بیست و سومین شماره فصلنامه علمی تخصصی حبل‌المتین منتشر شد

بیست و سومین شماره فصلنامه علمی تخصصی حبل‌المتین منتشر شد

image_pdfimage_print

بیست و سومین شماره فصلنامه علمی تخصصی حبل‌المتین به صاحب‌امتیازی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت منتشر شد.
به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت بوشهر،‌ به نقل از پايگاه اطلاع رساني دبيرخانه شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت، شماره فصلنامه علمی تخصصی حبل‌المتین ویژه تابستان ۹۷ به صاحب‌ امتیازی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت چاپ و روانه بازار می شود.
دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت با هدف توسعه و تعمیق مطالعات تطبیقی و مقارنه ای، تقویت فرهنگ تقریب و وحدت بین مذاهب اسلامی و ارتقاء سطح علمی طلاب و روحانیون اهل سنت، اقدام به انتشار فصلنامه علمی- تخصصی حبل المتین کرده است.
این فصلنامه بنا دارد با استفاده از ظرفیت‌های علمی عالمان و پژوهشگران مذاهب اسلامی، بستری مناسب برای تعامل افکار و اندیشه های راهبردی و کاربردی در حوزه علوم و معارف اسلامی را فراهم نماید.
فصلنامه حبل المتین نخستین نشریه تخصصی در حوزه اهل سنت است که در کشور منتشر می‌شود و امیدوار است با استقبال صاحب نظران اهل قلم به ویژه پژوهشگران اهل سنت مواجه گشته و گامی مؤثر در تولید و توسعه علوم اسلامی با رویکرد تقریبی بردارد.

**************************************************************

در این شماره۶ مقاله مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته که به این شرح است:
۱- بررسی تطبیقی قسامه و شرایط آن از منظر فقه اسلامی و قانون مجازات اسلامی.
نویسنده جلال محمدی از اهل سنت؛ قاضی دادگستری و مدرس دانشگاه؛
۲- تبیین زندگی مسالمت آمیز در قرآن و سنت.
نویسنده: ماموستا خالد عیسی زاده محقق و پژوهشگراز اهل سنت؛
۳- اثبات عقیده مهدویت از منظر اهل سنت و جماعت
نویسنده: سید محمد فیاض صادقیان تالشی محقق و پژوهشگر اهل سنت.
۴- نقش قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در هوشمندسازی ارتش آزاد سوریه.
نویسنده: سیدمرتضی عریضی میبدی، دانشجوی دکتری مطالعات خاورمیانه.
۵- آیا اسلام دینی منحصر به فرد است؟
نویسنده:شادي حميد؛ مدير«مركز خاورميانه» دانشگاه استنفورد و عضو پروژه «روابط آمريكا با جهان اسلام» در مؤسسه بروكينگز.
مترجم: حسين جعفري موحد، پژوهشگر و مترجم علوم سياسي و روابط بين الملل.
۶- درنگي در آيه «حرمت توهين به مقدسات»
نویسنده: غلام یحیی شامردی؛ محقق و پژوهشگر اهل سنت، کارشناس علوم قرآن و امام جمعه بنی تاک، از توابع تربت جام.

*************************************************************

چکیده مقالات این شماره بدین شرح می باشد:

۱-بررسی تطبیقی قسامه و شرایط آن از منظر فقه اسلامی و قانون مجازات اسلامی
چکیده
از جمله موضوعاتي كه در قانون مجازات اسلامي آمده و در زمره قواعد فقهي منصوص محسوب مي‌شود، موضوع قسامه است. مراد از منصوص اين است كه قاعده مذكور مستند به روايت است و در زمره قواعد اصطيادي محسوب نمي‌شود. در مورد عمل به قاعده مذكور بين فقها تفاوت نظر وجود دارد؛ فقهاي شيعه، بر اعتبار قسامه در قتل نفس و اعضاء و جوارح ظاهراً اجماع دارند و معتقدند كه قسامه هم رفع اتهام و هم اثبات جنايت مي‌كند؛ يعني قسامه‌اي كه اولياي مقتول اقامه مي‌كنند، اثبات جنايت براي متهم و قسامه‌اي كه متهم اقامه مي‌كند، از او رفع اتهام مي‌نمايد. اما علماي عامه اتفاق نظر دارند كه قسامه فقط در قتل نفس معتبر است. ابوحنيفه معتقد است كه قسامه، اثبات جنايت نمي‌كند و كاربرد حقوقي آن تنها رفع اتهام است، ولي مالكي و شافعي و احمد بن ‌حنبل معتقدند كه قسامه هم اثبات جنايت و هم نفي اتهام مي‌كند. آنچه كه مخالفان قسامه به آن نظر دارند، اصل تشريع قسامه نيست، بلكه نامعقول بودن صدور حكم قصاص به استناد سوگند پنجاه نفر است كه از مستندات وارده استنتاج مذكور بعيد نيست؛ به خصوص اينكه حكم مذكور جزء احكام امضايي است.
واژگان کليدی: لوث، قسامه، ادله اثبات جرم، سوگند.

