبور از نفس و خواهش‌های نفسانی است

درس عید قربان عبور از نفس و خواهش‌های نفسانی است

image_pdfimage_print

نماز عید سعید قربان در مسجد خلفای راشدین کنگان به امامت شیخ خلیل افرا امام جمعه موقت اهل سنت کنگان با حضور باشکوه نمازگزاران و مؤمنین برگزار شد.
عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت با بیان اینکه درس قربانی نفس و عبور از خواهش‌های نفسانی را از پیامبر خدا حضرت ابراهیم سلام‌الله‌علیه باید فرا بگیریم گفت: در این روز عید، قربانی کردن را از ابوالانبیا ابراهیم علیه‌السلام باید فرا بگیریم.
وی تصریح کرد: زیرپا گذاشتن نفس اماره مهم‌ترین درسی است که می‌توان از پیامبر خدا یاد گرفت.
شیخ افرا متذکر شد: همه ما انسان‌ها همواره در معرض خواسته‌های نفسانی هستیم، باید با استغفار و یاد خدا و رعایت تقوای الهی، نفس اماره درون خود را در اختیار بگیریم.
وی اظهار کرد: ابراهیم علیه‌السلام از پروردگار متعال خواست تا به او فرزندی عطا کند. دعای ایشان مستجاب شد و پس از مدتی خداوند برای آزمایش و امتحان دستور داد تا فرزندش را قربانی کند، حضرت ابراهیم و اسماعیل هر دو فرمان پروردگار را پذیرفتند و از آزمایش الهی سربلند بیرون آمدند.
وی تصریح کرد: از آن‌زمان قربانی کردن مشروعیت یافت و در روایات صحیح آمده است که پیامبر اسلام (ص) یک‌صد شتر آورد و شصت‌وسه شتر را به دست مبارک، به تعداد سال‌های عمر خویش قربانی کرد و دو قربانی دیگر را سال بعد ذبح فرمود؛ اولی را بجای محمد و آل محمد و دومی را بجای آن‌کسی که بضاعت و توانایی قربانی کردن ندارد.
امام‌جمعه موقت اهل سنت کنگان با بیان اینکه عید سعید قربان یک قربانگاه است، افزود: برای ذبح نفس و هر آنچه تعلقات دنیوی و مادی را افزایش می‌دهد، هرکدام از ما باید با تأسی از قهرمان این عید بزرگ نفسانیات خود را قربانی کنیم.
رئیس هیئت افتا و شورای پاسخگویی به مسائل شرعی در ادامه سخنان به احکام و شرایط ذبح قربانی اشاره کرد و گفت: در ذبح گوسفند و بز و شتر و گاو دو شرط اساسی لازم است اول سن قربانی و دوم اینکه عیب دار نباشد.
افرا در پایان یادآور شد: همچنانکه روزه‌داران پس از یک‌ماه روزه‌داری در ماه رمضان پایان آن را در روز عید فطر جشن می‌گیرند، حجاج نیز پس از انجام مناسک حج و وظایف سنگین خود، به‌عنوان پاداش الهی، اتمام احرام را عید می‌دانند و در این روز شادمان و خوش‌حال هستند.

بازدیدها: 61

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
224549
بازدید امروز
48
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب