انصاف در معاملات عین احسان و نیکوکاری است

انصاف در معاملات عین احسان و نیکوکاری است

image_pdfimage_print

شیخ یعقوب شمسا: اگر انسان در خریدوفروش و معاملات انصاف داشته باشد و از گران‌فروشی پرهیز و مراعات حال عموم مردم و افراد بی‌بضاعت را کند این بزرگ‌ترین احسان و نیکوکاری است.
شیخ یعقوب شمسا امام‌جمعه موقت اهل سنت سیراف در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به آیاتی از قرآن گفت: «ان الله یامر بالعدل و الاحسان». اگر هر مسلمانی این آیه را سرلوحه زندگی خود قرار دهد و پایبند به این آیه از قرآن باشد و به آن عمل کند در چنین صورتی ما می‌توانیم جامعه‌ای سالم داشته باشیم و شاهد جرائم و تخلفات و منکرات در جامعه نباشیم.
وی عامل اصلی که انسان را نزد خداوند بزرگوار و گرامی می‌دارد عمل به این آیه دانست و گفت: اصولاً اسلام مکتب اعتدال است و امت اسلامى امتى معتدل هستند، نظام آن عادلانه و خداى تعالى عادل است. اجراى عدالت در جامعه بشرى از اهداف اصلى قرآن و خداوند است و بندگان را توصیه می‌کند که در همه زمینه‌ها عدالت را رعایت کنند.
خطیب جمعه در ادامه سخنان عدالت در دادوستد، معامله و خریدوفروش را یکی از توصیه‌های خدا و پیغمبر دانست و گفت: در بازار مسلمانان، کم‌فروشی و فریب یکی از مواردی است که در آموزه‌های دین اسلام ما را از آن نهی کرده است. انصاف در معامله و گرفتن سود مناسب و قانونی مطابق احکام دینی بابت فروش هر جنسی از ویژگی‌های دین‌داری و تقواست و رعایت آن سبب پاکی مال و افزایش روزی می‌گردد.
وی تصریح کرد: اگر انسان در خریدوفروش و معاملات انصاف داشته باشد و از گران‌فروشی پرهیز و مراعات حال عموم مردم و افراد بی‌بضاعت را کند این بزرگ‌ترین احسان و نیکوکاری است.
شیخ یعقوب شمسا یادآور شد: امروز متأسفانه بعضی از افراد سودجو از روی حرص و طمع و سوءاستفاده از وضعیت اقتصادی کشور اجناس را به چند برابر قیمت به فروش می‌رسانند؛ این‌گونه معاملات بی‌عدالتی و ظلم در حق دیگران است. گر چه در معامله از نظر ظاهری سود بسیاری نصیب آنان شده است اما هیچ خیروبرکتی در بر نخواهد داشت.
خطیب جمعه در پایان خطبه متذکر شد: فروشندگان و تجار در خریدوفروش‌ها باید همواره سعی کنند که تقوا و خداترسی را در نظر گیرند و خداوند را ناظر اعمال خود بدانند تا هم رضایت خدا را و هم رضایت بندگان خدا را به دست آوردند.

بازدیدها: 99

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
163846
بازدید امروز
1266
افراد آنلاین
1
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب