امام حسین (ع) نماد وحدت مذاهب اسلامی است

امام حسین (ع) نماد وحدت مذاهب اسلامی است

image_pdfimage_print

شیخ اسماعیل بازدار: امام حسین (ع) شخصیتی است بزرگ و برای همه مذاهب اسلامی نماد وحدت است. حضرت (ع) با شهادتش پرچم اسلام را برافراشت؛ و برای جهان اسلام، باشهامت و شجاعتش و آزادگی‌اش عزت و افتخار آفرید.

شیخ اسماعیل بازدار امام‌جمعه اهل سنت شهر بوشهر، در مسجد شیخ سعدون شهرستان بوشهر، به مناسبت شهادت سید و سالار شهیدان در جمع عزاداران گفت: این ایام، ایام شهادت سرور جوانان بهشت، سیدنا حسین بن علی (رض) است. شاید کسی با نگاهی گذرا این اندیشه را در ذهن خودش تداعی کند که شهادت سیدنا حسین رضی‌الله‌عنه مثل شهادت دیگر آزادمردان و بزرگان دین است؛ اما با تعمق و تأمل بیشتر انسان به حقائق بسیار بزرگی پی می‌برد.

وی سیدالشهدا (ع) را شخصیت بسیار عظیمی در تاریخ امت رسول‌الله (ص) بیان کرد و اظهار کرد: هیچ‌کسی نمی‌تواند ادعا کند که درس‌هایی که از شهادت سیدنا حسین (ع) گرفته، تمام و کامل است. چراکه انسان با تعمق و تأمل بیشتر به درس‌های بیشتر و عمیق‌تری می‌تواند برسد که نویسندگان در نوشتن آن و گویندگان در گفتن و بیان آن و شنوندگان از شنیدن آن عاجز مانده‌اند. چراکه امام حسین از برترین و از شخصیت‌های بسیار بزرگ اسلامی است.

وی افزود: جدش رسول اکرم (ص)، پدرش سیدنا علی (رض)، مادرش سیدتنا فاطمةالزهرا رضی‌الله‌عنها و برادرش سبط اکبر امام حسن (رض) بوده و همه خاندان و خویشاوندان ایشان از اهل‌بیت رسول‌الله و بیت نبوت بوده‌اند. بر همین اساس شهادت این سرور بزرگ و این آزادمرد تاریخ بشریت بسیار سخت و تلخ و جانکاه است.

شیخ اسماعیل بازدار یادآور شد: وقتی‌که سیرت این بزرگوار را مطالعه می‌کنیم، بااینکه زمان بسیار زیادی از شهادت این بزرگ‌مرد تاریخ می‌گذرد، اما باز مطالعه نوشته‌ها و کتاب‌هایی که در بیان عظمت مصیبت حضرت (ع) نوشته ‌شده است پیکر انسان را و دل انسان را می‌لرزاند. بسیار جای تأسف دارد که چگونه مسلمانان و کسانی که ادعای اسلام و پیروی از نبی مکرم اسلام را داشتند، برای تقرب به خداوند چنین جنایت بزرگ و بسیار فجیع را مرتکب شدند. وقتی‌که این عصر و زمان را مطالعه می‌کنیم می‌بینیم چه شباهت‌هاایست بین امروز و دیروز، افرادی بی‌گناه مظلومانه کشته می‌شوند و قاتلین کودکان و زنان مسلمان برای تقرب به خداوند و نیل به رضوان الهی چنین جنایت‌هایی را مرتکب می‌شوند.

وی بابیان اینکه امام حسین (ع) شخصیت بزرگی است و برای همه مذاهب اسلامی به‌عنوان نماد وحدت شناخته می‌شود، اضافه کرد: حضرت با شهادتش پرچم اسلام برافراشت و برای جهان اسلام، باشهامتش و شجاعتش و آزادگی‌اش عزت و افتخار آفرید. مسلمانان به وجود چنین شخصیت‌هایی که در تاریخ داشته‌اند افتخار می‌کنند و از این بزرگان درس آزادی گرفته و تن به ذلت نداده و زندگی ذلیلانِه را نمی‌پذیرند.

وی تأکید کرد: مسلمانان حاضرند جان و مالشان را در کف دست بگیرند و با خداوند حسینی‌وار وارد معامله شوند: «ان الله اشتری من المؤمنین انفسهم و اموالهم بان لهم الجنة» خداوند از مؤمنین جان و مالشان را می‌خرد.

امام‌جمعه اهل سنت بوشهر خاطرنشان شد: حزن و اندوه سراسر وجود ما را فرامی‌گیرد و بسیار متأسف می‌شوم که چگونه مسلمانان باوجود این مشاعل و چراغ‌های هدایت، تاریکی قلب آن‌ها را فراگرفته و هلاکت و نابودی را بر پیروزی و رستگاری ترجیح داده‌اند.

وی اذعان کرد: مسند و مناصب دنیا مگرچه بوده است که حاضر شدند سر مبارک سیدنا حسین دردانه و سبط پیامبر اکرم را از تن مبارکش جدا کنند و بر آن ببالند و افتخار کنند. قطره‌قطره خون مبارک ایشان همواره احیاگر سرزمین و دل‌های مرده است. همان‌طور که شهدا زنده هستند وقتی خون شهید به زمین می‌افتد درهای آسمان باز می‌شود و درجات شهید نزد خداوند بسیار اعلی و رفیع است.

سخنران مراسم بابیان اینکه همه این شهدایی که در روز عاشورا جانشان را تقدیم دین کردند نامشان در برگه‌های زرین تاریخ ثبت‌شده است، اضافه کرد: امثال عبیدالله ابن زیاد امثال شمر، ابن‌سعد و ابن‌ابی‌وقاص، وقتی تاریخ را مطالعه می‌کنیم می‌بینیم پدران و قبایل آن‌ها همانند خودشان سخت و سنگدل بوده‌اند. چون‌که حب دنیا چهارزانو بر قلب آن‌ها نشسته بود و چیزی جز منافع دنیا را نمی‌دیدند و چیزی جز وعده‌ها را مشاهده نمی‌کردند.

بازدار بابیان اینکه خداوند تکیه‌گاه بزرگی است و به غیرپروردگار نباید اتکال و توکل نمود افزود: سیدنا حسین چیزی جز خداوند را مشاهده نمی‌کرد. می‌توانست بیعت کند. می‌توانست برگردد؛ اما عزت و سرافرازی را بر ذلت ترجیح می‌دهد.

 وی ضمن تصریح بر ارادت اهل سنت بر اهل‌بیت و عترت پیامبر تأکید کرد: مسلمانان، نمازشان بدون صلوات بر پیامبر و آل بیت پیامبر (ص) قبول نیست. حتی برادران اهل سنت در نمازهای یومیه و نمازهای واجب و سنت، در تشهد اگر درود نفرستند نماز آن‌ها باطل است.

لازم به ذکر است این مراسم با تلاش دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر برگزار شد.

بازدیدها: 112

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
146169
بازدید امروز
3119
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب