بیانیه های شورای افتای اهل سنت استان بوشهر

بیانیه های شورای افتای اهل سنت استان بوشهر

image_pdfimage_print

بیانیه اعلام ماه مبارک رمضان:

واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا

طبق مذهب امام شافعی (رحمه الله) اعلام ماه مبارک رمضان از شئون حاکم اسلامی می باشد. بنابراین، ما هیأت افتاء و ائمه جمعه اهل سنت استان بوشهر طبق آیه قرآنی برای جلوگیری از تفرقه از اعلام دفتر مقام معظم رهبری حفظه الله برای اعلام شروع ماه مبارک رمضان تبعیت نموده و همواره در این چند سال تبعیت خود را از مواضع عالمانه و حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی اعلام و اثبات نموده ایم و این امر باعث شده است به امت واحده شدن مسلمین و وحدت رویه کمک کند و طبق نص صریح قرآن تبعیت از حاکم شرع الزامی و واجب می دانیم. به خصوص در جمهوری اسلامی ایران که حاکمی فقیه و مجتهدی جامع الشرایط و عادل در رأس حکومت است.

شورای افتاء و هیأت پاسخگویی به مسائل شرعی اهل سنت استان بوشهر

 

بیانیه زکات فطریه:

زکات فطریه امسال رمضان ۱۳۹۸ه.ش – ۱۴۴۰ ه.ق – مبلغ چهل هزار تومان تعیین می گردد که به عنوان حقی واجب به مستحقین پرداخت گردد.    شورای افتاء و هیأت پاسخگویی به مسائل شرعی اهل سنت استان بوشهر
الحمدلله رب العالمین والصلاه والسلام علی خیر خلقه سیدنا محمد صلی الله علیه و آله و سلم و علی آله الطاهرین و صحابته اجمعین. اما بعد: در کتاب صحیح بخاری و مسلم آمده است: عن ابن عمر (رضی الله عنهما) قال: فرض رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم – زکاه الفطر من رمضان صاعا من تمر او صاعا من شعیر – علی العبد والحر والذکر والانثی والصغیر والکبیر من المسلمین. ترجمه: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم زکات فطر را فرض نمود بر هر فرد یک صاع، معادل ۵/۲ الی سه کیلو خرما یا جو بر برده و آزاد و مرد و زن و کوچک و بزرگ از مسلمانان و در روایتی دیگر کشمش و کشک ذکر شده است.
همان طوری که می دانیم ماه مبارک ماه خیرات و صدقات و ماه اطعام و کمک به فقرا و مستمندان است. خدای عزوجل و پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه و آله و سلم زکاتی به نام زکات فطریه را در این ماه بر اساس حدیث فوق و روایاتی دیگر قرار داده است که به مستحقین پرداخت می شود. امروزه بدین خاطر که قوت (خوراک) غالب مردم شهر و خانواده ها برنج است لذا پرداخت زکات بهتر است از برنج باشد و از آنجایی که نیاز فقرا به قیمت مواد غذایی بیش از خود مواد غذایی است از این جهت مصلحت شرعی و حاجت مردم ایجاب می کند که فطریه معادل قیمت مواد غذایی که غالباً برنج است تعیین گردد.
بر این اساس قیمت برنج در حال حاضر از قرار هر کیلو سیزده هزار و سیصد تومان است و یک صاع معادل ۵/۲ الی ۳ کیلوگرم می باشد. لذا رکات فطریه هر شخص مبلغ چهل هزار تومان می باشد. لذا بر هر فرد زکات فطریه امسال چهل هزار تومان تعیین می گردد که به عنوان حقی واجب به مستحقین پرداخت گردد.
تذکر: کفاره هر روزه روزه ی کسانی که قادر به روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان نبوده اند یک مد طعام معادل ۶۵۰ الی ۷۰۰ گرم برنج که اطعام یک مسکین است و از آنجایی که برنج به تنهایی قابل استفاده نیست و نیاز به مخلفاتی مانند گوشت و سوپ و سبزی دارد، کفاره هر روز پانزده هزار تومان در نظر گرفته شده است. والله اعلم.
توجه: (نصاب زکات مال، چهل میلیون تومان است).
ضمناً توصیه می شود ائمه محترم جماعت طبق مذهب امام شافعی رحمه الله، قنوت در نماز وتر از نیمه دوم ماه مبارک رمضان شروع نمایند و قنوت در نماز صبح فراموش نکنند.
رئیس شورای افتاء و هیأت پاسخگویی به مسائل شرعی اهل سنت استان بوشهر
بازدیدها: 503

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
273046
بازدید امروز
227
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب