اسلام با نگاهی متفاوت به زن حرمت و كرامت بخشيده است

اسلام با نگاهی متفاوت به زن حرمت و كرامت بخشيده است

image_pdfimage_print

شیخ ابراهیم محمدی: رسول‌الله (ص) الگویی کامل از اخلاق نیکو  در رفتار مناسب نسبت به همسران و فرزندان و اهل‌بیتش برای تمام مسلمانان هستند.
شیخ ابراهیم محمدی امام‌جمعه اهل سنت عسلویه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته گفت: اسلام زن را کرامت بخشیده و او را از بردگی مردان رهانیده و او را از اینکه همچون کالایی ارزان که شرافت و احترامی نداشته باشد آزاد کرده است.
وی در ادامه سخنان به شرایط و نمونه‌هایی از احترام به خانواده و زن اشاره کرد و گفت: اسلام برای زن از میراث سهمی عادلانه قرار داده است؛ در برخی شرایط سهم زن را مساوی سهم مرد قرار داده و در برخی شرایط سهم زن را متفاوت از سهم مرد قرارداده است؛ البته این‌ها را برمبنای قرابت و تکلیف نفقه وضع نموده است.
وی با اشاره به اینکه دربسیاری از مسائل، اسلام زن و مرد را باهم برابر قرارداده است، افزود: رسول‌الله (ص) فرمودند: «انما النساء شقائق الرجال» زنان همتای مردان هستند.
خطیب جمعه اضافه کرد: اسلام به زن حق انتخاب شوهر را داده و بخش بزرگی از مسئولیت تربیت فرزندان را به عهده او قرار داده است.
شیخ ابراهیم محمدی بابیان اینکه اسلام نام ‌و افتخار انتساب به پدر را برای زن باقی گذاشته است؛ اضافه کرد: بنابراین پس از ازدواج نسبت زن تغییر نمی‌یابد و همچنان به پدر و خانواده‌اش منسوب است.
وی در ادامه بیان حقوق زن گفت: اسلام بر مرد واجب نموده مراعات زن را بنماید و درصورتی‌که نفقه زن به عهده مرد باشد، مانند همسر، مادر، دختر، بدون منت نفقه‌اش را بپردازد.
امام‌جمعه اهل سنت عسلویه بابیان اینکه رسول خدا (ص) همیشه نسبت به زنان سفارش به ‌رفتار نیک می‌کردند، افزود: «استوصوا بالنساء خيرا» و زمانی که درحجة الوظاع بودند اين سفارش را تکرار کردند و در جمع بیش از یک‌صد هزار نفر قسمت خاصی از خطبه و سخنان خود را به این موضوع اختصاص دادند: «استوصوا بالنساء خيرا فانما هن عوان عندكم» بازنان به نيكي رفتار کنید، چراکه آنان تحت قیومت و مسئولیت شما هستند، هرچند قیومت زنان در دست مردان است و طلاق نیز در دست آنان قرارداد شده است، ولی باید توجه کرد این امتیازی برای مردان و ضعفی برای زنان محسوب نمی‌شود.
وی گفت: رسول‌الله صلی‌الله علیه وآله می‌فرمایند: «خیرکم خیرکم لاهله و اناخیرکم لاهلی» بهترین شما کسی است که با همسر و فرزندانش خوب رفتار کند و من از همه شما در این زمینه برترم.
خطیب جمعه ضمن توصیه به تأسی و تبعیت از سیره و سنت رسول‌الله (ص)گفت: ما اگر به سیره رسول خدا نگاهی بیندازم می‌بینم که رسول‌الله الگویی کامل از اخلاق نیکو  و رفتار مناسب نسبت به همسران و فرزندان و اهل بیتش برای تمام مسلمانان هستند: «ولکم فی رسول الله اسوة حسنه» پس رسول خدا را الگوی خود قرار دهیم و نسبت به خانواده مهربان باشیم.

بازدیدها: 79

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه

تلفن : 077-33560757-8
پست الکترونیک : boushehr@dmsonnat.ir
آدرس : بلوار آیت ا...طالقانی(خ صلح آباد) ، خ خبرنگار، خ خرد شرقی ،دفترنماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

کل بازدیدکنندگان
154577
بازدید امروز
31
افراد آنلاین
0
طراحی و اجرا پویاپردازان جنوب