***************************************************************

۲- تبیین زندگی مسالمت آمیز در قرآن و سنت
چکیده
همزیستی مسالمت آمیز بین انسان ها و به خصوص میان مسلمانان از فرقه ها و مذاهب مختلف یکی از آرزوهای دیرین مصلحان و آزاداندیشان مسلمان بوده است. آن ها با ارائه راهکارهای مختلف همواره تلاش نمودند تا امت اسلامی را از گرفتاری هایی که از ناحیه ی عدم هماهنگی و وحدت در بین امت اسلامی به وجود آمده است، نجات دهند و بر آن نقطه پایان بگذارد؛ ولی متأسفانه تاکنون به خوبی این هدف مقدس و لازم نائل نیامده اند، هر چند که گام های مثبتی برداشته شده است. این حقیقت برای همه روشن است که تنها مرجع مورد قبول، قرآن کریم و سنت پیامبر(ص) است که در آن هیچ اختلافی بین مسلمانان نیست؛ به طور قطع مراجعه به این دو منبع الهی می تواند همه دردها و گرفتاری های مادی و معنوی همه بشریت و خصوصاً مسلمانان را برطرف نماید. قرآن کریم و سنت نبوی به زندگی مسالمت آمیز مسلمانان تصریح نموده و از مسلمانان خواسته اند که از اختلاف دوری نمایند و یَد واحده باشند و در کنار هم برادرگونه زندگی نمایند.
کلید واژه ها: زندگی مسالمت آمیز، وحدت، مسلمانان، قرآن، سنت.

***************************************************************

۳- نقش قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در هوشمندسازی ارتش آزاد سوریه
چکیده
با شکل‌گیری بیداری اسلامی در منطقه و سقوط دولت‌های غرب مدار در تونس و مصر، تلاش‌هایی از سوی محور غربی-عربی انجام گرفت تا دامنه این تحولات به سوریه نیز کشیده شود. وجود برخی نارضایتی‌ها در سوریه، زمینه مداخله را فراهم کرد؛ اما نقش کشورهای خارجی در تحولات سوریه بسیار بیشتر از نارضایتی‌های داخلی بود. با آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی، دولت‌های مخالف نظام سوریه به اشکال مختلف کوشیدند تا نظام مردمی سوریه را تضعیف و در نهایت ساقط کنند. در این راستا، اصلی‌ترین تلاش آن‌ها حمایت‌های نظامی-رسانه‌ای از گروه‌های تروریستی به‌ویژه ارتش آزاد سوریه از سوی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بوده که در پی آن، موجب برافروختن آتش جنگ داخلی در سوریه و ناامن‌تر کردن این کشور شده است. بنابراین می‌توان این سؤال را مطرح کرد که نقش عربستان سعودی و آمریکا در هوشمندسازی ارتش آزاد چیست و حمایت عربستان سعودی و آمریکا از این گروه چه تأثیری بر امنیت داخلی سوریه خواهد گذاشت؟ ازاین‌رو، هدف مقاله حاضر که به روش توصیفی-تحلیلی انجام ‌شده، این است که نشان دهد حمایت‌های عناصر بیگانه و خارجی از گروه‌های تروریستی باعث می‌شود تا یک کشور از همه ابعاد امنیتی فلج شود و زمینه بی‌ثباتی در منطقه فراهم گردد. چارچوب نظری این مقاله مبتنی بر استراتژی هوشمندسازی است؛ استراتژی ای که از ترکیب استراتژی نرم و سخت پایه‌ریزی می‌شود. فرضیه مقاله هم مبتنی بر این امر است که حمایت نظامی-رسانه‌ای آمریکا و عربستان سعودی از ارتش آزاد سوریه باعث شده تا امنیت داخلی سوریه به خطر افتد.
واژگان کلیدی: تسلیح‌سازی، معارضین سوری، بحران سوریه، امنیت ملی سوریه

***************************************************************

۴- آیا اسلام دینی منحصر به فرد است؟
چکیده
مسئله رابطه «دین» و «سیاست» بدون تردید یکی از مسائل مهم در حوزه اندیشه های اجتماعی و سیاسی است. در بین اندیشمندان مسلمان در خصوص نوع و کیفیت این موضوع مناقشه و نزاع جدی وجود دارد. برخی با رد هر گونه رابطه میان دین و سیاست، دخالت هر یک از آن دو در حوزه وظایف دیگری را موجب اضمحلال هر دو طرف می دانند. اما برخی دیگر معتقد به وجود رابطه ای تنگاتنگ و متقابل بین دین و سیاست هستند. مقاله حاضر از جایگاه حمایتی از رابطه دین و سیاست، به دنبال فهم و تشریح این موضوع است که اسلام در زمینه ارتباط با سیاست، یک استثناء است و در مقایسه با سایر ادیان از جمله مسیحیت، منابع غنی تری را برای افرادی که درگیر سیاست هستند، در اختیار می گذارد.
واژگان كليدي: اسلام، مسيحيت، يهوديت، اصلاحات، نوگرايي، سكولاريسم

***************************************************************

۵- اثبات عقیده مهدویت از منظر اهل سنت و جماعت
چکيده
در این مقاله پس از آشنایی با اسامی منکرين احاديث مهدي، به آراء و نظرات شان پرداخته شده و به شبهات اساسی که این منکرین به آنها متمسک شده و با استناد به آنها، این عقیده اصیل را منکر گشته اند، جواب علمی و مستند داده شده است. سپس با ذکر اسامی کسانی که به دروغ مدعی مهدویت شده و با سوءاستفاده از این عقیده، افرادی را پیرو خود کرده و از قِبَل آنها به اموال و جایگاهی رسیده اند، می پردازد. عنوان این نکته می تواند دلیل بر اصالت وجود این عقیده در بین مسلمانان باشد. در ادامه مقاله به بررسی و شرح نام بزرگانی می پردازد که از صدر اسلام تاکنون، از صحابه تا معاصرین، روایت، کتاب و یا سخنانی در جهت تأیید این عقیده داشته‌اند و در نهایت با عنوان این مطلب که عقيدۀ مهدويت، تنها مخصوص دين اسلام نيست، گامی دیگر در اثبات این عقیده برداشته شده است.
کلید واژگان: مهدویت، مدعیان، منکریان، شبهات، اثبات عقیده

***************************************************************

۶- درنگي در آيه «حرمت توهين به مقدسات»
چکیده
در آیین اسلام، اصل آن است که تمام جان ها حرمت داشته باشند و آبروها و حیثیت ها حفظ گردند. بدون شک ادبیات گفتاری و رفتاری مسلمانان، مشحون از نکات اخلاقی و تربیتی است و به شدت با دشنام، بدزبانی و دشمن تراشی مخالف است. البته بدیهی است دینی که پیروانش را از دشنام دادن به پدیده های طبیعت (روزگار، شب، روز، باد، زمین، آسمان و…) نهی می کند، به طریق اولی آنها را از دشنام دادن به یکدیگر و توهین به مقدسات باز می دارد. مقاله پیش رو با نگاهی اخلاقی و تربیتی، پس از ذکر مقدمه ای به بحث و بررسی آیه «وَلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ كَذَلِكَ زَيَّنَّا لِكُلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِم مَّرْجِعُهُمْ فَيُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ» (انعام، ۱۰۸) از نگاه مفسران فریقین پرداخته است که پیکره اصلی آن را قاعده سد ذرایع، تفسیر و سبب نزول، روایات نهی از سب و دشنام، عمل گرایی و بعد هدایتی آیه، پاسخ به سؤالات و شبهات و بیان فتاوایی پیرامون توهین به مقدسات تشکیل داده است.
کلیدواژه ها: سب، توهین به مقدسات، سد ذرایع.

***********************************************************

بیست و سومین شماره فصلنامه علمی تخصصی حبل‌المتین ویژه تابستان۱۳۹۷ به صاحب‌امتیازی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و مدیرمسؤولی محمدصادق عرب‌نیا در ۲۱۱ صفحه چاپ و روانه بازار شده است.

بازدیدها: 99

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
146820
بازدید امروز
135
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب