تواضع و فروتنی از صفات برتر انسانی است

تواضع و فروتنی از صفات برتر انسانی است

image_pdfimage_print

شیخ خلیل افرا گفت: تواضع ازجمله صفات انسان مؤمن است، اگر مسلمانی متخلق به تواضع نباشد، در برابر پروردگار هم نمی‌تواند سرتعظیم فرود آورد.
شیخ خلیل افرا عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در خطبه‌های نماز جمعه این هفته کنگان با اظهار اینکه تواضع به معنای فروتنی، ازجمله صفات یک مؤمن است، گفت: اگر مسلمانی متخلق به تواضع نباشد، نمی‌تواند سرتعظیم در مقابل پروردگار فرود آورد و خدایش را بندگی کند.
وی تکبر را در مقابل تواضع دانست و ضمن نکوهش این خصلت با توجه به آیاتی از قرآن گفت: «ولا تمش فی الارض مرحاانک لن تخرق الارض ولن تبلغ الجبال طولا». در روی زمین با تکبر و غرور گام برمدار چراکه نمی‌توانی زمین را بشکافی و طول قامتت هرگز به کوه‌ها نمی‌رسد. کوه‌های با آن عظمت در برابر عظمت خدا همچون پر کاهی هستند معلق در هوا که بدون اراده به این‌سو و آن‌سو می‌روند.
رئیس هیئت افتای اهل سنت بوشهر تواضع را سیره و سنت رسول اکرم عنوان کرد و گفت: رسول‌خدا (ص) نیز که در بندگی سرآمد روزگار بود، در تواضع و فروتنی نیز برترین نمونه زمانش به شمار می‌آمد.
خطیب جمعه تصریح کرد: آن حضرت با آنکه والاترین مقام و مرتبه را نزد خدای متعال و مردم داشت؛ اما هرگز جز تواضع در برخورد با مردم از او دیده نشد.
عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت با بیان اینکه اگرچه تواضع در جای خود از آداب و سنن پسندیده و از ویژگی‌ها و صفات بندگان خاص خدا برشمرده شده است، اضافه کرد: اما تواضع بی‌جا نیز باعث مفسده‌هایی است، اگر تواضع از حدش بگذرد، حقارت است و حقارت در اسلام حرام است. شیخ خلیل افرا خاطرنشان کرد: رسول‌خدا (ص) همچنین در تواضع و فروتنی چنان بود که خود را به حقارت نمی‌افکند و می‌فرمود: خوشا به حال کسی که برای خدای متعال فروتنی کند بی‌آنکه نقص و کاستی‌ای داشته باشد و خود را ذلیل گرداند بی‌آنکه در حال خواری و مسکنت باشد.

بازدیدها: 284

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
261330
بازدید امروز
58
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب