اسلام با فرهنگ علم‌آموزی اعراب عصر جاهلیت را دگرگون کرد

شیخ احمد کشتکار: امروز مشاهده می‌کنیم که چقدر فراگیری علم مهم و مورد تأکید است؛ قرآن قرن‌ها پیش کسب علم را لازم و ضروری دانسته و می‌فرماید: «قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ».
شیخ احمد کشتکار امام‌جمعه اهل سنت سهمو در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در باب اهمیت فراگیری علم و دانش به ایراد سخن پرداخت و گفت: پیامبر (ص) یادگیری و کسب علم و دانش را بر هر زن و مرد مسلمانی واجب و لازم دانسته است. امروز مشاهده می‌کنیم که چقدر فراگیری علم مهم و مورد تأکید است؛ قرآن قرن‌ها پیش کسب علم را لازم و ضروری دانسته و می‌فرماید: «قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ». آيا كسانى كه مى‏دانند و كسانى كه نمى‏دانند یکسان‌اند تنها خردمندان‌اند كه پندپذيرند.
وی با اشاره به احادیثی در فضیلت کسب دانش گفت: هر کس که خداوند در حق او اراده خیر نماید، به وی فهم دین، نصیب خواهد کرد: «من يردالله به خيرايفقه فی الدين».
وی با بررسی شرایط اعراب قبل از اسلام و بعد از اسلام عنوان کرد: وقتی به تاریخ اعراب قبل از اسلام را مطالعه می‌کنیم می‌بینیم آنان قبل از اسلام در تاریکی‌ جهل و نادانی و سرگردانی و گمراهی روزگار می‌گذراندند. عموماً امّی بودند و خواندن و نوشتن نمی‌دانستند، مگر افراد اندکی که به‌حساب نمی‌آیند؛ زندگی آنها به صورتی بود كه نیاز چندانی به علم احساس نمیكردند، ملتی پراکنده بودند و از فضائل اخلاقی و علم دانش بسیار کم‌بهره بودند.
خطیب جمعه بابیان اینکه اسلام به شکل معجزه‌آسایی گروه‌های متفرق و قبیله‌ای اعراب را متحد ساخت اضافه کرد: اسلام فرهنگ علم‌آموزی را میان مسلمانان توسعه داد و آن‌ها تعصب را کنار گذاشتند و برای درک حقیقت و پیش‌برد تمدن اسلامی سخت‌ترین زحمات را متحمل شدند.
وی گفت: رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله) فرمود: كسی كه به زیارت علماء برود، گوئی به زیارت انبیای الهی رفته است. «من زار العلما فكانما زار الانبيا» همچنین می‌فرماید: هنگامی‌که انسان از اين جهان به سراى باقى مىرود، پرونده اعمال او بسته مى‌شود جز در سه چيز كه هم چنان بازخواهد ماند. صدقه جاريه، فرزند صالحی كه برای او دعای خير نمايد، علم و دانشی كه ديگران از آن بهره‌مند گردند.