بندگان خوب خدا متخلق به تواضع و شکیبایی هستند

بندگان خوب خدا متخلق به تواضع و شکیبایی هستند

image_pdfimage_print

شیخ خلیل افرا: بندگان خوب خدا یکی از صفات ایشان تواضع است؛ آرام و بدون غرور و تکبر روی زمین راه می‌روند. تواضع و فروتنی منش و رفتار اخلاقی است که شایسته است همه ما بدان متخلق باشیم.
شیخ خلیل افرا عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در خطبه‌های نماز جمعه این هفته مسجد جامع شهر عسلویه اظهار کرد: «عبادالرحمن» گروهی از بندگان صالح خداوند هستند که رحمانیت خداوند در آن‌ها ظهور پیدا کرده است. اعمال این گروه بر اساس عبادات و عمل به کارهایی است که خداوند به آن راضی است و به همین دلیل چشمه‌های رحمت الهی در وجود آن‌ها جاری شده و اینان در حقیقت به اسم رحمان و رحیم خداوند متصفند.
وی افزود: خداوند متعال در سوره فرقان‏ ویژگى‌هاى عباد الرحمن را برشمرده و در آخر مى‌‏فرماید: اگر بندگان خدا داراى این ویژگى‏‌ها باشند، قطعاً هدایت یافته و به پاداش عظیم الهى خواهند رسید. آن‌ها بندگان واقعی خداوند هستند همان‌طور که بعضی از انسان‌ها بنده شیطان و یا بنده زر و زیور و ظواهر دنیا هستند.
خطیب جمعه به نخستین نشانه ا‌ز نشانه‌های بندگان خدا‌ی مهربان اشاره کرد و گفت: بندگان خوب خدا یکی از صفات ایشان تواضع است؛ آرام و بدون غرور و تکبر روی زمین راه می‌روند. تواضع و فروتنی منش اخلاقی است که شایسته است همه ما بدان متصف و متخلق باشیم.
عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت تأکید کرد: عباد الرحمن راه رفتنشان با آرامش است؛ راه رفتن کسی که از خاک برآمده و بر خاک برمی‌گردد.
امام‌جمعه موقت اهل سنت کنگان بابیان اینکه خداوند متعال مؤمنان را از کبر در گفتار و رفتار نهی کرده است متذکر شد: تواضع یکی از صفات برجسته آن‌هاست چرا انسان تکبر می‌کند درحالی‌که اصلش خاک و از آبی ناچیز است: «وَ بَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسانِ مِنْ طينٍ _ ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِنْ سُلالَةٍ مِنْ ماءٍ مَهينٍ».
وی با تأکید بر اینکه تکبر و غرور هم بر مردان و هم بر زنان حرام است، افزود: دومین ویژگی که باید مسلمان به آن آراسته و متخلق گردد حلم و بردباری است. کسی در حق آن‌ها بدی کرد با بدی جواب نمی‌دهد بلکه با نیکی پاسخ می‌دهد: «وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا».
وی یادآور شد: جهل در اینجا ضد علم نیست، بلکه ضد حلم است و می‌فرماید: «سَلَامٌ عَلَيْكُمْ لَا نَبْتَغِي الْجَاهِلِينَ» جاهل ازنظر قرآن کسی است که خداوند را نافرمانی کند. خداوند درباره حضرت یوسف با زبان حضرت یوسف علیه‌السلام می‌فرماید: «وَإِلَّا تَصْرِفْ عَنِّي كَيْدَهُنَّ أَصْبُ إِلَيْهِنَّ وَأَكُنْ مِنَ الْجَاهِلِينَ» و یا درباره حضرت موسی علیه‌السلام: «قَالُوا أَتَتَّخِذُنَا هُزُوًا قَالَ أَعُوذُ بِاللَّهِ أَنْ أَكُونَ مِنَ الْجَاهِلِينَ».
شیخ خلیل افرا بابیان این آیه «وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ» اظهار کرد: در اینجا دو مرتبه و مقام است؛ اول مقام عدل این‌که در مقابل بدی، بدی کند. دوم مقام فضل، اگر مقامش بالاتر است؛ یعنی در مقابل بدی دیگران به آن‌ها نیکی و خوبی کند. کسی این مقام را می‌تواند به دست آورد که از صبر کنندگان و شکیبایان باشد.
رئیس هیئت افتاء اهل سنت استان بوشهر اضافه کرد: از انس ابن مالک (رضی‌الله‌عنه) سؤال شد درباره این آیه و معنایش، انس در پاسخ گفت: شخصی به او دشنام دهد پس او در جواب بگوید: اگر راست می‌گویی خداوند مرا بیامرزد و اگر دروغ میگویی و به من تهمت می‌زنی خداوند تو را بیامرزد.
وی در پایان سخنان عنوان کرد: با حلم و بردباری و تواضع و فروتنی انسان می‌تواند اجر و ثواب و خیرات دنیا و آخرت را به دست آورد و متخلق به اخلاق اسلامی گردد و با این تعامل شایسته و خوب برای همگان اسوه و الگو گردد.

بازدیدها: 252

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
253930
بازدید امروز
62
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب